МЗС України вітає, що Росія прийняла кінець Договору про дружбу.

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що звинувачення Росії в тому, начебто офіційний Київ одноосібно винен у зриві Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та РФ, є підтвердженням правильності української політики.

 

Про це йдеться у коментарі Павла Клімкіна у Facebook. У вівторок Росія оприлюднила заяву з підтвердженням, що договір припиняє дію з 1 квітня.

 

 

"Отримали від МЗС РФ ноту у відповідь на нашу заяву щодо наміру не продовжувати Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та РФ, яку ми направили ще 21 вересня 2018 року. Як бачите, з відповіддю вони не забарились: через майже 6 місяців і на 12 сторінок", – зазначив пан Павло.

 

Міністр додав, що всі 12 сторінок російського листа наповнені закидами, "що це начебто лише сама Україна систематично порушувала договір".

 

"Наприклад, Угода про Асоціацію з ЄС – це, на їхнє переконання, теж грубе порушення. Як і все [є порушенням], що ми робимо, аби бути більш демократичними, європейськими і, врешті-решт, по-справжньому незалежними. Отже, все робимо правильно", – прокоментував  Клімкін.

 

Заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль зазначила: "Єдиний юридичний факт, який міститься в ноті МЗС РФ, – підтвердження того, що Великий договір втрачає свою чинність з 1 квітня 2019 року". Водночас, вона додала, що, згідно з канонами міжнародного права, Росія і "не могла зробити інакше".

 

"Емоційна «газова атака» МЗС РФ у вигляді маніпуляцій та пропаганди, оприлюднених з цього приводу, лише підтверджують, наскільки РФ не готова вести себе цивілізовано і добросовісно. Більшість цих «звинувачень» з боку РФ неодноразово обговорювали в усіх можливих форматах. Що детальніше ми їх проговорювали, то чіткішою ставала відповідь, що претензії РФ безпідставні та мають на меті приховати власні варварські порушення міжнародного права", – зазначила вона.

 

"Сподіваюся, що 1 квітня стане точкою неповернення і відносини, що базуються на «договорняках», ніколи не повернуться в українське політичне життя", – резюмувала вона.

 

Нагадаємо, Міністерство закордонних справ Росії надіслало Україні ноту у відповідь на рішення офіційного Києва про непродовження дії Договору про дружбу, співробітництво та партнерство від 31 травня 1997 року. МЗС РФ вважає, що Україна першою порушила угоду, і звинуватила нас у русофобії.

 

"Україна оголосила про це у притаманній їй в останні роки манері, звинувативши в усіх бідах Росію. Росія нібито порушила угоду, і вона "з вини Москви давно стала анахронізмом", як заявив Петро Порошенко в "Твіттері". Припускаємо, що договір міг дещо застаріти, все-таки підписаний він був більше як 20 років тому. Але сталося це явно не з вини Москви, яка завжди заявляла про готовність до переговорів і обговорення конкретних пропозицій щодо модернізації договірно-правової бази, включаючи договір про дружбу 1997 року", – йдеться у російській відозві.

 

Зокрема, у Москві розкритикували зміни до Конституції України, якими нещодавно закріпили курс на Європейський Союз і НАТО. Так, у заяві МЗС Росії зазначено, що в статті 6 договору сторони беруть на себе зобов'язання "не укладати з третіми країнами будь-яких договорів, спрямованих проти іншої сторони", а також не допускати, "щоб її територія була використана на шкоду безпеці іншої сторони".

 

Також російська сторона заявляє, що "грубо й систематично Україна порушує статтю 12, згідно з якою сторони гарантують "захист етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин на своїй території та створюють умови для заохочення цієї самобутності", а також зобов'язуються "сприяти створенню рівних можливостей і умов для вивчення російської мови в Україні та української мови в Російській Федерації" (при цім сама РФ всіляко утискає українську діаспору – в Росії немає жодної української школи, ліквідовано єдину Бібліотеку української літератури, заборонено організацію "Об'єднання українців Росії").

 

Як підкреслюють у МЗС РФ, "майданна влада протягом низки років веде цілеспрямований наступ на російську мову та права російськомовного населення".

 

Також російські дипломати переконують, що Україна продовжує відмовляти "народу Криму" в праві вільно "розпоряджатися своєю долею", й називають окупацію українського півострова "правом на самовизначення".

 

12.03.2019