В Нідерландах почався суд над українським "скіфським золотом".

 

Суд Амстердама у понеділок розпочав розгляд апеляції у справі щодо повернення в Україну колекції "скіфського золота".

 

Участь у судовому засіданні беруть команда юристів Міністерства юстиції України, представники Міністерства культури та Міністерства інформаційної політики, посол України в Королівстві Нідерланди, а також представники Національного музею історії України, Національного музею українського народного декоративного мистецтва та Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Інтереси держави Україна у цій справі з 2015 року представляє голландська юридична фірма “BerghStoop&SandersN.V.”, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

 

“Ми несемо за неї відповідальність і будемо продовжувати до кінця цей процес задля того, щоб до вирішення всієї політичної ситуації і злочинної анексії Криму ця колекція приїхала до материкової частини України і одразу була представлена широкій громадськості”, – прокоментував у перерві засідання міністр культури України Євген Нищук.

 

Нагадаємо, колекцію «скіфського золота» привезли у музей в Амстердамі на виставку "Крим: золото і таємниці Чорного моря" ще до окупації півострова Росією.

 

Окружний суд Амстердама 14 грудня 2016 року ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв слід повернути в Україну. Рішення було ухвалене на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності мають бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції.

 

28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників кримських музеїв апеляцію на це рішення суду.

 

Заступник міністра юстиції Сергій Петухов назвав позивачів "фейковими". З його слів, позивачі, які представляють позицію РФ, вже не є юридичними особами, а фантомними юридичними особами; вони існують лише на папері і лише для цілей цього процесу. "Їхні вимоги суперечать положенням міжнародного права, зокрема Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року, та положенням українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти", – сказав у Амстердамі Петухов.

 

Представник Мін'юсту наголосив, що в розумінні української сторони це “неналежний позивач, на що ми відразу звернули увагу суду”.

 

Водночас, як повідомила перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова, представники кримських музеїв не приїхали на апеляцію.

 

"Дійсно, немає жодного представника кримських музеїв, які минулого разу були і навіть заявляли гучно, що вони є громадянами України, що вони ходили на референдум і голосували проти, і тоді весь сентимент, вся емоція і весь нерв того процесу розбудовувався навколо того, що, так, дійсно, є кримські музеї як частина цієї справи, є держава Україна, є музей Аларда Пірсона — три сторони цієї справи, і кримські музеї не винні через те, що відбулася окупація, але враховуючи, що артефакти були знайдені в Криму і належать народу Криму, і тому, що кримські музеї не винні ні в чому, вони мають бути повернуті. Цього разу цих представників не було, але позиція їхнього захисту фактично не змінилася", – розповіла Джапарова.

 

Ввечері Петухов і Джапарова повідомили з Амстердама, що рішення оголосять 11 червня.

 

11.03.2019