Православний російський комуніст спровокував штурм парламенту Грузії

Тбілісі знову завирував акціями протесту. Цього разу їх спровокував депутат російської Держдуми Сергій Гаврилов, коли всівся у крісло спікера грузинського парламенту й почав «вєщать» російською мовою.

 

 

Як російський депутат опинився в парламенті Грузії, та ще й на чільному місці? Справа в тому, що з 20 червня у Тбілісі проходить 26-е засідання Міжпарламентської асамблеї православ'я (МАП). Ця організація була створена ще 1993 року за ініціативою грецького парламенту. Її штаб-квартира розташована в Атенах. Своїми головними завданнями організація бачить «всебічне сприяння ухваленню законів, які відповідають інтересам православ'я в суспільстві, де воно стало культурно- і етнотворчим чинником», а також «посилення політичних заходів у справі захисту духовних цінностей православ'я».

 

Росія стала членом МАП 1994 року й фактично почала задавати тон в організації. А в  червні 2018 року новим главою Міжпарламентської асамблеї православ'я був обраний російський депутат, глава комітету з розвитку громадянського суспільства Державної думи Сергій Гаврилов. Найпотішніше, що Гаврилов – член Комуністичної партії РФ, тобто, в принципі, мав би бути атеїстом, якому глибоко байдужі проблеми православ’я. Утім, це Росія, в її політичному світі трапляються ще й не такі перверзійні феномени. Зрештою, це їхні, російські, проблеми, нас же цікавлять тбіліські події.

 

                                    Комуніст Гаврилов (праворуч)

 

Отже, до грузинської столиці з’їхалися делегації 23 країн, включно, звісно, з Росією. 20 червня в будівлі грузинського парламенту розпочалася сесія Міжпарламентської асамблеї православ'я. Головував на ній, як ми вже знаємо, комуніст Гаврилов.

 

Пристрасті розгорілися, коли депутати від грузинської опозиції під час засідання зауважили, що Гаврилов сидить в кріслі голови парламенту Іраклія Кобахідзе. Депутати з партій «Єдиний національний рух» і «Європейська Грузія» заблокували трибуну і зажадали вигнати російську делегацію із залу. «Ми не допустимо присутності в парламенті окупантів», – заявили вони.

 

Під парламентом вже мітингували близько десяти тисяч осіб, котрі були невдоволені тим, що росіяни перебувають у будівлі законодавчого органу Грузії. А особливо всіх обурювала особа все того ж Гаврилова, котрий, згідно з публікаціями в грузинські пресі, брав участь у воєнних діях в Абхазії та Південній Осетії. Сам росіянин цю інформацію вже встиг спростувати й назвати її «фейк-нюсом». Та чи варто довіряти його словам? У будь-якому випадку, він голосував у Держдумі за визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії, а цього вже вистачає, аби стати персоною нон-ґрата в Грузії.

 

 

Відтак пристрасті з парламенту перекинулися на вулицю. Протестувальники звинуватили керівництво Грузії у зраді й зажадали звільнення чільних осіб республіки, передовсім голови парламенту Іраклія Кобахідзе. Хоч той богу душу винен, бо в ці дні перебував з робочим візитом у Баку й дізнався про те, що трапилося на батьківщині, пізніше зі ЗМІ. Щобільше, щойно довідавшись про зухвальство Гаврилова, Кобахідзе вибухнув гнівною філіппікою: «Для всіх це була дуже важка картина, що ми побачили в залі засідань парламенту. Росія є країною, яка окупувала 20% наших територій, і офіційний представник цієї країни, член російського парламенту, сидів в кріслі спікера парламенту Грузії. На жаль, у мене не було можливості швидко відреагувати, виходячи з того, що не перебуваю в Грузії. Мені повідомили про цей факт, і я відразу ж зажадав призупинити сесію і не допустити її продовження в такій формі».

Прокоментував те, що трапилося в парламенті, й голова правлячої партії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі. «Повністю поділяю щире обурення наших громадян у зв'язку з подіями, що відбулися в парламенті. Неприпустимо, щоб представник держави-окупанта очолював в парламенті Грузії будь-який форум, за цим обов'язково має йти реакція», – сказав він.

