Прем'єр Ізраїлю висловив обурення словами польського колеги про Голокост.

 

Біньямін Нетаньягу заявив, що Матеуш Моравецький має «проблеми з розумінням історії».

 

 

Між Польщею та Ізраїлем розпалюється дипломатичний скандал через нещодавно ухвалені польським парламентом поправки до закону про  Інститут національної пам'яті (ІНП) і висловлювання польського прем'єра Матеуша Моравецького на марґінесі Мюнхенської конференції з питань безпеки. Керівник уряду Ізраїлю Біньямін Нетаньягу назвав «обурливою» заяву Моравецького про «єврейських злочинців» в зв'язку з Голокостом.

 

«Висловлювання прем’єр-міністра Польщі тут, в Мюнхені, є обурливими. Наявна проблема з розумінням історії, а також відсутність співпереживання трагедії нашого народу», – написав ізраїльський прем’єр у в мікроблозі Twitter в ніч на неділю, 18 лютого.

 

Лідери опозиційних партій Ізраїлю висловили вимогу відкликати амбасадора з Варшави і знизити рівень дипломатичних стосунків з Польщею. А в опублікованій у ніч на суботу заяві голови Світового єврейського конгресу Рональда Лаудера слова Моравецького названі «абсурдними й безсовісними». Лаудер зажадав від польського прем’єра, аби той перепросився й забрав свої слова назад, – повідомило Polskie Radio.  

 

Напередодні в суботу, 17 лютого, Матеуш Моравецький, відповідаючи на запитання ізраїльського журналіста, чи будуть його вважати в Польщі злочинцем після повідомлення про те, що польські сусіди видали його єврейську сім'ю гестапо, зазначив: «Звичайно, це не карається, коли говорять, що були польські злочинці – так само як і єврейські, російські, українські злочинці, а не тільки німецькі».

 

Нагадаємо, що 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав суперечливі поправки до закону про ІНП. Згідно з ними, публічне звинувачення Польщі й польської нації в злочинах, скоєних під час Голокосту, в пособництві нацистській Німеччині, військових злочинах або злочинах проти людяності караються кримінальною відповідальністю аж до тюремного ув'язнення терміном на три роки. Закон також забороняє використовувати словосполучення «польський табір смерті» при описі концтаборів, які існували на території окупованої Польщі. Закон також запроваджує покарання за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Ця норма стосується Волинської трагедії, яку Варшава раніше визнала геноцидом.

18.02.2018