З'їзд як в'їзд

Найзнаковішими постатями об'єднавчого з'їзду партій «Батьківщина» та «Фронт змін» стали Юлія Тимошенко і Юрій Луценко, себто люди, котрі не були безпосередніми учасниками двопартійних зборів. Тимошенко не мала змоги бути делегатом з'їзду навіть фізично, зате саме її позиція стала вирішальним реаґентом, що вгамував нурт БЮТівських міжусобиць і переконав відкрити партію для Арсенія Яценюка; натомість Луценко брав участь у з'їзді як гість — але саме його емоційна промова викрила найкритичніші проблеми опозиції та лідерства Яценюка зокрема.

 

Яка велика ця Юлія Тимошенко...

 

«Я довіряю»

 

«Фронт змін» входить у «Батьківщину» шляхом індивідуальних трансферів. Члени партії порізно муситимуть отримати нові партквитки, а потім «ФЗ» ліквідують. Це не зовсім «чистий» з погляду процедури крок (бо для такого акту напрошується технологія повноцінного об'єднання або й вливання однієї партії в іншу), однак, напевне, зручніший. За регулямином, «фронтовик» може стати «тимошенківцем» і протягом однієї доби, натомість очікування структурних поглинань на рівні політичних сил розтягується на роки. Саме через це партія «Реформи і порядок», яка колись вже ухвалювала рішення розпуститися, досі залишається дієздатною, і навіть брала участь у суботньому акті пошлюблення.

 

Арсеній Яценюк почав свою кар'єру в «Батьківщині» торік, коли партія Юлії Тимошенко та «Фронт змін» заявили про намір іти на вибори одним списком під прапором «Об'єднаної опозиції». Відтак він очолив фракцію.

 

Головними проблемами Арсенія Яценюка як керівника фракції стали внутрішні суперечки і поява «тушок». Симптоматично, що найсвіжіша порція перебіжчиків відкололася акурат перед з'їздом. Це послабило позиції Арсенія Петровича. Частина «Батьківщини» повстала проти Яценюка, написавши критичне звернення до Юлії Тимошенко. Цей лист підписали не мало не багато — половина обласних осередків, у тому і львівський! Однак Юлія Тимошенко знайшла досить переконливих слів, аби Арсеній Яценюк таки отримав на з'їзді мандат довіри.

 

«Я довіряю Арсенію. Бачу, як йому важко. По ньому прямою наводкою б'ють і свої, і чужі. Але він уміє тримати удар, він боєць і при тому інтелектуальний, сучасний, патріотичний політик», — задекларувала Тимошенко у своєму листі (принаймні в тій редакції, яка надавалася для публічного оголошення на Михайлівській площі). І згадала про те, що «ми багато з ним пережили після 2005-го року, зробили критичну масу спільних помилок», через що «разом зобов'язані спокутувати перед Богом і Україною свої та чужі політичні прорахунки».

 

Очевидно, Тимошенко мала на думці й той політичний «герць», який точився між ними перед виборами 2010 року, коли Яценюк називав Тимошенко політиком минулої генерації й пропонував правоохоронцям розслідувати кабальні газові угоди з Росією (через ці угоди «леді Ю» і сидить у в'язниці), а сама Юлія Володимирівна величала Яценюка ставленцем олігархів й технічним кандидатом Януковича…

 

Плюс Яценюк, мінус Мартиненко

 

Спеціально «під Яценюка» в партії змінили статут. Відтепер головним органом «Батьківщини» стає політрада та її президія — де-факто під проводом Арсенія Яценюка. Щоправда, в тих ситуаціях, де рішення доведеться ухвалювати колеґіально, Арсеній Петрович муситиме миритися з тим, що більшість у цих органах становлять «корінні» члени «Батьківщини». Приміром, до президії увійшло 18 осіб. З-поміж них лишень четверо ще вчора належали до «Фронту змін» — сам Яценюк, а також його колишній заступники Андрій Пишний, Лілія Гриневич та Андрій Іванчук.

