ПРОЛІТАЮЧИ НАД:.. Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

 

Село Крилос на Івано-Франківщині, у середні віки – Галич, столиця Галицько-Волинської держави.

 

Місцева церква Успіння Пресвятої Богородиці збудована з кам’яних блоків давнішого Успенського собору, відомого ще з XII століття.

 

Це був другий за розміром храм Київської Русі після Софійського собору в Києві. Зараз для огляду відкритий фундамент давньої будівлі, на якому височить каплиця Св. Василія.

 

З літопису відомо, що 1187 року в княжому храмі був похований Ярослав Осмомисл. І саме тут 1211 року було посаджено на княжий престол малолітнього Данила Романовича.

 

У княжі часи це була укріплена цитадель, поруч з якою містилися княжий і митрополичий двори. 1303 року тут створили Галицьку митрополію. Сама святиня проіснувала до середини XVI ст., а у 1584 р. поруч зведено сучасну Успенську церкву. При храмі до XVIII ст. діяв монастир та друкарня.

 

Церква серйозно постраждала від артобстрілів у Першу світову, проте була відбудована.

 

У 2002 р. завдяки старанням парафії та місцевого пароха о. Ярослава Жолоба храм набув сучасного вигляду.

 

У 2009 році відновлено мури.

 

Черговий етап реставрації запланований на наступний рік.

 

З 2006 року запроваджено Всеукраїнські патріарші прощі до Галицької чудотворної ікони Матері Божої, яка міститься в храмі.

 

Більш докладно у публікації Z «Від Успенського собору до церкви Успіння Пресвятої Богородиці»

 

 

11.01.2019