В Австрії розпущено урядову коаліцію.

Причиною став скандал, спричинений виявленими контактами однієї з урядових партій із росіянами.

 

                                       Себастіан Курц і Гайнц-Крістіан Штрахе

 

Канцлер Австрії Себастіан Курц (Sebastian Kurz) звернувся до президента країни Александера Ван дер Беллена (Alexander Van der Bellen) з проханням оголосити дострокові вибори. Це сталося після того, як віце-канцлер Австрії і голова правопопулістської і прихильної до Кремля Австрійської партії свободи (АПС) Гайнц-Крістіан Штрахе (Heinz-Christian Strache) оголосив про свою демісію. Про це повідомив австрійський телеканал ORF.

 

Причиною відставки стало оприлюднення відеозапису з прихованої камери, зробленого на віллі в Іспанії на острові Івіса в липні 2017 року. На відео, яке потрапило до рук журналістів німецьких видань Der Spiegel і Süddeutsche Zeitung, Штрахе веде перемовини з представницею російських олігархів Оленою Макаровою. Австрійський політик тоді пообіцяв російській співрозмовниці, що в разі участі АПС у правлячій коаліції подбає про те, щоб державні замовлення отримали її будівельні компанії, причому на дуже вигідних для неї умовах. Макарова, своєю чергою, пообіцяла допомогу АПС на парламентських виборах. 

 

У суботу, 18 травня, Штрахе виступив зі заявою, у якій назвав свої дії «дурними і безвідповідальними» та оголосив, що йде у відставку, «аби більше не завдавати шкоди уряду». Він також поскаржився, що став жертвою «цілеспрямованої і протизаконної політичної атаки».

 

Після відставки Штрахе перед відомством федерального канцлера у Відні зібралося кілька тисяч демонстрантів, котрі вимагали відставки канцлера Курца і проведення дострокових парламентських виборів. Під час стихійної акції у відомстві канцлера проходило екстрене засідання, присвячене майбутньому правлячої коаліції. По його закінченні канцлер Курц, котрий є також головою Народної партії Австрії, повідомив про розпуск урядової коаліції з АПС. «Коаліційний партнер зруйнував наші плани щодо здійснення реформ у країні», – заявив він на прес-конференції у Відні. Курц зізнався, що з жовтня 2017 року була ціла низка важких ситуацій з коаліційним партнером. «Але після вчорашнього відео я повинен сказати: досить – значить досить», – наголосив канцлер.

 

Дату позачергових парламентських виборів буде визначено під час наступної зустрічі федерального президента з федеральним канцлером.

19.05.2019