Amnesty International позбавила нобелівську лауреатку звання «Амбасадор сумління».

Правозахисна організація обурена тим, що Аунг Сан Су Чжі виправдовує жорсткі дії уряду М'янми проти мусульман-рохінджа.

 

 

У листі Amnesty International, оприлюдненому у вівторок, 13 листопада, наголошується, що Аун Сан Су Чжи позбавлено почесного звання «Амбасадор сумління» (Ambassador of Conscience), оскільки вона «ганебно зрадила ті цінності, які колись відстоювала». Мова йде про те, що Су Чжи, котра обіймає посаду державної радниці М'янми (де-факто керівниці уряду), не виступила на захист представників мусульманської меншини з етнічної групи рохінджа.

 

У листі наголошується, що з того часу, як в квітні 2016 року Аун Сан Су Чжі фактично стала головою уряду М'янми, влада цієї країни «прямо або опосередковано брала участь у великій кількості порушень прав людини». Передовсім йдеться про те, що уряд М'янми активно розпалює ненависть до рохінджа. А сама державна радниця тим часом заперечує факт масових репресій щодо м'янманських мусульман. «Це робить поліпшення ситуації малоймовірним», – пояснюється в документі, який цитує видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

У листі Amnesty International також вказується, що за останні два роки в М'янмі багаторазово затримувалися, зазнавали погроз і утисків правозахисники і журналісти. А репресивні закони так і не були скасовані. «Ми глибоко засмучені тим, що Аун Сан Су Чжи вже не є символом надії, мужності і невтомного захисту прав людини», – констатовано в листі правозахисної організації.

 

У зв'язку з репресіями проти рохінджа, які ООН кваліфікувала як геноцид, лунають заклики позбавити Аун Сан Су Чжі звання нобелівської лауреатки. Проте Нобелівський комітет заявив, що це неможливо.

 

Нагадаємо, що Аун Сан Су Чжі була удостоєна Нобелівської премії миру ще 1991 року, яку вона не змогла отримати особисто, бо перебувала в ув’язненні на батьківщині. 2009 року, коли Аун Сан Су Чжі ще перебувала під домашнім арештом у період правління військового режиму в М'янмі, Amnesty International вшанувала її званням «Амбасадор сумління». Роком пізніше Су Чжі була звільнена з увязнення, а 2015 року її партія «Національна ліга за демократію» переконливо перемогла на перших за багато десятиліть вільних виборах.

13.11.2018