Все менше колективної уваги

 

Вчора – в усіх на устах, сьогодні – зовсім забуте: часу, який суспільство присвячує тому, щоб розібратися з окремими темами, стає все менше. Дослідження засвідчили: колективний інтерес все швидше перестрибує з одного змісту на інший. Винне в цьому «соціальне прискорення», постійне збільшення «інформаційного потоку», зокрема і в соціальних мережах – повідомили науковці.Зображення:  Georgijevic/ istock​.


 

Завдяки смартфонам й іншій техніці ми завжди і всюди можемо залишатися в курсі останніх новинок. Проте ця доступність інформації має і негативний бік. Вже тривалий час науковці застерігають, що шквал новин – через ЗМІ, додатки на телефонах та соціальні мережі – змушує наш мозок посилено працювати.

 

Крім того, потік інформації та постійний страх щось пропустити можуть зумовити «соціальне прискорення» в суспільстві, побоюються дослідники. З огляду на це, темп життя стає все швидшим, а отже час на концентрацію уваги на одній темі – все меншим. Але що насправді ховається за цією гіпотезою?

 

Цим питанням задалися Філіп Лоренц-Шпрен (Philipp Lorenz-Spreen) з Інституту освітніх досліджень імені Макса Планка в Берліні та його колеги. Для цього вони проаналізували дані з книг, що були опубліковані впродовж останніх 100 років, наукових публікацій минулі 25 років, а також з Twitter, Google Trends, Reddit і Wikipedia після 2010-го. Також вони взяли до уваги інформацію про продаж кіноквитків за минулі 40 років.

 

Виявилося: тривалість концентрації суспільної уваги на одній темі таки зменшується. Наочно це вдалося продемонструвати на прикладі соціальної платформи Twitter, кажуть учені. Якщо 2013 року хештег у топ-50 утримувався впродовж 17,5 години, то 2016 року він залишався в цьому списку в середньому 11,9 год.

 

Поглянувши на пошуки термінів у Google та кількість коментарів до повідомлень від Reddit, можна також простежити цю тенденцію, що триває роками. «Наші дані демонструють, що цікавість до окремої теми чи певного змісту все швидше вичерпується. Водночас інтерес швидше перескакує з теми на тему», – розповів Лоренц-Шпрен.

 

Не лише в онлайн-, а й в офлайн-світі проглядається все суттєвіше скорочення часу, який люди присвячують окремим темам. Ця ж тенденція помітна в книжках – на часто вживаних групах слів, а також на продажах квитків на голівудські блокбастери, повідомили вчені.

 

«Здається, що об’єм суспільної уваги залишається незмінним. Змінюється хіба кількість тем та змістів, що конкурують за цю увагу,  вони все компактніше вкладаються у нашому мозку. Це означає, що з часом нам буде все складніше залишатися поінформованими», – пояснив співавтор Зюн Леман (Sune Lehmann) з Технічного університету Данії.

 

Іншими словами: все більше тем конкурують за обмежену колективну увагу. Це неминуче веде до того, що на поодинокі теми перепадає щораз менше уваги. Ця тенденція не проглядається лише у статтях з Wikipedia та наукових публікаціях – ймовірно, річ у тому, що ці медіа працюють радше зі знаннями, а не з новинами.

 

Наступним кроком для Лоренца-Шпрена та його колег буде дослідити, чи явище, яке вони прослідкували в суспільстві, проявляється в індивідуальній поведінці.

 

 


Daniela Albat
Kollektive Aufmerksamkeitsspanne sinkt
Max-Planck-Institut für Bildungsforschung, 26/04/2019
Philipp Lorenz-Spreen, Bjarke Mørch Mønsted, Philipp Hövel & Sune Lehmann 
Accelerating dynamics of collective attention
Nature Communicationsvolume 10, Article number: 1759 (2019)

Зреферувала С. К.

02.05.2019