Пролітаючи над..: Палац Потоцьких у Львові

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

В одного із найвідоміших об'єктів архітектурної спадщини Львова непроста доля. Палац Потоцьких з'явився у часи великих змін і неодноразово ставав їх жертвою. Спершу палац, збудований посеред великого парку, з усіх боків забудували, потім він зазнав цілої авіакатастрофи, врешті ледь не провалився під землю через будівництво "львівського метро".

 

Розкішний палац збудували на замовлення намісника Галичини графа Альфреда Потоцького 1889 року. Сам він не дожив до завершення будівництва резиденції кілька місяців. Добудовували палац його дружина Марія та син Роман.

 

Палац Потоцьких – зразок французького барокового класицизму, оформлений у стилі короля Людовика XVI.

 

Раніше тут був великий міський парк. Однак на початку XX ст. навколо палацу з'явилася щільна забудова високими будинками, які переважно повернуті тильними боками до палацу. Відтак відкритий вигляд на палац залишився лише з вулиці Коперника.

 

У 1919-му на споруду впав літак американського пілота Едварда Ґрейвса, що брав участь у показових польотах над центром Львова. Вибух паливних баків спричинив руйнування і велику пожежу. Ремонт та реставрація після цього тривали аж до 1931 року.

 

З приходом радянської влади у палаці спершу розмістився Інститут геології і геохімії горючих корисних копалин АН УРСР, а з 1972-го тут був Палац урочистих подій (міський РАЦС), відомий серед львів'ян як Палац щастя.

 

У 1980-х на задньому дворі палацу почали будувати шахту львівського підземного трамваю. Тоді ж там з'явилася не надто естетична цегляна споруда для робітників (тут зараз Музей мистецтва давньої української книги). При спорудженні тунелю стався обвал, внаслідок якого провалилася частина подвір’я і був пошкоджений сам палац. Будівництво зупинили, а 30-сантиметрову тріщину, що утворилася в будівлі, вдалося ліквідувати лише через 10 років.

 

Зараз у Палаці Потоцьких розташовано Музей європейського мистецтва.

 

 

14.12.2018