 

Прикметно, що до жодного з керівних органів не увійшов один з найближчих соратників Яценюка на рівні фракції Микола Мартиненко. Саме до його «парафії» зараховують більшість тушок, які покинули «Батьківщину». Про невдоволення Мартиненком, зокрема, писали представники «Батьківщини» у згаданому листі. А ще депутата-бізнесмена розкритикував і Юрій Луценко, закликавши на з'їзді позбутися «генератора тушок».

 

Окрім того, Луценко змусив окремих лідерів нервово ликати слину, коли порушив питання партійної скарбниці («Непереможна сила Юлії Володимирівни Тимошенко була в тому, що вона, як і всі інші політики, мусила позичати гроші в олігархів, але чула тільки виборців, а не своїх спонсорів»), коли закликав працювати на виборах саме на Юлію Тимошенко («Якщо з'їзд "Батьківщини" висунув своїм кандидатом у президенти Юлію Володимирівну Тимошенко, то це не означає, що висуватися кандидатом буде хтось інший. Висунули її? Звільняйте її! Звільняйте з усіх сил!»), коли розкритикував опозицію за відмову висувати спільного кандидата, а також тоді, коли висловив сумнів щодо успішності партій, бо «найбільший потенціал боротьби перебуває сьогодні не в опозиційних партіях, а в формально безпартійному суспільстві, котре перестало чути політиків».

 

«Z» звернувся по коментар щодо перипетій довкола об'єднавчого з'їзду до представників двох партій — керівника фракції «Фронту змін» у Волинській обласній раді Ігоря Гузя та народного депутата від «Батьківщини», львів'янина Степана Курпіля.

 

Степан КУРПІЛЬ:

 

МИ ОТРИМАЛИ ВІДПОВІДІ НА ВСІ ПИТАННЯ

 

Річ у тім, що до проведення з'їзду велася внутрішньопартійна дискусія, було багато зустрічей, засідань, наради з головами обласних організацій «Батьківщини», тому дискусії до з'їзду вже вщухли. Крім того, ми отримали від Юлії Володимирівни листа до з'їзду, а також її пропозиції щодо змін до статуту — вони були в письмовому вигляді, кожен міг ознайомитися з пропозиціями. Якщо до з'їзду були якісь сумніви щодо доцільності затвердження посади голови політради, відповідних змін до статуту під цю посаду, то вже на самому з'їзді сумніви були розвіяні, адже Юлія Володимирівна підтримала ці зміни й рекомендувала на посаду голови політради Арсенія Яценюка. Тому не було якихось гарячих дискусій. Лідер висловила свою позицію — її підтримали.

 

- Які саме повноваження відходять від лідера партії до політради?

 

- Політрада здійснює практично всі повноваження з керівництва партією між з'їздами. Це і питання стратегії, і тактики, і також вирішення різних кадрових питань. Абсолютно вся життєдіяльність партії забезпечується політрадою, визначається відповідно до статуту і програми.

 

- Рішення мусять пройти колеґіальне схвалення чи голова політради все-таки матиме привілеї?

 

- Очевидно, є колеґіальні рішення, але є ще президія політради. У президію входить 18 осіб, і президія також має достатньо багато повноважень, зокрема щодо кадрових питань.

 

- Як довго триватиме формальне об'єднання «Батьківщини» та «Фронту змін»?

 

Технічно це може тривати від 2–3 тижнів до кількох місяців. Доведеться пройти реєстрацію цих змін у Міністерстві юстиції, й тут чимало залежить від самого Мін'юсту. Міністерство може реєструвати зміни і півроку, і довше, хоча реально це мало б тривати кілька днів. Влада дуже прискіпливо ставиться до опозиційних партій, тому може тягнути час.

Так само і ліквідація «Фронту змін». Ця процедура може тривати від кількох місяців до кількох років. Це теж залежить від влади і Міністерства юстиції.

