Макрон визнав відповідальність Франції за злочин під час війни в Алжирі.

Мова йде про тортури й вбивства борців за алжирську незалежність.

 

Моріс Оден і його дружина Жозетт

 

Президент Франції Емманюель Макрон визнав відповідальність французької держави за створення системи, яка зробила можливими тортури і вбивства прихильників незалежності Алжиру. Зокрема йдеться про вбивство у червні 1957 року одного з лідерів алжирського сецесійного руху Моріса Одена (Maurice Audin).

 

Президент особисто відвідав вдову загиблого, 87-річну Жозетт Оден в її помешканні в паризькому передмісті Баньоле, щоб передати офіційне письмове визнання про причини зникнення 61 рік тому в столиці Алжиру Моріса Одена. У цьому документі глава держави «визнає, ім'ям Французької республіки, що Моріс Оден зазнав тортур, а потім був убитий, або тортури стали причиною його смерті» після його затримання французькими військовиками.

 

Президент Макрон також визнав, що незалежно від провини за вбивство конкретних осіб, загибель Одена «уможливила система, законно встановлена» для французьких військовиків під час війни в Алжирі». Мова йде про надзвичайні повноваження, якими були наділені збройні сили Франції в цей період». Про це повідомило французьке видання Le Monde.

 

Від імені держави президент Макрон перепросив Жозетт Оден (Josette Audin), а також оголосив про відкриття всіх архівних документів про зниклих безвісти під час війни в Алжирі – цивільних осіб і військовиків, як французів, так і алжирців.

 

Алжирський міністр у справах ветеранів Таєб Зітуні назвав офіційне «визнання Францією вбивства Моріса Одена кроком вперед» у спільній роботі зі встановлення правди про війну в Алжирі 1954-1962 років. За словами міністра, цю «роботу пам'яті обидві держави повинні продовжувати з усією можливою мудрістю».

 

25-річний Моріс Оден, батько трьох дітей, асистент кафедри математики в столичному університеті Алжиру і активіст місцевої Компартії, пропав без безвісти 11 червня 1957 року, в розпал битви за алжирську столицю між ЗС Франції і прихильниками незалежності. Він був затриманий, імовірно, французьким спецпідрозділом за підозрою в наданні допомоги повстанцям. За офіційною версією, довгі десятиліття вважали, що Моріс Оден утік з в'язниці.

14.09.2018