Президент подав проект про передачу Церкви Андрія Константинополю.

 

Президент України Петро Порошенко зареєстрував у Верховній Раді проект закону про передачу в користування Вселенському патріархатові Андріївської церкви.

 

Проект закону "Про особливості користування Андріївською церквою Національного заповідника «Софія Київська»" пропонує встановити: "Андріївська церква Національного заповідника «Софія Київська» (м. Київ, Андріївський узвіз, 23) (далі – Андріївська церква), яка є визначним об’єктом культурної спадщини, пам’яткою архітектури національного значення, як культова споруда, що перебуває у державній власності, передається в безоплатне постійне користування Вселенському Патріархату для здійснення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній і процесій".

 

У пояснювальній записці законопроекту автори вказують, що "саме Константинопольська православна Церква – Вселенський патріархат – є Церквою-Матір’ю для православних віруючих України, від якої в 988 році Україна-Русь отримала Святе Хрещення. Тому цілком обґрунтованим і закономірним стало направлення Вселенським патріархатом своїх повноважних представників – екзархів – до України. Вони не лише формально репрезентують Материнську для України Церкву, а й очолюють представництво Константинопольської православної Церкви в Україні та здійснюють медіаторську функцію у діалогічному процесі між різними православними юрисдикціями щодо створення єдиної помісної православної Церкви в Україні".

 

Команда Президента зазначає, що, "враховуючи консолідоване бажання більшості віруючих та українського суспільства в цілому, держава намагається всебічно надавати підтримку, в межах чинного законодавства, цьому процесові та створити гідні умови для здійснення своїх надзвичайно важливих представницько-комунікативних функцій екзархами Вселенського патріархату". Натомість повноцінне функціонування цього представництва "потребує також забезпечення належною гідною культовою спорудою, в якій посланці Вселенського патріархату матимуть змогу регулярно здійснювати Богослужіння".

 

"Передача саме цієї культової споруди, яка перебуває у власності держави, буде мати унікальне як практично-церковне, так і символічно-духовне значення. Створення саме на базі храму Апостола Андрія Первозванного духовного осередку представництва Вселенського патріархату в Україні матиме виняткове значення в сенсі декларування та підтвердження духовних зв’язків між Українським Православ’ям та Церквою-Матір’ю – Вселенським патріархатом, адже саме апостол Андрій Первозванний, який є патроном цього храму, водночас є засновником і Візантійської кафедри, на базі якої з часом утвердилася та розвинулася Константинопольска православна патріархія, і церковної київської традиції, оскільки, відповідно до Святого Передання, саме Апостол Андрій був першим християнським благовісником, який ще в І сторіччі прийшов на хвилі київських наддніпрянських круч та поставив тут хрест", – пояснюють на Банковій.

 

Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви Макарій (УАПЦ використовує Андріївську церкву як кафедральний храм) підтвердив згоду на передачу святині в користування Константинополю.

 

"Звернулися до мене, чи я погоджуюся дати Андріївську церкву. Я сказав, якщо УАПЦ буде входити в помісну православну Церкву, то ми згідні, бо я не можу не бути послідовним. Коли я поминаю Патріарха і йду назустріч, то треба жертвувати один кафедральний собор, і ми тим жертвуємо", – сказав Макарій у коментарі телеканалу ZIK.

 

17.10.2018