Київський патріархат заявив, що для оголошення автокефалії згода РПЦ не потрібна.

 

В Українській православній Церкві Київського патріархату наголошують на тому, що для отримання томосу про автокефалію українським православним не треба мати дозволу Російської православної Церкви.

 

Про це заявив речник УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря.

 

"Немає таких канонів, які би зобов'язувати Константинополь отримувати згоду РПЦ. Є лише переконання РПЦ, що саме так слід трактувати канони. Але переконання РПЦ і реальні канони – не одне й те саме", – зазначив Зоря на своїй сторінці у Facebook, коментуючи арґументи противників і скептиків української автокефалії.

 

Представник УПЦ КП підтвердив, що раніше керівними органами Церкви вишукувалася "всеправославна домовленість" про те, що нову автокефалію можуть проголосити лише за згодою всіх помісних Церков, однак наголосив, що таку домовленість озвучувалося в процесі підготовки до Всеправославного собору 2016 року як проект для вирішення питання нових автокефалій.

 

"Але: це рішення не було остаточно узгоджене, тому саме питання щодо автокефалій не було внесене в порядок денний Собору на Криті в 2016 р.; це рішення було частиною пакету компромісів між Константинополем і Москвою для проведення Собору – а Москва, спробувавши зірвати Собор і не взявши в ньому участі, ці компроміси відкинула сама; практика проголошення Константинополем томосів про автокефалію в ХІХ-ХХ століттях підтверджує, що Вселенський патріархат сам приймає таке рішення, без потреби попереднього погодження з іншими Церквами (він може вивчати думки, але не зв'язаний позицією інших Церков); принципова позиція Вселенського патріархату завжди полягала в тому, що він має право проголошувати нові автокефалії, і офіційно від цієї позиції ніхто не відмовлявся – тим більше, не відмовиться після зриву Москвою домовленостей щодо Собору'16", – підкреслив Євстратій Зоря.

 

Речник Київського патріархату також спростував стереотип, буцімто УПЦ КП і УАПЦ не можуть бути основою для помісної Церкви, бо вони не є визнаними. "Проголошення томосу про автокефалію якраз і є способом визнання того, що було НЕ визнане. Достатньо подивитися історію нових автокефалій від ХVII до ХХ ст. Всі нові автокефалії спочатку були не визнані, хоча вже реально автокефальні, і лише згодом визнавалися", – прокоментував архієпископ.

 

Євстратій Зоря наголосив, що УПЦ КП не приєднуватиметься до "канонічної" Церкви Московського патріархату. "«Повернення з розколу» в баченні МПвУ означає, що спочатку УПЦ КП/УАПЦ мають відмовитися від незалежності, влитися у склад Московського патріархату, а потім – можливо, колись, у майбутньому – питання автокефалії гіпотетично розглядатиметься. Без жодних гарантій, що позитивно. Історія проголошення нових автокефалій свідчить, що ніколи Церква, яка вже розірвала підлеглість, не відмовлялася від своєї незалежності, щоби потім з часом отримати томос. Тому немає ніяких підстав (окрім московського бажання, щоб це було так) стверджувати, що спочатку УПЦ КП/УАПЦ мають приєднатися до МП, а потім порушувати питання про автокефалію", – наголосив Зоря.

 

Речник УПЦ КП також акцентував на тому, що теперішній рівень розмови про автокефалію дійсно перебуває на найвищому рівні. "Ніколи дотепер влада України не вела переговори з Константинополем на такому серйозному рівні. У 2008 р. були досягнуті лише рамкові домовленості, і було сподівання, що все вирішиться під час візиту Патріарха Варфоломія до Києва. Але дипломатія Москви виявилася спритнішою за дипломатію Києва. Три роки попередньої праці в нинішньому випадку, сім годин прямих переговорів на Фанарі – все це зовсім інший системний рівень підходу до справи. Тому стверджувати, що нинішня спроба буде не успішною, бо не успішними були попередні спроби, – немає підстав. Навпаки – уроки попередніх спроб дають можливість уникнути «слабких місць» у веденні переговорів та реалізації домовленостей", – прокоментував Євстратій Зоря.

 

"Раніше не було війни Росії проти України, не було міжнародної ізоляції Москви, яка лише посилюється, не було зірваних домовленостей МП з Фанаром про Всеправославний собор. Тому прирівнювати переговори‘2008 до переговорів’2018 – все одно, що сказати «в Україні та світі за 10 років нічого не змінилося»", – резюмував речник УПЦ КП.

 

20.04.2018