 

Найважливіше, що рішення прийнято. Всі члени «Фронту змін» автоматично стають членами «Батьківщини», пишуть заяви, до них не буде застосовуватися випробувального періоду. Люди ліквідували партію — справедливою річчю було б не створювати для них перепон.

 

- Напередодні з'їзду частина партійців надіслала Юлії Тимошенко звернення з критикою Яценюка та Мартиненка. Серед підписантів був і голова Львівського обласного осередку «Батьківщини». Ви підтримали це звернення як член «Батьківщини», депутат від Львівщини?

 

- Під цим зверненням підписалися члени політради, народні депутати, 12 голів обласних організацій, у тому числі і львівської. Я також підписав це звернення.

Якщо Ви помітили, то, можливо внаслідок цього звернення серед керівних органів нема згаданої Вами особи.

Ми отримали відповіді на всі запитання, які нас хвилювали. І вважаємо, що на цьому внутрішньопартійна дискусія з цього приводу завершилася. Рішення прийнято — треба виконувати.

 

 

Ігор ГУЗЬ:

 

НЕ СКРІЗЬ БУДЕ ПРОСТО

 

Адміністрація президента і ті сили, які підтримують владу, — це Партія реґіонів та її сателіти — вони, звичайно, робили все можливе для того, щоби об'єднання не відбулося. Тому що найбільш опозиційна сила, «Батьківщина», вже структурувалася і принаймні на фракційному рівні у головному законодавчому органі країни вона є єдиним цілим. Через це перед з'їздом було багато маніпуляцій.

 

Скажу чесно, що існувало побоювання перед якимись демаршами і так далі.

 

Але відсотків 90 «фронтовиків» долучилися до процесу. Звичайно, є люди, які залишаться безпартійними. Але це нормально. Ми нікого не заставляємо. Очікуємо, що процес завершиться, і ми будемо мати серйозну противагу Партії реґіонів у реальній, структурованій, сильній «Батьківщині».

 

- Ліквідація партії — тривалий процес. Ви ж не чекатимете, поки Мін'юст зареєструє відповідне рішення?

 

- Я вже вступив у «Батьківщину». У нас буде вступ на індивідуальній основі. Я так розумію, що ліквідовуватися парія буде на центральному рівні. А відповідно потім будуть подання в Міністерство юстиції та управління юстиції на низовому рівні.

 

- У своєму блозі ви висловили міркування, що злиття партій може супроводжуватися «розбірками», «пусканням крові»…

 

Я не казав за Волинь — ішлося про окремі осередки. Це, звісно, образно. Не скрізь буде просто, тому що, розумієте, це все-таки організми достатньо потужні, які мають складну історію стосунків — згадайте історію президентських виборів 2010 року. Тому просто не буде.

 

Але це нормально. Очевидно, що є змагання за лідерство, конкуренція і так далі. Але я наразі не бачу яскравих приводів для конфліктів. Я був на засіданнях керівних органів, засіданні політради вже об'єднаної «Батьківщини». Не звучало якихось звинувачень і так далі.

 

За місяць часу всі позиції в партії визначаться.

 

- Кому має коритися рядовий партієць?

 

- У нас усе грамотно побудовано. Юлія Тимошенко — лідер партії, підтриманий з'їздом одноголосно. Керівник політради і керівників фракції в парламенті — Арсеній Яценюк, керівник центрального штабу партії — Олександр Турчинов.

 

Я певен, що будуть намагатися до початку президентських виборів розбивати і пробувати нагнітати атмосферу. Сподіваюся, що будемо працювати в нормальному руслі й проблем не буде.

 

Наше завдання — звільнити Юлію Тимошенко. Наше завдання — виграти президентські вибори. Наше завдання — змінити систему координат після президентських виборів.

 

Питання, кому коритися?.. Є керівні органи: президія політради, політрада, — тут питань нема. Працюємо.

 

 

17.06.2013