Людство повертає клімат минулих епох

Назад у майбутнє: людство недалеко від того, щоби повернути минулі епохи – часи, коли людина не могла вижити на Землі. Дослідження засвідчують: вже 2030 року на планеті міг би панувати такий клімат, що існував три мільйони років тому. Якщо кліматичні зміни сьогодні не контролювати, на планеті може початися надзвичайно тепла епоха, подібна до тієї, що існувала 50 мільйонів років тому – з потенційно фатальними наслідками.Кліматичні відповідники для 2020—2200 років. Зображення: Burke et al. /PNAS​. (клікнути для збільшення)


Фрагмент глобального прогнозу для території України: для Галичини кліматичні зміни можуть стати відчутними в XXII столітті 

 

У процесі історії клімат постійно змінюється: він переживає то потепління, та похолодання. Глобальні температури коливаються від екстремальних у льодовиковому періоді до тропічної спеки з пальмами на полюсах. Проте вже 10 тисяч років – з початку голоцену – клімат планети, незважаючи на незначні коливання, залишається стабільним. На щастя для людських цивілізацій, які виникли та розвивалися в цей період.

 

Проте це починає змінюватися. Якщо кліматичні зміни не пригальмувати, нам загрожує вихід із кліматично стабільного голоцену, повідомив Кевін Бурке (Kevin Burke) з Університету Вісконсин-Медісона та його колеги: «Планетарна система наближається до такого кліматичного стану, якого ще люди не знали – ні в історії сільськогосподарських цивілізацій, ні з моменту виникнення сучасної людини 300 тисяч років тому», – попереджають вони.

 

Адже навіть у найтепліший час голоцену, приблизно 6 тисяч років тому, глобальні середні температури зросли не настільки, як сьогодні. Тоді максимум становив 0,7 градуса над доіндустріальними показниками XIX століття. Проте цей максимум ми вже давно перейшли: сьогодні Земля на 1 градус тепліша, ніж двісті років тому; підставою для такого висновку є найбільш ранні кліматичні дані.

 


Температурний тренд останні 65 млн. років. Зображення: Burke et al. /PNAS​. (клікнути для збільшення)

 

Але що це означає для майбутнього людства? «Всі історичні кліматичні дані та доіндустріальний клімат вже не можна вважати аналогом для клімату ХХІ століття», – пояснили Бурке та його колеги. З допомогою кліматичних моделей вони сягнули ранньої планетарної історії, що найбільше відповідає клімату, який передбачають для найближчих десятиліть.

 

«Ми можемо використати минуле як мірило, щоби зрозуміти майбутнє», – пояснив колега Бурке Джон Вільямс (John Williams). Для свого дослідження вони використали кліматичний сценарій неконтрольованого потепління (RCP 8.5) і сценарій з помірним потеплінням (RCP 4.5) [RCP (Representative Concentration Pathway) — "Репрезентативні динаміки концентраціїї", сценарії змін концентрацій вуглекислого газу, схвалені в проекті порівняння глобальних моделей клімату (так званий проект CMIP5] . «Зараз ми перебуваємо десь між цими двома сценаріями», – сказав Бурке.

 

Якими будуть наслідки в обох випадках, науковці проаналізували, заглянувши в минуле. Результат: вже 2030 року земний клімат міг би відповідати тому, що панував в середині пліоцену – часу, коли температури були на 1,8–3,6 градуса вищі, ніж доіндустріальні відповідники. Тоді в Європі ще жили жирафи та предки антилоп, а рівень моря був суттєво вищим, ніж сьогодні. Ми рухаємося шляхом, що веде до такої спеки, проте максимальний показник двоокису вуглецю цієї епохи – 400 ppm – ми вже перетнули.

 

Проблема виникає така: приблизно три мільйони років тому природа мала десятки тисяч років, щоби поступово звикнути до температур, що зростають. Натомість сьогодні зміни відбуваються впродовж десятиліть: «Наші дослідження породжують щире занепокоєння людським вмінням пристосуватися, – кажуть науковці. – Адже кліматичні зміни десятиліть, що надходять, відбуватимуться суттєво швидше, ніж це відомо історії».

 

Але може стати ще гірше: якщо не вдасться перешкодити неконтрольованій зміні клімату, ймовірно, повернеться ще суворіший етап в історії планети – еоцен. Згідно з підрахунками Бурке та його команди, вже з 2100 року Земля може стати аналогом цієї епохи в певних регіонах континентів. «Неконтрольоване потепління за сценарієм RCP 8.5 означає повернення клімату на майже 50 мільйонів років назад – всього впродовж двох століть», – попередили науковці.

 

На піку тогочасних температурних максимумів глобальна середня температура становила майже 24 градуси – сьогодні цей показник дорівнює 15. У полярних регіонах не було льоду, і навіть у сибірському морі вода мала 27 градусів тепла. Чимало живих істот пристосувалося до спеки та посухи, ставши меншими, в океані в результаті кисневого дефіциту та потепління масово вимирали цілі групи тварин.

 

Для майбутнього це означає, що чимало регіонів переживатимуть клімат, якого ще ніколи не було в історії людства, пояснили вчені. Передусім у Східній та Південно-Східній Азії, Північній Австралії та на узбережжях Американського континенту можна очікувати таких безпрецедентних умов.

 

«2100 року збіги з історичними та доіндустріальними кліматичними показниками стануть рідкістю, переважно вони матимуть місце в арктичних зонах», – сказав Бурке з командою. На думку науковців, результати їхніх досліджень хоча й непокоять, проте не повинні вселяти відчай. Адже ще можна попередити кліматичний стрибок у часі.

 

Все ж більшість науковців сходяться на думці, що це має відбуватися дуже швидко. Деякі, щоправда, побоюються, що навіть незначне подальше потепління настільки дестабілізує клімат нашої планети, що уникнути нової спекотної епохи вже буде неможливо.Зображення: Romolo Tavani/ thinkstock.

 


Nadja Podbregar
Menschheit dreht Klima-Uhr zurück
University of Wisconsin-Madison, 11.12.2018
K. D. Burke, J. W. Williams, M. A. Chandler, A. M. Haywood, D. J. Lunt, and B. L. Otto-Bliesner
Pliocene and Eocene provide best analogs for nearfuture climates
PNAS, 10.12.2018

Зреферувала С. К.

15.12.2018