Офіційно: Конфайнмент над Чорнобильською АЕС передали Україні.

 

Новий безпечний конфайнмент, встановлений над енергоблоком №4 Чорнобильської АЕС, офіційно перейшов під управління України для подальшого введення в експлуатацію.

 

Церемонія передачі НБК відбуласяі у середу, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

 

Президент України Володимир Зеленський, беручи участь у церемонії, висловив подяку світовій спільноті. "Я хочу подякувати нашим героям, ліквідаторам аварії, українцям, донорам, західним партнерам, які зробили великий внесок. Дякуємо від українського народу! Сьогодні символічний день у багатьох сенсах. Сьогодні ми отримуємо ключі від споруди, яка була збудована спільними зусиллями десятків країн світу для захисту всієї планети і людства від радіаційного забруднення. Це світова проблема, яка не має кордонів", – сказав Зеленський.

 

На його думку, об'єднані зусилля світової спільноти здатні впоратися з викликами планетарного масштабу, "такими, як, наприклад, зміна клімату чи гібридна війна". "Вірю, що ефективні інструменти спільного вирішення цих проблем будуть знайдені найближчим часом", – додав Зеленський.

 

 

Новий безпечний конфайнмент над енергоблоком №4 ЧАЕС уведуть в експлуатацію вже цього року, заявив голова Державного агентства з управління "Зоною відчуження" Віталій Петрук.

 

"Важко переоцінити ту допомогу, яку отримала Україна від міжнародної спільноти. Об'єкт, який цього року буде введено в експлуатацію, дійсно є унікальним. Унікальна організаційна структура того, як він будувався, унікальний досвід, який отримали усі сторони. Введення арки в експлуатацію – це лише початок роботи, пов'язаної із перетворення об'єкта "Укриття" у екологічно безпечну систему", – сказав Петрук.

 

З його слів, також у стадії холодних випробувань перебуває Сховище відпрацьованого ядерного палива-2. "Докладемо усіх зусиль, щоб уже цього року перейти до гарячих випробувань сховища – і змогти перейти до експлуатації уже наступного року, щоб перевести 21 тис. паливних збірок зі СВЯП-1 на СВЯП-2", – зазначив Петрук.

 

Новий безпечний конфайнмент збудували з метою накриття об'єкта "Укриття" над енергоблоком №4 ЧАЕС. У листопаді 2016 року арку насунули у проєктне положення.

 

Згідно з контрактом, успішне завершення пробної експлуатації НБК, яка тривала 72 години та закінчилася 25 квітня 2019 року, є початком гарантійного періоду (етап дослідно-промислової експлуатації), який триватиме один рік. Після завершення процесу приймання-передачі об'єкта у цілому ЧАЕС отримає ліцензію та перейде до експлуатації комплексу НБК і демонтажу нестабільних конструкцій "Укриття".

 

Будівництво НБК фінансували з Чорнобильського фонду "Укриття", який було створено у 1997 році за рахунок внесків 45 країн-вкладників та донорів. Загальна вартість НБК – €1,5 млрд. З них €1,41 млрд – міжнародна допомога, ще €105,9 млн – внесок України.

 

9 липня 2019 року в Києві відбулося заключне засідання Асамблеї вкладників фонду.

 

Конструкція була побудована компанією Novarka, консорціумом французьких будівельних компаній Vinci i Bouygues та субпідрядниками з усього світу, до складу яких входили і українські компанії.

 

10.07.2019