Запровадження воєнного стану підтримує лише третина українців.

 

Запровадження воєнного стану в десяти українських областях підтримує лише третина громадян України: згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", 21% українців цілковито підтримує рішення про надзвичайні заходи, ініційоване Радою нацбезпеки та оборони, а 12% – радше підтримує. Водночас 39% виступають зовсім проти воєнного стану, а 19% – радше проти.

 

 

Найбільше противників зосереджено в регіонах, котрі наразі живуть в умовах воєнного стану: на сході – 76%, на півдні – 70%.

 

Ідею воєнного стану найбільше підтримують на заході, але й тут думки розділилися навпіл: 44% – за, 44% – проти.

 

Сприйняття воєнного стану корелює з тим, якою мовою розмовляють респонденти: серед україномовних – 45% на 45%, серед російськомовних – 77% на 17%.

 

Для перегляду графіки клацніть на ілюстрацію

 

Більшість українців вважають, що Росія вчинила акт агресії проти України, коли напала на кораблі ВМС у Чорному морі під Керченською протокою, – 58%. Водночас серед громадян України є 22%, котрі дотримуються думки, що агресії не було.

 

У більшості "соціологічних" регіонів переважає думка, що напад на українські кораблі таки був агресією. Єдиним винятком є схід: 40% "східняків" не зауважило агресії, 32% її визнали.

 

Для російськомовного прошарку українського населення ситуація виглядає подібно: 42% проти 32% на користь проросійського трактування події.

 

Згідно з результатами дослідження, більшість опитаних (62%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Водночас рішення про запровадження воєнного стану підтримує лише половина з тих, хто вважає Росію агресором.

 

 

Водночас більшість опитаних (69%) вважають запровадження воєнного стану запізнілим рішенням і переконані, що його вартувало вводити ще у 2014 році після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі.

 

Майже дві третини опитаних припускають, що Президент Петро Порошенко замислив запровадити воєнний стан в Україні на 60 днів з метою перенесення президентських виборів.

 

При цім більшість вважає, що запровадження воєнного стану приверне увагу світової громадськості до україно-російського конфлікту (60%) та сприятиме запровадженню додаткових міжнародних санкцій проти Росії (55%).

 

Водночас лише 31% опитаних вважають, що запровадження воєнного стану допоможе покращити обороноздатність країни.

 

Для перегляду графіки клацніть на ілюстрацію

 

Загалом, 22% оцінюють ймовірність наземного повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну як високу, 29% – як середню, 17% – як низьку.

 

У прифронтових областях лише 18% вірить у загрозу російського вторгнення.

 

Група "Рейтинг" проводила соцоілогічне опитування 4–10 грудня 2018 року. Аудиторія: населення України від 18 років. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%.

 

11.12.2018