Єврейські асоціації спростовують закиди американських конгресменів про антисемітизм українців.

 

Асоціація єврейських громадських організацій та громад (Ваад України) спростовує закиди у спалахові антисемітизму в Україні та державній підтримці заперечення Голокосту, що були викладені у листі 56 американських конгресменів наприкінці квітня. Ваад наголошує на тому, що в тексті відозви, котра була опублікована на персональному сайті члена Демократичної партії Ро Ханни, є "ціла низка невідповідних дійсності тверджень". Асоціація вважає однією з гіпотез появи такого звернення намагання скомпрометувати Україну в гібридній війні, веденій Росією.

 

Заява опублікована на офіційному сайті Асоціації єврейських громадських організацій та громад.

 

Зокрема, президія Ваад наголошує на тому, що в першому ж реченні категорично суперечить дійсності твердження про "підтримуване державою спотворення й заперечення Голокосту". "Це звинувачення абсурдне. Нам не відомий жодний факт, коли б українська держава підтримувала заперечення Голокосту, в тому чи іншому вигляді. Маємо сумніви, що хто-небудь із конгресменів, що підписали лист, може назвати бодай один такий випадок", – заявляє Асоціація єврейських організацій.

 

Ваад звертає увагу на те, що "на постсовєцькому просторі в Україні найбільше зберігають пам’ять про жертв Голокосту шляхом викладання, досліджень, меморіалізації. І держава все частіше долучається до цього процесу", а дуже яскраві ініціативи походять і з місцевого рівня.

 

Асоціація єврейських громадських організацій та общин також заперечує твердження, викладене в звернення конгресменів, про те, нібито "бандерівські закони", проголосовані Верховною Радою у 2015 році, "йдуть навіть далі в глорифікації нацистських колаборантів і впроваджують карну відповідальність за заперечення їхнього героїзму".

 

"У Законі України «Про правовий статус і вшанування пам’яті борців за незалежність України в XX столітті» взагалі немає нічого ані про будь-чий героїзм, ані про відповідальність за його заперечення. Власне, й інтерпретація цього закону як глорифікаційного може бути оскаржена. Закон насправді констатує очевидне – те, що учасники боротьби за українську незалежність боролись за українську незалежність. Ну і, звісно ж, у тексті закону в переліку з десятків організацій і груп нема українських колабораціоністських формувань – таких, як дивізія СС «Галичина» чи батальйон абверу «Нахтігаль». Вочевидь, автор листа реагував на репутацію закону у спотворених переказах і не обтяжував себе читанням його тексту", – вважають у Ваад.

 

Українські єврейські середовища підкреслюють, що "політика історичної пам’яті в сучасній Україні проходить непростий шлях становлення і поле для дискусій відкрите", натомість сам закон щодо декомунізації "в середовищі академічної історичної науки викликає достатньо критичних зауважень, і це тільки підтверджує відкритість України, громадянського суспільства, освіти та науки".

 

Асоціація також не згодна з трактуванням УПА як "нацистських колаборантів".

 

"Твердження конгресменів про «підтримувану державою глорифікацію нацистів» є стосовно України такою ж дифамацією, як і твердження про «підтримуване державою заперечення Голокосту»", – йдеться у заяві. Ваад також спростовує поклик конгресменів до досліджень, котрі виявили в Україні спалах антисемітизму: згідно з моніторингом асоціації, за минулі два роки в Україні не вчинено жодного антисемітського інциденту, пов’язаного з насильством. "Лист, підписаний конгресменами, містить твердження й неправдиві звинувачення, що не відповідають дійсності. На противагу тому, що стверджується в листі, насправді в Україні немає підтримуваного державою заперечення Голокосту чи героїзації нацистів. В Україні не фіксують суттєвого зростання антисемітизму – ось уже майже два роки, як у країні взагалі не зафіксовано жодного інциденту, пов’язаного з антисемітським насиллям", – резюмують автори заяви.

 

Окрім того, Ваад висловив подив часом появи заяви, за три роки після ухвалення згаданих законів.

 

"Звісно, ми не можемо стверджувати достовірно, що саме змушує конгресмена Ро Ханна, який раніше не звертав особливої уваги на те, що відбувається у Східній Європі, приблизно з березня 2018 року, почати активно виступати з публічною підтримкою російської зовнішньої політики. Але доволі очевидно, що його звертання до проблем «українського антисемітизму» варто розуміти саме в цьому контексті... Ми розцінюємо цей лист як антиукраїнську дифамацію, яку вже використовують у пропагандистському секторі гібридної війни РФ проти України", – наголошують в асоціації.

 

11.05.2018