Пролітаючи над замком: Микулинці

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

 

Микулинці, що на Тернопільщині, знані завдяки відомій пивоварні. Однак не всі знають про кілька історичних пам'яток, що тут розташовані, серед яких залишки великого замку та прекрасний бароковий костел Святої Трійці.

 

Вперше тоді ще Микулин згаданий у "Посланні дітям" Володимира Мономаха у 1096 році. Місто належало до Теребовлянського князівства. А в 1387 р. містечко захопили поляки, вони й змінили назву на Микулинці.

 

Тут у 1550 році на пагорбі над долиною ріки Серет звели кам'яний замок для захисту від частих татарських набігів. Понад сотню років замок витримував напади татарських орд, однак у 1675 році після тривалої облоги його захопило турецьке військо. Населення Микулиців було знищене, і відтоді твердиня стала занепадати.

 

Замок неодноразово переходив від одного шляхецького роду до іншого: Сенявські, Любомирські, Потоцькі… А за Австрії тут була суконна фабрика, під яку замок суттєво перебудували. Коли фабрика збанкрутувала, споруда перетворилася на пустку.

 

Замок квадратної форми, має вежі на трьох кутах. Товщина мурів сягає двох метрів. Колись в периметрі мурів були житлові будинки, а підземний хід, за переказами, вів до самої Теребовлі.

 

Зараз від замку мало що залишилося. З 2008 року будівля під опікою національного заповідника "Замки Тернопілля". Кілька останніх років працівники замку власними зусиллями відновлюють мури давньої фортеці. Віддавна обговорюється ідея облаштувати тут готель, відбудувавши пам'ятку, проте інвестора нема.

 

Цікаво, що на території замкового подвір'я є звичайний житловий будинок. Тут живе родина Балоїв, що вважає себе нащадками служниці графині Юзефи Рей, яка була останньою господинею замку на початку минулого століття. Графиня нібито дозволила тут оселитися служниці із сім'єю, відтоді вони тут і мешкають. Люди загородили в'їзд брамою, ведуть господарство, садять картоплю та іншу городину.

 

Поруч із замком розташований Троїцький собор, збудований 1779 року у стилі бароко, який яскраво виділяється в сільському краєвиді. Костел спорудила і подарувала монахам ордену Вінцентинів Людвига Потоцька. Архітектором був чоловік її онуки Август Фридерик Мошинський, якого надихнула на цю роботу Дрезденська катедра.

 

За радянської окупації храм був складом для міндобрив, а в 1989 році його повернули місцевій римо-католицький громаді та відреставрували.

 

28.09.2018