Пам'ятка чи перешкода – у Львові дискутують про будинок Терлецького.

 

 

Представники громадськості, фахівці, посадовці та забудовники сьогодні висловили свої погляди щодо подальшої долі будинку Терлецьких у Львові. Дискусію започаткували під час виїзного засідання виконкому Львівської міськради, що відбулося біля будівлі на вул. Сахарова, 52.

 

Під час засідання обговорювали рішення про будівництва офісного центру на місці вілли відомого мецената Михайла Терлецького, яке виконком ухвалив 26 липня. Нагадаємо, міський голова Львова Андрій Садовий зупинив це рішення, аби почути думку фахівців і всіх небайдужих – власників будівлі, мешканців району, громадських активістів. І хоча до спільного знаменника сьогодні не дійшли, принаймні свої позиції висловили різні сторони. А мер пообіцяв, що остаточне рішення й подальші кроки «будуть максимально публічні і прозорі».

 

Якщо коротко, то представники власника будівлі вважають, що це місце «втратило свою автентичність», а зберегти будівлю неможливо, оскільки вона не відповідає критеріям пам'ятки. В юридичному плані забудовник нічого не порушив, а ажіотаж довкола будівлі є лише питанням смаків. Натомість вони виступають за розвиток нової сучасної архітектури, що «дасть поштовх новим робочим місцям і працевлаштуванню молодих людей», яким створять нормальні місця праці. За їхніми словами, в плані забудови передбачено, що дерева, які є, не будуть зруйновані, а врізку в колектор зроблять на вулиці Горбачевського, що не призведе до проблем із затопленням вулиці Сахарова під час злив.

 

«У цій будівлі, що є зараз, – некомфортно. Нова будівля принесе нові робочі місця – близько 120 – під ІТ та інші організації. Планування буде open space. Також тут планується облаштувати підземний паркінг», – зазначив представник забудовника Сергій Ковальов. Він додав, що перед плануванням будівлі забудовники вивчали її історію. За його словами, будинок споруджували не для Терлецького, а після переведення його в нежитлові приміщення тут ще й добудували поверх та систему сходових майданчиків. Тож від первинної споруди залишилося небагато.

 

Так виглядає будівля зсередини

 

«Ми хотіли зробити знакову споруду, яка відповідала б переходу від старого часу до сучасності. Ідея ґрунтувалась на тому, що молодь потребує сучасних умов праці. Тому ми думали будувати сучасний бізнес-центр. Кожна епоха має своїх архітекторів. Це наш погляд на цю річ. Ми робили зріз, соцопитування», – зазначив представник власника.

 

Йому заперечив викладач і мистецтвознавець Богдан Зятик. Він зауважив, що є світлина кінця 1980-х, де видно, що будівля не перебудована – за винятком заміни даху й вікон.

 

 

Пан Зятик нагадав про значення для української культури та історії Львова Михайла Терлецького – відомого аптекаря й мецената, власника аптеки «Під чорним орлом». Згадав, зокрема, про його допомогу лічниці Шептицького, українським студентам, фармацевтам і художникам. А також про те, що в цьому будинку бували такі видатні люди, як Іван Труш, Святослав Гординський, Павло Ковжун, Олександр Олесь. Саме тому, на його переконання, історично цей будинок є пам'яткою, і немає підстав його знищувати.

 

«Ми проти знищення історії міста і його архітектурного вигляду. Вважаємо, що цій будівлі можна дати статус пам'ятки. Також знаємо, що цей район – Кастелівку – забудував відомий архітектор Іван Левинський спільно з Юліаном Захаревичем. Будемо ще проводити історичне дослідження щодо того, хто був архітектором цього будинку, та на 99% можемо стверджувати, що це був саме Левинський, оскільки більшість будівель у Львові було побудовано саме ним, і цього року ми святкуємо його 100-річний ювілей», – наголосив Богдан Зятик.

 

Професорка УКУ Мар’яна Волинська також вважає, що зносити будинок Терлецького не можна:

 

«Сучасні будинки не повинні бути такими, як будували 20–30 років тому. Не згідна, що тут закінчується історична забудова – ми в історичному ареалі. Ми тут маємо пам’ятку, історичне планування і дух міста. Це місце має відповідний дух, а будинок – усі характерні риси сецесії початку XX ст., тож вартує бути пам’яткою. Із досліджень відомо, що тут був млин. Ми маємо продовжену традицію історичного планування і зобов’язані зберігати цю українськість Львова. Це нематеріальна пам’ятка, але вона втілюється в цьому будинку, тому дуже прошу його не зносити».

 

Біля будинку Терлецьких сьогодні було спекотно

 

Представниця громади Тетяна Садовенко повідомила, що мешканці району категорично проти знесення будівлі. Хоча серед присутніх знайшлися і противники, і прихильники ідеї побудови офісного центру.

 

Урешті після обміну думками Андрій Садовий зазначив, що дискусія щодо цього питання буде продовжена. За його словами, свої рішення мають також озвучити фахівці «Львівської політехніки», Спілки архітекторів та Академії мистецтв.

 

Нагадаємо, 26 липня виконком ЛМР ухвалив знести будинок, а на його місці побудувати сучасний триповерховий офіс. Тоді виконавчий комітет затвердив для ТзОВ «Інсула інвест» містобудівні умови та обмеження на проектування будівництва офісного центру з підземним паркінгом.

 

Будинок Терлецького звели 1907 року. Він не занесений до реєстру пам’яток, а в 1990-х зазнав значної перебудови. «Цей об’єкт на вул. Сахарова у 90-х роках був перебудований. Тобто це об’єкт, який був повністю надбудований, був змінений його і образ, і характер, і планувальна структура ще в 90-х роках. Тобто там і ота червона дахівка, і та пірамідальна вежечка, і дуже багато декору, який був приліплений… І всі вікна були замінені на пластикові. Тож, відповідно, врахувати, що це є пам’ятка, ми не маємо юридичного права», – заявив тоді головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.

 

Проте рішення виконкому збурило громаду міста, відтак Андрій Садовий зупинив його та скликав виїзне засідання виконкому біля будівлі розбрату.

 

02.08.2019