Дуже гучний антракт

Шанувальники Мельпомени знають, що іноді дуже цікаві події трапляються між зав’язкою і кульмінацією, коли випиваєш в буфеті каву в келишку. Ті цікаві моменти потім виринають на сцені, а не в кулуарах, але, як казав один футболіст, «то таке». Огляд подій тижня в Україні

 

Стадіон тижня

 

 

«Куля в лоб, то куля в лоб» стало трохи фразеологізмом, але тепер виникла ідіома про стадіон, який таки є стадіоном, і гарант Конституції згадує саме про це місце. Пропозиція зустрітися на майданчику, де переважно ламають одне одному ноги громадяни різних країн, заробляючи мільйони, й іноді тішать своїх та чужих земляків, була нормально сприйнята мільярдером. Мільярдер прийшов, після чого не дуже вміло співав, але був традиційно фотогенічним для зйомок із прихильниками. Процес мав би називатися self, але переклад з англійської звучить дещо двозначно.

 

Порошенко став бавитися у гру, яку запропонував йому Зеленський. Петро Олексійович почав називати свого опонента Володимиром Олександровичем і перехопив клоунаду на свій бік. Запрошення на дебати на стадіон було смішним («піпл хаває»), селфі з людьми, які прийшли подивитися, як робиться сучасна політика, виглядало кумедно. Крім того, виявилося, що співає Порошенко на такому самому рівні, як його опонент.

 

Головна перевага чинного президента виявилася в тому, що він таки вийшов на майданчик, а кандидат трохи «зламався». Десь то можна порівняти з перегонами вантажного автомобіля з «Запорожцем» – у плані того, що вантажівка їде повільно, а легковиків із такою назвою зараз просто не існує.

 

Закордон тижня

 

 

Візити українських публічних осіб за кордон завжди дають принаймні поживу для балачок. Тепер поїздка Порошенка і Зеленського (окремим транспортом) дала поживу для роздумів. Порошенко говорив із канцлером Німеччини про те, що Україні треба допомагати, бо так Німеччина обіцяла. Меркель відповідала в рамках дипломатичного протоколу і навіть більше – не зважаючи, що спілкується, можливо, з «кривенькою качечкою». Потім той самий президент України відвідав Париж, де нагадував те саме, що і в Берліні.

 

Офіційні візити на Захід для українських лідерів – завжди неабияка подія. Порошенко зробив цей процес більш буденним, а Зеленський має шанс зробити його ще й смішним. Поки Володимир Олександрович демонстрував своє вміння не вміти говорити будь-якою іноземною мовою, крім російської, Петро Олексійович привіз із Європи кілька балів для власної популярності. Звідти ж команда Зеленського сформулювала послання про подальшу боротьбу з корупцією, недоторканністю і війною в довільному порядку.

 

Губернатор тижня

 

 

Виявилося, що в Одеській області найбільше проявляються проблеми з владною вертикаллю. Колись цей регіон очолював Ігор Палиця, який очевидних великих клопотів для Києва не накоїв, але його наступник Саакашвілі таки став скалкою у всі можливі місця верховної влади. Після екзальтованого агасфера, який бігав по дахах і осів чомусь не у Швеції, а в Нідерландах, керувати Одещиною став Максим Степанов. Звільнення цього чиновника не супроводжувалося пересуванням на висоті, що загрожує здоров’ю людини, але виявило хиби у вітчизняному законодавстві.

 

Виявилося, що генерал (президент) відправити лейтенанта (голову ОДА) на почесний відпочинок (звільнити) може лише за згоди Кабінету Міністрів (асоціацію вигадати можна, лише переглянувши фільм «Чапаєв»). Президент Порошенко не перейнявся подробицями законодавства. І вже після того, як уряд таки погодився відпустити у вільне плавання одеського губернатора, президент сказав:

 

«Одеська область впала найбільше в рейтингу областей України, на вісім позицій і займає третє з кінця місце. Є інша позиція щодо ефективності використання коштів, бо на Одеську область йшло пріоритетне фінансування, в тому числі на дорожнє будівництво мільярди гривень. Я наголошую, я не збираюся цього приховувати, що голова ОДА – це політична посада, і та оцінка, яку дали виборці Одеської області діючій владі, – це оцінка не лише президента, а й роботи голови ОДА».

 

З ієрархією і субординацією треба буде щось серйозно міняти, незалежно від того, як порахують 21 квітня голоси. І прем’єр-міністр це знає.

 

 

Звільнення тижня

 

 

Перший заступник голови зовнішньої розвідки України Сергій Семочко став майже легендою після того, як його звинуватили у незаконному збагаченні. Журналісти виявили, що вітчизняний Джеймс Бонд не гребував хабарами, а родичі його мали паспорти держави-агресора. Довго і нудно персону Семочка притуляли до Порошенка в контексті «ото пригрів корупціонер корупціонера», і врешті Порошенко вирішив, що гріти такого персонажа вже не пасує.

 

Повідомив президент про своє рішення широкий загал під час зустрічі з журналістами на НСК «Олімпійський», де мала відбутися дискусія з можливим новим президентом. Коли станеться, що в Україні таки буде інший (в прямому чи переносному сенсі) лідер держави, то йому треба буде добре подумати над призначенням різноманітних заступників усіх можливих начальників служб – і про самих начальників також.

 

15.04.2019