Україна пропонує Росії послуги ГТС після поразки "Газпрому" в суді за німецький OPAL.

 

Україна та Словаччина пропонують російській компанії "Газпром" послуги своїх газотранспортних систем для того, щоб замістити втрачені обсяги постачання газу після зменшення потужності прокачування палива, який надходить до Німеччини "Північним потоком", в нафтопроводі OPAL.

 

Про це повідомив голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

 

 

"Якщо "Газпром" бажає продовжувати постачати ці обсяги газу туди ж, куди вони йшли через OPAL, але коротшим шляхом, українська і словацька газотранспортні системи з легкістю з цим впораються. Як робили це до того, як "Газпром" отримав монопольний доступ до OPAL", – зазначив Коболєв.

 

Голова правління НАК привітав рішення Європейського суду, після котрого "Газпром" втратив свою монопольну власність над трубопроводом OPAL, котрий є наземним продовженням "Північного потоку".

 

"Ми раді, що Європейський суд визнав важливість принципу солідарності, а німецький регулятор оперативно відреагував на рішення суду... Добре, що суд відновив справедливість і захистив конкуренцію. І все ж краще взагалі не створювати можливості для зловживань", – зазначив Коболєв.

 

"Громадське" звертає увагу на те, що свою пропозицію голова українського "Нафтогазу" зробив напередодні тристоронніх переговорів з Росією та ЄС щодо укладання нового контракту на транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України. Переговори мають відбутися 19 вересня 2019 року в Брюсселі.

 

10 вересня стало відомо, що Суд ЄС ухвалив рішення зобов'язати "Газпром" надавати доступ до трубопроводу OPAL іншим гравцям на ринку. Рішення набуло чинності 14 вересня.

 

Наприкінці серпня Україна провела тестування реверсної роботи своєї газотранспортної системи у зв'язку з підготовкою до повного припинення російського транзиту з 1 січня 2020 року.

 

Новий прем’єр-міністр України Олексій Гончарук 30 серпня повідомив, що Україна на наступних тристоронніх переговорах щодо транзиту планує укласти довгостроковий контракт.

 

Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи та відповідні доходи від транзиту.

 

Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.

 

Раніше в російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу у вересені 2019 року, хоча раніше ці перемовини планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

 

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку впродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит "Нафтогаз" запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп (тобто перепродажу російського газу Європі).

 

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

 

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього будують газопроводи в обхід України: "Північний потік-2" та "Турецький потік". Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському "Газпрому" постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українських газопроводів.

 

Наразі "Газпром" зіткнувся з труднощами щодо побудови "Північного потоку-2", тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Щоб укласти нову угоду про транзит, проводять тристоронні переговори, в яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

 

16.09.2019