Експерти оцінили ймовірності різних сценаріїв для Донбасу.

 

Експерти вважають найбільш вірогідним сценарієм для Донбасу на найближчі роки збереження теперішнього становища: "ні війни, ні миру" – ймовірність такого варіанту аналітики оцінюють у 75%.

 

Про це йдеться у публікації в журналі nv.ua, котрий через експертне опитування оцінював ймовірність чотирьох різних сценаріїв, означених раніше Українським інститутом майбутнього. 

 

Наступним за імовірністю є повернення Донбасу під юрисдикцію українського уряду мирним шляхом (або через виконання "мінських домовленостей" переважно на російських умовах, або завдяки миротворчій місії) – 18%. Ще два сценарії трактуються як малоймовірні – відмова від територій, окупованих проросійськими рухами "ДНР" і "ЛНР" (5%), та військове визволення ОРДЛО (2%).

 

На думку експертів, сценарій №1 – "ні війни, ні миру" – є найбільш стійким. Він передбачає консервацію теперішнього становища до 2020 року, до моменту появи в Україні нових президента та парламенту.

 

"Українська правляча еліта при такому ході подій побоюватиметься робити різкі кроки, здатні порушити існуючий статус-кво. Чіткого і конкретного плану так і не виникне, тому стане ймовірною небезпека несподіваних проколів", – ідеться в публікації.

 

Росія може активно використовувати інструмент провокацій на лінії фронту. Через сутички Кремль передаватиме сигнали українському урядові, Заходові, НАТО.

 

У внутрішній політиці поступово посилюватимуться сили, котрі "грають" на темі війни – насамперед "Опозиційний блок".

 

Економіка продовжить зростання на рівні нинішніх 2–3% щорічно.

 

Сценарій №2 хоча й лунатиме для більшості громадян начебто й гарно, та міститиме купу небезпек – повернення Донбасу мирним шляхом. Експерти ділять цей сценарій на дві частини – "троянський кінь" і "миротворча місія".

 

"Троянський кінь" фактично означає виконання "мінських домовленостей" за російським варіантом. В такому випадку нинішні окуповані території перейдуть під формальну юрисдикцію України. Там відбудеться амністія, під котру потрапить багато бойовиків. В регіоні відбудуться місцеві вибори, їхніми переможцями стануть проросійські сили. Відтак в українській політиці порушиться встановлений баланс, а політичні партії, орієнтовані на Росію, отримають велику підтримку. Тому Донбас набуде особливий статус і автономію та можливість впливати на Київ у той час, коли той буде обмежений у своєму впливові", – застерігають експерти.

 

Загальне становище в країні стане хистким, виникне висока ймовірність конфліктів і навіть трагедій.

 

Цей сценарій передбачає також обов'язок для українського уряду відбудовувати реґіон. Згідно з найбільш консервативними оцінками, лише в перші три роки на це доведеться витратити біля 20 млрд доларів.

 

Сценарій №3 – "не український Донбас" – експерти називають "найбільш болісним для національного самоусвідомлення". Через обурення в соціумі зросте внутрішня напруга, почнуться акції протесту й мітинги.

 

"Єдиний плюс – влада буде змушена діяти вкрай конкретно, зміцнюючи кордон і відмовляючись від будь-яких зобов'язань перед населенням "республік", – пояснюють експерти.

 

Але загалом програє Росія, бо "Україна позбудеться зобов'язань перед регіоном", а також "зробить свою внутрішню і зовнішню політику чіткою, отримає ще потужнішу підтримку ЄС і США". В Кремля зруйнується сценарій "троянського коня".

 

І хоча експерти вважають, що сценарій №4 під силу українській армії – провадити масштабні військові дії – вони застерігають, що війна завдасть великого удару економіці й спричинить страшні соціальні катаклізми. Основний ризик – загроза збройного вторгнення Росії.

 

В опитуванні брали участь: Анатолій Амелін, директор програми "Економіка" Українського інституту майбутнього; Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Євразійського центру Атлантичної ради; Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики; Ігор Тишкевич, аналітик Українського інституту майбутнього; політолог Володимир Фесенко; інвестиційний банкір Сергій Фурса; Іван Якубець, екс-командувач Аеромобільними військами України.

 

19.04.2018