Оголошено імена двох лауреатів Нобелівської премії з літератури.

 

Ними стали полька з українським корінням Ольга Токарчук і австрієць Петер Гандке.

 

 

 

Польська письменниця й поетеса Ольга Токарчук (Olga Tokarczuk) та австрійський письменник і сценарист Петер Гандке (Peter Handke) стали лауреатами Нобелівської премії з літератури. Про це в четвер, 10 жовтня, повідомив Нобелівський комітет в Стокгольмі на своїй сторінці в Twitter.

 

Премію з літератури присудили відразу двом особам, оскільки минулого року через секс-скандал в Шведській королівській академії наук оголошення лауреата було відкладено. Таким чином, Токарчук формально отримала премію за 2018 рік, а Гандке – за 2019.

 

Ольга Токарчук народилася 1962 року в сім'ї вихідців з України. В інтерв'ю виданню "Молодіжне перехрестя" у 2010 році письменниця розповіла про своє українське походження: "Моя бабця Ольга Токарчук була українкою, дід – поляком, після війни родина розпорошилась, частина лишилась тут, інша замешкала у Польщі, а ще частина – у Франції... Я не знаю української, хоча батько знає... І тут, у Львові, маю родину, недалеко від Збаража. А взагалі Токарчуки походять з Токів біля Тернополя".

 

Раніше вона стала першим польським лауреатом міжнародної Букерівської премії за роман «Бігуни» (Bieguni). Премія Токарчук присуджена, як зазначено в заяві Нобелівського комітету, «за наративну уяву, яка з енциклопедичною пристрастю репрезентує перетин кордонів як форму життя».

 

Петер Гандке народився 1942 року в австрійській Каринтії. Популярність здобули як романи, так і п'єси Гандке. Серед найвідоміших його творів – романи «Шершні» (Die Hornissen)  і «Повільне повернення додому» (Langsame Heimkehr), збірка оповідань «Страх воротаря перед пенальті» (Die Angst des Tormanns beim Elfmeter), п'єса «Наруга над публікою» (Publikumsbeschimpfung). Гандке – автор сценарію культового фільму Віма Вендерса «Небо над Берліном» (Der Himmel über Berlin). Нобелівську премію Гандке присуджено за «впливову роботу, в якій з лінгвістичною винахідливістю він досліджував периферію і специфіку людського досвіду».

 

Нагадаємо, що в листопаді 2017 року в рамках кампанії #MeToo 18 жінок – членкинь і співробітниць Шведської академії наук – звинуватили в сексуальних домаганнях фотографа і режисера Жана-Клода Арно. За їхніми словами, академії було відомо про дії Арно – чоловіка шведської письменниці Катаріни Фростенсон, котра також що була членкинею цієї організації. В тракті розвитку скандалу також з'ясувалося, що очолюваний Арно культурний центр отримував фінансування з Нобелівського фонду через свою дружину. Фростенсон згодом відмовилася від членства в Шведській академії. А Жан-Клод Арно у жовтні 2018 року був засуджений до двох років в'язниці.

 

У 2017 році Нобелівською премією з літератури був вшанований британський письменник японського походження Ісіґуро Кадзуо, роком раніше – американський автор і виконавець Боб Ділан. У 2015 році Нобелівську премію отримала білоруська письменниця Світлана Алексієвич.

 

10.10.2019