Розлучення по-російськи

Розлучення перших осіб держави — завжди сенсація. А коли шлюб розриває кремлівський зверхник — це вже суперсенсація. Востаннє розлучення російського лідера зафіксовано 315 років тому, коли Петро І ґвалтовно постриг у черниці свою першу дружину Євдокію Лопухіну. Після нього ані російські, ані радянські лідери не могли собі дозволити такого люксусу.

І от нарешті традицію одношлюбності російських зверхників вирішив розірвати Владімір Путін. Про свої наміри він щиро розповів urbi et orbi, вже хоч би для того, щоб випередити чутки.

Все це виглядало аж надто театрально — як добре спланована пропаґандистська операція. От «вже-майже-неподружжя» Путіних спільно приходить на перегляд балету «Есмеральда» в Державному кремлівському палаці. Одна вистава закінчується — починається інша. Камера телеканалу Россия 24 вже чекає під президентською ложею, з якої виходять Людміла й Владімір, що перебували у шлюбі від 1983 року:

- Це було нашим спільним рішенням…

- Так, можна сказати, це цивілізоване розлучення…

- Вся моя діяльність, вся моя робота пов'язана з публічною сферою, з абсолютною публічністю. Комусь це подобається, комусь ні, але є люди, абсолютно з цим несумісні…

- У нас у всіх дуже добрі стосунки, і я дуже вдячна, що він мене досі підтримує, і дітей. Він дуже піклується про дітей, і діти завжди це відчувають…

А от тут вже цікаво, що означає «досі». Адже розлучення ще не було. Навіть у момент давання цього інтерв'ю, як уточнив прес-секретар президента Дмітрій Пєсков, Путіни офіційно ще не оформили розлучення. Виявляється, Людміла вже давно побоювалася того, що її «люблячий» чоловік може перестати підтримувати її і дітей.

Через що? Через надмірну любов начальника Росії до Батьківщини та своєї роботи, яка не залишає місця на сентиментальні родинні почуття?  Ні, не тільки, як стверджують багато знавців позасімейних походеньок Владіміра Владіміровіча.

Свого часу німецька бульварна газета Bild опублікувала статтю про перебування Путіна в НДР у свої резидентські часи від 1985 до 1990 року. Видання зазначило, що з відбуттям на Батьківщину розвідник залишив по собі на німецькій землі не лише невмирущу славу, а й байстрючатко. Кремль, звичайно, спростував цю інформацію, назвавши її «цілковитими бздурами». Може, й так, але ж звідкись взялося у Путіна реноме альфа-самця…

Цікавою інформацією ділиться про родину Путіна Ірене Піч — дружина гамбурзького банкіра. Коли Путін обіймав посаду віце-мера Петербурга, він не раз навідувався з дружиною до міста-побратима Гамбурга. Там і заприязнилися родини Путіних і Пічів.

2001 року Ірене Піч видала книжку «Тендітна дружба» (Heikle Freundschaften), що містить чимало цікавих пасажів, які вказують на непрості стосунки між Владіміром і Людмілою ще в середині 1990-х років. Авторка згадує розмови з Людмілою, де вони обговорюють своїх чоловіків. Людміла описувала свого законного як людину «досить деспотичну». «На жаль, він є вампіром», — чи то жартома, чи поважно описувала майбутнього шефа Кремля його дружина. Водночас вона зазначала, що він — саме той чоловік, який їй потрібен, бо «не б'є її і не п'є». Виявом деспотичності Путіна у книжці названо, зокрема, той факт, що він вимагав, аби Людміла, за прикладом німецьких дружин, вставала раніше за чоловіка і готувала сніданок, а також подавала напої та закуски до столу, за яким її чоловік розслабляється в компанії друзів.

Про враження самої Ірени Піч від ВВП можна зрозуміти з таких портретних описів: «Його два зелені ока схожі на двох голодних хижаків, на смертоносну зброю». Авторка ділиться своїми спостереженнями про те, що Владіміра Путіна дуже багато чого дратувало в дружині, зокрема її  пристрасть до гороскопів. Подає таку яскраву цитату від нього: «Той, хто зміг би прожити з моєю дружиною три тижні, заслуговує на пам'ятник». Водночас Ірене Піч визнає, що Путін «вміє терпіти і йти на поступки».

Чи справді можна назвати це терпінням? Чи, може, радше вмінням іґнорувати, цілковитим збайдужінням до колись, напевно, коханої жінки.

У квітні 2008 року — саме тоді, коли ВВП проводив владну рокіровку з Дмітрієм Мєдвєдєвим — російський інформаційний простір заполонили чутки про те, що подружжя Путіних таємно розлучилося. А найвладніша особа Росії тепер готується зв'язати себе путами Гіменея з молодою спортсменкою, депутаткою від «Єдиної Росії»і просто красунею Аліною Кабаєвою. Шепотіли навіть про те, що Кабаєва носить під серцем маленького Влідіміровіча.

Першою цю сенсаційну новину повідомила газета «Московский кореспондент». Майже відразу після цього газету закрили. А автора статті навіть побили невідомі, аби не писав дурниць.

Попри заяви про необхідність публічності щодо себе та інших державних мужів, Путін дуже болісно реаґував на будь-які намагання борзописців підглядати за його особистим життям. Як він сам врешті-решт зізнався: «Я завжди неґативно ставився до тих, хто з якимось грипозним носом і зі своїми еротичними фантазіями лізе в чуже життя».

Кабаєва не єдина стала героїнею новітньої історії Росії, зумівши причарувати Путіна. Ще досить багато пліток крутилося навколо тележурналістки Єкатєріни Андрєєвої. Були й інші…

Але чого нам рахувати коханок лідера чужої держави? Нам би щось втямити про родинні принципи й любовні преференції свого президента. Бо взаємини в першій родині української держави виглядають куди гнилішими, ніж в державі російській. То, може, за давньою звичкою, наш лідер змавпує свого російського колеґу? Вдавана побожність ВВП не завадила йому «розірвати те, що Бог з'єднав». Тим більше, що ні той, ні той шлюбу в церкві не брали.

07.06.2013