Росія підтвердила Україні припинення Договору про дружбу.

 

Міністерство закордонних справ Росії надіслало Україні ноту у відповідь на рішення офіційного Києва про непродовження дії Договору про дружбу, співробітництво та партнерство від 31 травня 1997 року. МЗС РФ вважає, що Україна першою порушила угоду, і звинуватила нас у русофобії.

 

Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Росії, що її цитує УНІАН.

 

"Україна оголосила про це у притаманній їй в останні роки манері, звинувативши в усіх бідах Росію. Росія нібито порушила угоду, і вона "з вини Москви давно стала анахронізмом", як заявив Петро Порошенко в "Твіттері". Припускаємо, що договір міг дещо застаріти, все-таки підписаний він був більше як 20 років тому. Але сталося це явно не з вини Москви, яка завжди заявляла про готовність до переговорів і обговорення конкретних пропозицій щодо модернізації договірно-правової бази, включаючи договір про дружбу 1997 року", – йдеться у російській відозві.

 

Російські дипломати зазначають, що не хочуть розбирати весь договір постатейно, оскільки це робота правознавців, але на кількох моментах таки готові зупинитися.

 

Так, у заяві вони починають аналізувати документ зі статті 6. Водночас, абсолютно іґнорують статтю 1, котрою Росія ґарантувала непорушність кордонів України.

 

Зокрема, у Москві розкритикували зміни до Конституції України, якими нещодавно закріпили курс на Європейський Союз і НАТО. Так, у заяві МЗС Росії зазначено, що в статті 6 договору сторони беруть на себе зобов'язання "не укладати з третіми країнами будь-яких договорів, спрямованих проти іншої сторони", а також не допускати, "щоб її територія була використана на шкоду безпеці іншої сторони".

 

"Що ж робить Україна? На порушення цих положень українське керівництво ратифікує Меморандум щодо забезпечення підтримки операцій НАТО з боку України (2004 рік), потім вносить поправки до Військової доктрини (2005 рік), у якій заявлено про вступ до НАТО як про стратегічну ціль держави, й ухвалює закон про внесення змін до Конституції України про закріплення стратегічного курсу України на набуття повноправного членства в НАТО. При цьому навіть не був задіяний передбачений договором 1997 року механізм консультацій з Москвою для обговорення цього питання", – стверджують у МЗС Росії.

 

Також російська сторона заявляє, що "грубо й систематично Україна порушує статтю 12, згідно з якою сторони гарантують "захист етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин на своїй території та створюють умови для заохочення цієї самобутності", а також зобов'язуються "сприяти створенню рівних можливостей і умов для вивчення російської мови в Україні та української мови в Російській Федерації" (при цім сама РФ всіляко утискає українську діаспору – в Росії немає жодної української школи, ліквідовано єдину Бібліотеку української літератури, заборонено організацію "Об'єднання українців Росії").

 

Як підкреслюють у МЗС РФ, "майданна влада протягом низки років веде цілеспрямований наступ на російську мову та права російськомовного населення".

 

Також російські дипломати переконують, що Україна продовжує відмовляти "народу Криму" в праві вільно "розпоряджатися своєю долею", й називають окупацію українського півострова "правом на самовизначення".

 

"Вищенаведеної інформації, як видається, досить, щоб тверезо оцінити, хто й коли почав порушувати Великий договір. Все це ми детально виклали у відповідній ноті до МЗС України. Закликаємо Україну дотримуватись своїх двосторонніх та міжнародних зобов'язань не на словах, а на ділі. Адже всі антинародні дії майданної влади, яка під прикриттям боротьби з "агресором" порушує основоположні права власних громадян і намагається зруйнувати традиційні багатогранні зв'язки між народами Росії та України, залишать про себе явно не добру пам'ять, а суд історії неминуче оголосить їм свій суворий вирок", – заявили у російському МЗС.

 

6 грудня Верховна Рада ухвалила закон "Про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією", внесений Президентом України.

 

У законі вказано, що непродовження дії договору на наступні десять років (фактично – вихід із угоди) обумовлене збройною агресією Росії проти України, що є суттєвим порушенням цього договору. 

 

12.03.2019