 

Прем'єр-міністр Мамука Бахтадзе публічно перепросився перед грузинами за те, що «представник країни-окупанта нехай на короткий час, але зайняв крісло голови парламенту Грузії».

 

 

Проте заяви грузинських очільників не вгамували пристрастей. Протестувальники звинуватили владу в зраді національних інтересів. «Нинішня грузинська влада таємно здає Грузію Росії, але народ не допустить цього. Сьогодні ми вимагаємо відставки Кобахідзе, якщо цього не відбудеться, почнуться масові народні виступи, але вже під вимогою відставки чинної влади», – заявив депутат від опозиційного «Єдиного національного руху» Ніка Мелія.

 

Олії до вогню долив і грузинський експрезидент Міхеїл Саакашвілі своїми заявами з України. «Є лише один вихід – масова народна мобілізація. Якщо ми хочемо врятувати країну, треба об'єднати всі опозиційні сили, які люблять Грузію і є патріотами Грузії, відкласти вбік всі амбіції і прибрати з країни Іванішвілі. Я не знаю якогось іншого рецепта», – зазначив Саакашвілі. Він також закликав поліцію не слухати наказів влади і «перейти на бік народу». 

 

Увечері 20 червня напруга на площі перед парламентом наростала. У руках учасників акції з’явилися транспаранти з написами «Росія – окупант», «Putin – Khuilo!», «Stop Russia!» тощо. Відбулося публічне спалення російського трикольора. Мітингувальники, окрім демісії спікера Кобахідзе, почали вимагати усунення з посад  міністра внутрішніх справ, віце-прем’єра Георгія Гахарія і керівника служби держбезпеки Вахтанга Гомелаурі. Саме ці люди, на думку опозиціонерів, відповідальні за візит російських депутатів.

 

 

Частині протестувальників вдалося прорватися через поліційні кордони й вдертися в будівлю парламенту. Сергія Гаврилова протестувальники облили водою і зажадали, аби той «забирався геть з країни». «Вони увірвалися в зал, захопили трибуну і моє місце. Почали шукати мене, виривати документи, поливати водою... Це, я так розумію, з партії Саакашвілі, але я не знаю цих людей», – скаржився він.

 

Таким чином, 26-е засідання МАП так і не вдалося довести до завершення. Російську делегацію під охороною вивели з будівлі парламенту до готелю. Звідти вони терміново виїхали на летовище й полишили країну. При цьому будівля готелю, в якому розміщувалася російська делегація, протестувальники закидали сирими яйцями.

 

Протистояння мітингувальників з поліцією тривало фактично цілу ніч на 21 червня. Грузинські правоохоронці, намагаючись відтіснити протестувальників від парламенту, застосували сльозогінний газ, водомети і ґумові кулі. Внаслідок сутичок постраждало приблизно 240 осіб з обох сторін, як повідомило Міністерство охорони здоров'я Грузії.

 

 

У зв’язку з тбіліськими подіями президентка Грузії Саломе Зурабішвілі була змушена перервати свій офіційний візит до Білорусі. Вона мала б там перебувати аж до вечора суботи, 22 червня. Утім Зурабішвілі була змушена терміново повернутися на батьківщину, так і не дочекавшись церемонії відкриття II Європейських ігор і не провівши всіх запланованих зустрічей з білоруським керівництвом.

 

Але ще з Мінська Саломе Зурабішвілі виступила проти ескалації насильства  в Тбілісі, зазначивши, що заворушення лежать в сфері російських інтересів. «Росія – наш ворог і окупант. Керована нею п'ята колона, можливо, сьогодні може бути небезпечнішою, ніж відкрита агресія», – написала грузинська президентка на своїй сторінці у Facebook.

 

У п’ятницю зранку ситуація в грузинській столиці більш-менш вгамувалася. Протестувальники практично всі розійшлися, і лише понівечені лавки, перевернуті автомобілі, розбиті пляшки та розгромлений офіс правлячої партії «Грузинська мрія» нагадують про жорстке нічне протистояння. Утім, представники опозиції обіцяють незабаром відновити акції протесту.

 

 

21.06.2019