Агресія в Азові: Україна та ЄС обговорили чотири напрями реагування.

 

В Європейському Союзі вивчають додаткові конкретні заходи для підтримки регіонів України, які найбільше постраждали через російські обмеження транспортних перевезень в Азовському морі.

 

Про це заявила у понеділок Високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Моґеріні за підсумками засідання Ради міністрів, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

"Ми разом з країнами-членами вивчаємо додаткові конкретні заходи для підтримки регіонів, які найбільше постраждали через обмеження транспортних перевезень у районі Азовського моря", – сказала вона.

 

Зі слів Моґеріні, разом із головою МЗС України Павлом Клімкіним та єврокомісаром Йоганнесом Ганном випало порозмовляти про подальші проекти, які ЄС може підтримати в регіоні.

 

"Ми очікуємо, передусім, звільнення захоплених українських кораблів та моряків. Особливо ми очікуємо, що моряки будуть звільнені без жодних зволікань, як і те, що Росія має забезпечити безперешкодний прохід через Керченську протоку у відповідності до міжнародного права", – сказала вона.

 

Коментуючи питання можливих санкцій проти РФ через агресію в Керченській протоці, голова дипломатії ЄС вказала на те, що "європейські санкції завжди базуються на дуже чіткій правовій основі". "Процес, якому ми слідуємо, базується на інформації від країн-членів. Оцінка проходить через дуже сувору правову перевірку, і потім приймається рішення на політичному рівні. Таким був процес і для додаткових санкцій, які ми сьогодні прийняли [у зв’язку з голосуванням на окупованому Донбасії]", – зазначила Моґеріні.

 

Вона наголосила, що участь міністра закордонних справ України Павла Клімкіна у засіданні Ради міністрів ЄС є "чітким політичним жестом".

 

Міністр закордонних справ України заявив, що сторони обговорювали ймовірні шляхи реагування на агресію Росії в Чорному морі за чотирма основними напрямами.

 

"Ми фокусувалися на подіях у Чорному морі, причому не в контексті засудження, яке було лейтмотивом зустрічі, а з огляду на конкретні дії. Зокрема, як надати Росії максимально сильний сигнал щодо звільнення наших моряків та суден і яким чином забезпечити реальну свободу судноплавства, оскільки те, що відбувається – це фундаментальний виклик не лише для нас, а й для всіх наших партнерів", – пояснив Павло Клімкін.

 

Ще одним важливим напрямом обговорення, з його слів, були пропозиції та шляхи запровадження міжнародного контролю за безпекою судноплавства і навігації. Така необхідність виникає у зв’язку з тим, що Росія намагається узурпувати у цьому сенсі права інших країн, не лише України. Зі слів міністра, обговорення подібних механізмів з країнами ЄС триватиме.

 

Ще однією важливою темою, зауважив український дипломат, були ймовірні санкції проти Росії у зв’язку з агресією в Азовському морі.

 

"Я запропонував своїм друзям і колегам декілька типів санкцій. Про всі свідомо говорити не буду. Розпочинаючи з персональних санкцій для тих, хто брав участь в актах агресії проти України, але також щодо обмеження можливостей російських азовських портів. Є також ще деякі креативні санкції, ми їх будемо обговорювати, адже вони вимагають більш детального розгляду. Я почув підтримку від ряду міністрів, деякі міністри потребують обговорення цього питання в столицях. Це не те питання, яке вирішується "від сьогодні на завтра", – додав міністр.

 

Зі слів Клімкіна, принциповим питанням під час зустрічі була підтримка з боку ЄС українського Донбасу й українського Півдня.

 

"Всі розуміють, що логіка дій Росії – це дестабілізувати український Південь. Спочатку зробити таким чином, щоб економічна активність на українському Донбасі була зменшена, зробити її неефективною, потім викликати дестабілізацію, а потім, звичайно, зіграти свій сценарій. Це дуже добре розуміють усі міністри, і всі згодилися, що найближчими днями ми будемо говорити про те, які проекти можна запустити дуже швидко", – сказав Клімкін.

 

З його слів, ідеться як про невеликі проекти, які стосуються водопостачання або підвищення енергоефективності, так і про значні інфраструктурні проекти – наприклад, будівництво доріг та залізничних шляхів. "Я передав міністрам роздруківки, якими можуть бути такі проекти, які потрібні кошти і як їх можна отримати, зокрема, як залучити кошти Європейського інвестиційного банку. Таке обговорення буде відбуватися найближчими днями. Для нас важливо, щоб воно було надзвичайно результативним", – додав міністр закордонних справ України.

 

11.12.2018