Чеський суд став на бік готельєра, який відмовляв росіянам у поселенні.

 

Конституційний суд Чехії вирішив, що в діях готелю з міста Острава, який відмовлявся поселяти громадян Росії без письмової заяви з засудженням анексії Криму, не було дискримінації. Також суд скасував штраф, що був накладений на фірму – власника готелю.

 

Томаш Крчмарж, власник готелю Brioni Boutique, Острава. Фото 31 березня 2014 року

 

Судді встановили, що про дискримінацію могло б ітися, якби клієнтів відмовлялися поселяти з мотивів ненависті, очевидного свавілля чи з приниженням гідності, повідомляє "Радіо Свобода". У справі ж із готелем Brioni в центрі Острави йшлося про безпосереднє й емоційне висловлення політичної позиції його власника на однозначне порушення міжнародного права, яким була анексія Криму Росією, і ця позиція збігається з зовнішньою політикою Чехії і політикою міжнародних організацій.

 

"Підприємець не мусить бути політично нейтральним, і при здійсненні підприємницької діяльності йому не можна заборонити висловлювати свою політичну позицію, якщо це робиться коректним чином", – наголосив суддя-доповідач у справі Войтех Шимічек.

 

Суд констатував, що готель повівся передбачувано й анонсував таке обмеження своїх послуг в інтернеті. "Так кожен клієнт міг наперед зважити, використати такі послуги чи ні. До того ж, ішлося про готель у центрі Острави, де є десятки інших готелів, так що клієнтам не було проблем знайти альтернативу", – зазначили судді.

 

Згідно з їхніми міркуваннями, підприємництво є не лишень шляхом до прибутку, а й простором для самореалізації, і держава мала б втручатися до цього лише у виняткових випадках – до яких оскражувана справа не належить.

 

Скандал спалахнув навесні 2014 року, невдовзі по тому, як Росія анексувала український Крим. Коли у квітні того року готель Brioni перевірила Чеська комерційна інспекція, там виявили оголошення, що громадяни Росії не можуть поселитися в покоях, починаючи з 24 березня, якщо не підпишуть заяву з засудженням окупації Криму.

 

Інспекція наклала на фірму – власника готелю штраф у 50 тисяч чеських крон (за теперішнім курсом це майже 58 тисяч гривень), пізніше суди знизили штраф до 5 тисяч. Найвищий адміністративний суд тоді констатував, що висловлення політичної позиції не дає права примушувати клієнтів відмежовуватися від зовнішньої політики їхньої держави. Власники готелю не погодилися з цим і дійшли з оскарженнями до Конституційного суду.

 

У Чехії Конституційний суд, на відміну від однойменного українського органу, також уповноважений, зокрема, розглядати конституційні скарги на рішення судів нижчих інстанцій чи рішення органів державної влади або місцевого самоврядування, які містять втручання в конституційно гарантовані основні права і свободи людини – фактично виступаючи в таких випадках як суд найвищої інстанції в Чехії. Якщо Конституційний суд скасовує таке рішення, він направляє справу на новий розгляд до відповідного суду чи органу.

 

Тепер справа повертається на повторний розгляд до Найвищого адміністративного суду Чехії.

 

01.05.2019