Радбез ООН: Країни Унії закликали РФ припинити підживлення конфлікту.

 

Країни-члени Європейського Союзу виступили зі спільною заявою на підтримку незалежності та територіальної цілісності України, а також із закликом до Росії, аби припинила підживлювати цей конфлікт, у рамках скликаного з ініціативи Росії засідання Ради безпеки ООН щодо конфлікту на Донбасі.

 

"Ми як держави-члени Європейського Союзу повністю підтримуємо незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах міжнародно визнаних кордонів", – йдеться в заяві, яку перед початком засідання зачитав від імені Великої Британії, Франції, Німеччини, Бельгії та Польщі, Італії, Нідерландів і Швеції заступник постійного представника Сполученого Королівства в ООН Джонатана Алена, повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

 

"Ми закликаємо Росію негайно припинити розпалювати конфлікт, надаючи фінансову та військову підтримку збройним формуванням, і ми, як і раніше, глибоко стурбовані інформацією про присутність російської військової техніки і персоналу в районах, які нині не перебувають під контролем уряду України", – йдеться у заяві.

 

Країни-члени ЄС також рішуче засудили загрози і обмеження для Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, що залишаються і відбуваються переважно в непідконтрольних українській стороні районах Донбасу. "Спеціальна моніторингова місія повинна мати безпечний, надійний, безумовний і безперешкодний доступ по всій Україні", – наголосили дипломати.

 

Окрім цього, ці держави закликали український уряд продовжувати реалізацію реформ, запевнивши, що вони продовжуватимуть підтримувати владу України на цьому шляху як на двосторонній основі, так і через ЄС, і в інших міжнародних інститутах.

 

На самому ж засіданні європейські дипломати констатували недотримання Росією угоди про припинення вогню на Донбасі, блокування в рамках Тристоронньої контактної групи питання про звільнення незаконно утримуваних, засуджених і заарештованих Росією громадян України та проведення всупереч угодам нелегітимних "виборів" в окремих районах Донецької і Луганської областей.

 

"Росія може використовувати свій значний вплив на підтримуваних нею сепаратистів, щоб спонукати їх виконувати свої мінські зобов'язання. Замість цього Росія розпалює конфлікт, поставляючи зброю і особовий склад збройних формувань", – констатував Ален.

 

Він зазначив, що агресія РФ проти України не обмежується Донбасом і Кримом, оскільки Росія намагається зруйнувати Україну за першої-ліпшої можливості.

 

Російський представник Васілій Нєбєнзя заявляв у своєму виступі про те, що на Донбасі триває "внутрішній український конфлікт". Він звинуватив владу України в саботажі "мінських угод", організації провокацій, створенні важкої гуманітарної ситуації на Донбасі тощо.

 

На європейські країни аргументація Нєбєнзі не подіяла.

 

"У мене виникло враження, що Україна напала на Росію, а не Росія напала на Україну... Наші російські друзі роками говорять, і Василь знову це повторив, що "в Україні внутрішній конфлікт зі зміни уряду". Ми знаємо, що насправді це було російське вторгнення. Російські військові були безпосередньо залучені в окупацію Криму, Донецька і Луганська", – сказав Хойзген.

 

Він додав, що спроби представників РФ за допомогою різних неправдивих заяв дистанціюватися і уявити себе непричетними до того, що відбувалося в 2014 р в Криму і на Донбасі, були пізніше нівельовані показаним на російському ж телебаченні визнанням, що президент РФ Владімір Путін наказав спецслужбам захопити Крим ще 20 лютого того року.

 

"Крим досі окупований, Донбас досі окупований. І все це за допомогою міфу про "зелених чоловічків", або що там хтось "брав долю в свої руки"? Ні, це були російські військовослужбовці. В 2014-2015 роках це ставало дедалі яснішим", – заявив постпред ФРН в ООН.

 

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко наголосив: кількість російської зброї та військових на Донбасі, порушень режиму припинення вогню, нелегального перетинання кордону та інших порушень свідчать про те, що Росія якраз не намагається врегулювати конфлікт.

 

"Щодня розвиток подій доводить, що лише Росія та її воєнні дії у Донецькій та Луганській областях, що продовжуються, створюють непереборну перешкоду до мирного вирішення конфлікту", – цитує аґенція "Укрінформ".

 

 

Єльченко, зокрема, нагадав, що упродовж 2018 року вдалося зафіксувати 153 випадки незаконного порушення українсько-російського державного кордону автомобільним та залізничним транспортом, який перевозив військову продукцію, пальне, зброю та боєприпаси. У 2019-му, зауважив він, вже сталося 19 таких випадків.

 

"Ми досі віримо, що миротворча місія, згідно з мандатом ООН, може принести мир в Україну. Для України принциповими є: поширення мандата місії на всю окуповану територію; виведення всіх іноземних військ та озброєння; розпуск всіх нелегальних органів та структур", – додав український дипломат.

 

Єльченко закликав Росію припинити спроби маніпулювати інструментарієм миротворчості ООН для легітимізації завоювань агресії на Донбасі. "Єдиний спосіб Росії довести своє задеклароване прагнення деескалювати ситуацію – це припинити лише говорити і почати власне діяти", – наголосив постійний представник України.

 

Володимир Єльченко також здивувався сфокусованості Росії на питанні українських виборів.

 

“У риториці російського представництва все частіше з'являється новий елемент. Схоже, що це нова улюблена тема для росіян – прийдешні президентські вибори в Україні. Виникає враження, що результати виборів Президента України для росіян важливіші за вибори президента РФ", – сказав український дипломат.

 

13.02.2019