Україна не купує російського газу вже три роки.

 

Україна вже три роки не купує природного газу в Росії.

 

Нагадування з цього приводу поширила державна компанія "Укртрансгаз".

 

"Ми не тільки вистояли – ми продемонстрували всьому світу спроможність захищати права та інтереси власної держави. Здобути енергетичну незалежність від сусіда-агресора – кропітка робота. І це перемога нашої країни!" – прокоментували в "Укртрансгазі".

 

Нагадаємо, де-факто "газова блокада" України Росією триває з III кварталу 2014 року. Росіяни перекрили газ після того, як Україна відмовилася оплачувати завищений рахунок "Газпрому" за паливо, імпортоване у II кварталі 2014-го.

 

Раніше, після анексії Криму, Росія оголосила про скасування "Харківських угод", а також про відмову від газових домовленостей, досягнутих із Януковичем уже в розпал Майдану, – відтак якщо у I кварталі 2014 року Україна платила Росії $268,5 за тисячу кубічних метрів, то вже в II-му Росії запрагнулося $485. Офіційний Київ відмовився оплачувати "газпромівський" чек і оскаржив "газпромівські" захцянки до Стокгольмського арбітражу.

 

Відтоді Україна вторговувала російський газ лише завдяки механізму "зимових пакетів" – на сезони 2014/15 і 2015/16 рр.

 

Минулі два сезони Україна перебула без "зимового пакета".

 

Відтак Україна не купує російського палива згідно з базовою газовою угодою аж із 2014 року, а згідно з ексклюзивними домовленостями – із листопада 2015 року.

 

Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу, Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії за положенням контракту "бери або плати": арбітри звільнили Україну від обов'язку виплатити Росії компенсації за недобір газу, визначений принципом take-or-pay; водночас суд змусив Україну щороку купувати у "Газпрому" 5 млрд куб. м газу (в "газових угодах Тимошенко" йшлося про 52 млрд куб. м).

 

Росія відмовилася виконувати приписи Стокгольмського арбітражу й розпочала процедуру касації. Україна домагається арешту "газпромівських" рахунків.

 

26.11.2018