Пролітаючи над..: П'ятничанська вежа

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах... Сьогодні відео №6: Сторожова вежа у П'ятничанах

 

 

На шляху зі Львова до Галича на високому пагорбі поблизу села П'ятничани можна побачити стару сторожову вежу.

 

Науковці стверджують, що вона тут стоїть уже шість сотень років. Перша писемна згадка про оборонний двір родини Внучків на цьому місці – з 1454 року, а саму вежу деякі дослідники датують межею XIV–XV століть.

 

Ще одна версія каже, що башта у П'ятничанах – це рештки замку Сєнявських або оборонних споруд Василіанського монастиря.

 

Висота вежі – 10 метрів. Вона має чотири яруси: підвальний, який служив камерою для підвідного мосту; перший, по якому в'їжджали на територію замку; другий, вхід до якого був з подвір'я зовнішніми сходами; третій, з якого був вихід на дерев’яну галерею. 

 

Вежа була одним з елементів оборонного комплексу при історичному шляху Галич–Холм. Імовірно, це міг бути пограничний сторожовий замок, один із низки у системі оборони Холма. Всі елементи замку, окрім самої вежі, були дерев'яними і не збереглися. Археологічні дослідження 80-х років ХХ ст. дали підстави для твердження, що П'ятничанська вежа є одною з так званих «волинських веж», розповсюджених на Волині в другій половині XIII ст. А оскільки Волинські і Галицькі землі на той час були єдиним князівством, то такі вежі мали б будуватися і на землях Галичини.

 

Тривалий час вежа стояла руїною, у 1990-1991 рр. її відреставрував інститут «Укрзахідпроектреставрація». Поруч реконструйовано дерев‘яну криницю та інші господарські споруди, подвір'я обнесено оборонним парканом, а головне – відновлено звідний міст, який піднімається за принципом противаги. 

 

Із 1995 року П'ятничанська вежа є музеєм-заповідником у комплексі Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. В експозиції виставлено археологічні знахідки з території колишнього оборонного двору, картосхема оборонного будівництва та відомі зразки мілітарної архітектури періоду Галицько-Волинського князівства.

 

07.09.2018