Україна оголосила в розшук викрадачів Решата Аметова – першої жертви російської аґресії.

 

Поліція оголосила у розшук трьох учасників "Самооборони Криму", причетних до викрадення кримського татарина Решата Аметова під час "русской вєсни" 2014 року. Аметова захопили 3 березня під час одиночного пікету на площі біля будівлі Ради міністрів АР Крим у Сімферополі. 15 березня тіло Решата виявили неподалік села Земляничне у Білогірському районі зі слідами жахливих тортур.

 

 

Згідно з повідомленням поліції Криму, слідчим вдалося скласти похвилинну картину переміщення Аметова, а також встановити трьох осіб, які безпосередньо здійснили викрадення Решата зі сімферопольської площі. У викраденні підозрюють учасників формування "Самооборона Криму" Олександра Руденка та Олександра Баглюка, котрі діяли під керівництвом колишнього військовослужбовця ЗСУ Росії Євгена Скрипника.

 

Момент викрадення Решата Аметова потрапив на онлайн-стрім одного з телеканалів. До кримського татарина підійшло троє осіб у мілітарній формі, вони спровадили його до автомобіля, і відтак машина рвучко виїхала геть із площі.

 

 

Як повідомила прес-служба прокуратури Автономної республіки Крим, Аметова примусово помістили до автомобіля Chevrolet Lacetti та відвезли до штабу не передбаченого законом збройного формування під назвою "Самооборона Криму". В штабі так званої "самооборони" востаннє працював мобільного телефон кримського татарина.

 

Згідно з інформацією, котру довідалися автори журналістського розслідування проєкту Слідство.Інфо, згодом Решата Аметова піддавали тортурам у будівлі військового комісаріату, котрий використовували як катівню для більшості учасників руху опору у Криму.

 

Як встановив патологоанатом, причиною смерті Решата Аметова став проникаючий удар в район лівого ока гострим предметом, який досяг мозку. На тілі Аметова виявили сліди від опіків, прорізи, незліченну кількість гематом.

 

Згідно з висновком експерта, перш ніж виявили тіло, воно пролежало в землі кілька днів. Отож Аметов значно загинув пізніше, ніж у день викрадення.

 

Медійна ініціатива за права людини, котра проводила власне розслідування загибелі Решата Аметова, покликаючись на свідчення тодішніх заручників "Кримської самооборони" Михайла Вдовченка та Андрія Щекуна з будівлі комісаріату, припускає, що Аметова могли замордувати 10-11 березня – саме в ті дні Вдовченко та Щекун чули розмови, котрі могли свідчити про наявність мерця в приміщенні катівні.

 

"Під час проведення досудового розслідування було здобуто достатньо доказів, які свідчать про те, що викрадення Решата Аметова було здійснено двома учасниками не передбаченого Конституцією та законами України збройного формування під назвою «самооборона Криму», – повідомляє прокуратура. – Викрадення Аметова учасниками НСЗФ «самооборона Криму» здійснювалось під керівництвом колишнього військовослужбовця Збройних сил Російської Федерації С., який проходив військову службу в 76-й Повітрянодесантній дивізії та в 728 окремому батальйоні зв’язку ЗС РФ. Військовий пенсіонер.

Також встановлено, що після вчинення зазначеного злочину С. покинув території АР Крим, брав участь у бойових діях у складі терористичної організації «ДНР» та в квітні 2014 року вчинив аналогічний злочин, пов'язаний із організацією викрадення трьох офіцерів спецпідрозділу Служби Безпеки України «Альфа»".

 

Ключова робота в розслідуванні вбивства Решата Аметова була проведена у "перехідний" період – між початком окупації Криму і повним взяттям під контроль і спробою анексії півострова російськими структурами, стверджує Медійна ініціатива за права людина. Слідчі, які на той момент іще працювали в кримських правоохоронних органах (незалежно від того, підтримували вони окупацію чи ні), провели багато важливих слідчих дій саме в ці дні: 16, 17, 18 березня – й подальші кілька місяців. Після остаточного звершення анексії справа "заморозилася". Втім, саме ця початкова робота дозволила затримати підозрюваних у викраденні Аметова. Втім, згодом їх звільнили.

 

Правозахисниця Марія Томак звертає увагу на те, що Євген Скрипник (позивний "Прапор") дійсно мав стосунок до захоплення "альфівців" на Донбасі – "Прапор" фіґурує на відеоролику, знятому російськими пропаґандистами, із трьома затриманими бійцями СБУ. "Коли придивитися до деталей, то побачимо той самий стиль у поведінці із жертвами викрадення: їх роздягають, заліплюють очі клейкою стрічкою, сковують руки. Те саме зробили з Решатом Аметовим перед убивством", – зазначила Томак.

 

"Прапор" і "Стрєлков" демонструють документи, вилучені в "альфівців"

 

Згідно з уточненням від Марії Томак, кримські "силовики" затримували Руденка і Баглюка ще в 2014 році, але не "Прапора". "На відміну від двох інших учасників подій – Баглюка та Руденка, – Скрипника російські правоохоронці не затримували. А ті двоє, так само причетні, за інформацією поліції, до викрадення Аметова, навіть у СІЗО в Криму встигли посидіти ще в 2014-му, їхні справи є у реєстрі на сайтах окупаційних судових органів. Хоча стіни ізолятора вони залишили доволі швидко", – прокоментувала правозахисниця.

 

12.09.2019