У Заліщиках відбувся форум проти будівництва ГЕС на Дністрі.

 

Низка громадських організацій та місцевих громад вимагають від Кабінету Міністрів відмовитися від будівництва нових ГЕС на Дністрі й заборонити здійснення будь-яких робіт у цьому напрямі, зокрема, з виготовлення техніко-економічного обґрунтування, отримання кредитів чи витрачання коштів.

 

Про це йдеться у резолюції форуму "Збережемо Дністер вільним!", що відбувся у Заліщиках. 

 

Учасники форуму – представники місцевих громад, природоохоронних організацій, науковці та громадські активісти – обурені намірами уряду і ПрАТ "Укргідроенерго" всупереч волі місцевих громад збудувати каскад із шести гідроелектростанцій на верхньому Дністрі. 

 

"Незважаючи на ухвалені впродовж 2016–2018 років рішення місцевих громад, обласних та районних рад про неприпустимість реалізації проекту, одностайну позицію громадськості й екологів, заборону будівництва об’єктів гідроенергетики в межах природно-заповідного фонду України, значні кошти вже витрачаються на підготовку до будівництва", – обурюються учасники форуму.

 

"Реалізація цього проекту, який знищить природне русло Дністра на ділянці щонайменше 200 км, матиме катастрофічні наслідки для довкілля, унікальної природної і культурної спадщини Дністровського каньйону, туристичного потенціалу регіону", – йдеться у резолюції.

 

Згідно з переконанням активістів, "такі дії є відвертим викликом встановленому Конституцією України правовому порядку й демократичному ладу, правам, безпеці й гідності кожного".

 

Учасники форуму також вимагають переглянути "Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року", зокрема, вилучити з неї і всіх урядових та відомчих рішень положення про можливість побудови каскаду верхньодністровських гідроелектростанцій. А також закликають місцеві громади, представників влади всіх рівнів, громадські та експертні середовища, науковців, журналістів і всіх небайдужих громадян до об’єднання зусиль і координації дій "задля збереження Дністра для нинішнього й майбутніх поколінь".

 

З вітальним словом на форумі виступили українські дисиденти часів комуністичного режиму Ігор Калинець та Микола Горбаль, які заявили про цілковиту підтримку вимог учасників зібрання, повідомила коаліція "Простір свободи".

 

Учасники наголосили, що при втіленні проекту ГЕС у межах Дністровського каньйону затоплять визначні пам'ятки природи, історії та культури, "разом з тим, енергетичний ефект від проекту є мізерним і неспівмірним з його шкідливими наслідками".

 

Активісти у рамках акції "Збережемо Дністер. Громадський сплав проти каскаду нових ГЕС" розпочали збір підписів під колективним зверненням до уряду з оголошеними вимогами.

 

25.07.2018