Пролітаючи над Добромилем

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

Стародавнє галицьке містечко Добромиль розкинулося у мальовничому передгір'ї Карпат біля самого польського кордону.

 

Вперше місто згадується у 1374 році, коли князь Владислав Опольський надав родові Гербуртів маєтки по річках Вирві і Стрвяжу. Містом Гербуртів Добромиль був майже три століття.

 

Перший дерев’яний замок тут з’явився 1450 року, і був знищений 1497 року під час нападу татар.

 

1566 року місту надають Магдебурське право.

 

В Добромилі і околицях збережено чимало пам'яток. Серед них ратуша, одна з найстаріших в Україні (горішня знимка). Найвірогідніше, була побудована у XVIII ст., хоча деякі історики її датують XVI ст.

 

 

Костел Трійці будований в другій половині XVI століття. Дотепер в інтер'єрі збереглися геральдичні знаки Гербуртів та Красінських.

 

Подібно до Львова, у Добромилі було два муровані замки Високий та Низький, обидва побудовані у XVI ст. Від Низького нині залишився фрагмент стіни та будівля арсеналу, якій скоро виповниться 500 років. Високий використовували для оборони міста. Сьогодні про нього нагадують залишки могутніх стін на пагорбі.

 

 

Добромильський замок найвищий на Львівщині: 560 м над рівнем моря.

 

У плані замок повторював овальну форму пагорба, товщина стін сягала місцями 4 метрів. Твердиня була 85 метрів завдовжки і 25 завширшки.

 

У ХІХ ст. за розпорядженням австрійського уряду старі укріплення майже повністю розібрали на будівельні матеріали. Залишилися лише головна вежа і дві стіни. В такому стані пам'ятка й збереглася до наших днів.

 

26.04.2019