У храмі в Коломиї встановили найбільший на Прикарпатті вітраж.

 

У кафедральному соборі Преображення Господнього в Коломиї встановили центральний вітраж, який є найбільшим на Прикарпатті. Композицію виконали у Львові, а в малюнку використано класичний сюжет – домінуючу постать Христа Спасителя з відсутністю орнаментальних мотивів.

 

 

 

Важкі фрагменти вітража (кожен понад 150 кг) уже встановили у вівтарній частині собору. З обох боків вітраж захищає прозора конструкція будівельного призначення із двох шибок. 3 листопада перед початком Архієрейської Божественної Літургії вітраж освятить керуючий Коломийською єпархією, преосвященний єпископ Коломийський і Косівський Юліан, – повідомляє сайт Коломийської єпархії ПЦУ.

 

Вітраж виконано за задумом владики Юліана. Розмір зображення становить близько 14 м квадратних, тож його можна вважати найбільшим на Прикарпатті. Вітраж виконано у стилі «Тіффані», в основі якого – надзвичайна пишність, декоративність й інкрустація дорогоцінними каменями. Створили його за кошт благодійника. 

 

 

 

У малюнку вітража використано класичний сюжет – домінуючу постать Христа Спасителя з відсутністю орнаментальних мотивів. Вітражну композицію виконали львівські митці в майстерні, яка є однією з лідерів виробництва вітражів в Україні та Європі. Для створення використано якісне кольорове скло й матеріали відомих закордонних фірм-виробників.

 

У Коломийській єпархії ПЦУ трохи докладніше розповіли про процес створення вітража. Спершу художник-дизайнер разом із владикою Юліаном створив ескіз. Після цього виготовили картон (шаблон), в якому врахували всі габаритні розміри шматків скла, спайки та розміри їхнього переплетення. Головним на цьому етапі було зберегти кріплення вітражної конструкції діленням на окремі секції, а водночас не порушити гармонії загальної композиції малюнка.

 

 

Відтак за шаблоном майстри чітким контуром наносили малюнок на скло. Для цієї композиції використали вітражне скло виробництва американської фірми. Вирізані шматки обточували по периметру, обгортали, щільно обтискали тонкою мідною фольгою та складали на картоні. Далі їх спаювали між собою. Завдяки цьому досягли ефекту чіткого непрозорого малюнка металевого контуру і прозорих фрагментів скла, колір та інтенсивність забарвлення яких змінюється відповідно до природного чи штучного освітлення приміщення. Оскільки розміри віражного полотна доволі великі, по діагоналі впаяли ребра жорсткості, зміцнивши таким чином витвір. Після завершення спаювання шви вітража зачистили, обробили спеціальними розчинами та наклали на них патину, яка створила тоненьку плівку чорного кольору.

 

Окремі деталі вітража – обличчя, руки – розписані. Для розпису використали спеціальні натуральні керамічні фарби. Щоб закріпити фарбу на склі, розписані фрагменти обпалюють шар за шаром. Під час обпалювання частки фарби проникають під товщу скла і виріб стає стійким до механічних та атмосферних впливів. Пігмент після випалу не вигоряє і не стирається століттями. Завдяки випалюванню вітраж виглядає як прозорий живопис.

 

 

31.10.2019