Контактна група домовилася про режим тиші з 29 грудня.

 

Тристороння контактна група домовилася про запровадження "різдвяного перемир'я": режим припинення вогню в зоні бойових дій на Донбасі розпочнеться від початку доби 29 грудня. 

 

Про це в розповів уповноважений України у тристоронній контактній групі Євген Марчук у коментарі телеканалу "Прямий".

 

"Було обговорено пропозицію України, яку вносили ще на минулому засіданні, про запровадження режиму тиші. Ми запропонували запровадити режим тиші, тобто безстрокове припинення вогню, починаючи з завтрашньої ночі, якщо точно, то з 00:01 на 29 грудня. Були й інші пропозиції, але якщо коротко, то нам вдалося сьогодні досягнути [лише] такої домовленості", – розповів Марчук.

 

Парламентер наголосив на потребі максимально використати режим тиші для відновлення та ремонту пошкодженої життєво важливої інфраструктури.

 

Водночас процес обміну поневоленими з місця не рухається: Росія не хоче обговорювати звільнення ані полонених, що перебувають на Донбасі, ані політв'язнів та військовополонених, котрих утримують на території РФ.

 

"Україна вже неодноразово пропонує російській стороні конкретні списки, різні варіанти обміну. І на минулому засіданні, яке відбулося в Мінську 19 грудня, Україна ще раз пропонувала обміняти із РФ, звільнивши 22 російських громадян в обмін на 22 українських громадян, які перебувають у московських в'язницях", – розповів Марчук.

 

Він додав, що також Україна пропонувала обміняти 66 російських громадян на 19 українських.

 

"А сьогодні ми внесли додаткову пропозицію: 72 на 19. Тобто ми сьогодні продовжили цю пропозицію, збільшивши українську пропозицію до 72 осіб. Російська сторона навіть не захотіла обговорювати це питання", – сказав Марчук.

 

Він зазначив, що в рамках ТКГ є певна форма, коли в робочій групі обмінюються письмовими пропозиціями.

 

"Хочу підкреслити, що російська сторона жодного разу не відповіла ні в якій формі письмового характеру на українську пропозицію", – наголосив Марчук.

 

Він також повідомив, що 27 грудня до початку засідання ТКГ з питань безпеки, яке відбувалося в режимі відеоконференції, українська сторона ставила питання негайного звільнення українських моряків, які були взяті у полон у нейтральних водах.

 

"Моряки були поранені, були захоплені українські військові кораблі, були порушені всі міжнародні норми, не кажучи вже, що це був акт агресії, який повністю відповідає міжнародно-правовому визначенню [агресії]. Російська сторона на момент, коли Україна робила цю заяву, вийшла з переговорної кімнати", – нагадав Марчук.

 

У ці дні Україна знову звернулася до російської сторони стосовно обміну 5 січня.

 

"І я навіть сьогодні звернувся по телефону до представника ОБСЄ в ТКГ про те, щоб повпливали максимально на російську сторону, щоб 29 грудня, як було заплановано, було проведено засідання групи по гуманітарних питаннях. І щоб питання обміну було сьогодні прийнято. Україна підкреслила офіційно, що вона готова підготувати і 5 січня зробити повноцінний запланований обмін. Якщо коротко, то це щоб приблизно 150 осіб з обох сторін на Різдво могли бути вдома. Але російська сторона також не прийняла для обговорення це питання", – підсумував Марчук.

 

27.12.2018