Коаліція організацій закликала ЄС натиснути на владу задля дотримання антикорупційних зобов'язань.

 

Коаліція громадських організацій звернулася до інституцій та країн Європейського Союзу з закликом контролювати дотримання українською владою взятих на себе зобов'язань щодо боротьби з корупцією.

 

Про це йдеться у відкритому листі, оприлюдненому напередодні засідання Ради Асоціації Україна – ЄС 8 грудня.

 

"Від імені громадянського суспільства України та реформаторської спільноти ми звертаємося до вас щодо оцінки процесу реформ, які відбуваються з моменту підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ми хочемо відзначити вагомі результати, яких досягла Україна, зокрема у сферах розслідування корупції серед високопосадовців та забезпечення прозорості, що значною мірою стало можливим завдяки зусиллям, підтримці та інвестиціям Європейського Союзу та його держав-членів. Проте що загрозливішою стає антикорупційна реформа для інтересів політичних еліт, то сильнішими є тиск та супротив, з якими вона стикається. Саме тому з метою забезпечити подальший прогрес у боротьбі з корупцією та запобігти відкату реалізації антикорупційної реформи ми закликаємо Європейський Союз продовжувати ретельно відстежувати перебіг впровадження реформ у цій сфері та забезпечити подальшу допомогу у досягненні конкретних результатів", – ідеться у листі.

 

"У галузі боротьби з корупцією спостерігається рух у зворотному напрямку. Перевірка електронних декларацій державних службовців саботується, більшість справ, пов’язаних з корупцією, місяцями не розглядають українські нереформовані суди, а нещодавно створене Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) зазнає тиску з боку інших державних інституцій, що представляють стару систему зі своїми політичними інтересами. Окрім цього, протягом минулого року українські громадські діячі та неурядові організації систематично піддавалися дискримінації та навіть фізичним нападам, особливо в регіонах", – констатували автори звернення.

 

Коаліція громадських організацій закликала європейських партнерів рішуче підтримати створення незалежного антикорупційного суду, "який буде обрано за участю міжнародних експертів, згідно з рекомендаціями Венеційської комісії", захистити НАБУ від подальших нападів (обмеження повноважень НАБУ у кримінальних провадженнях; перешкоджання у розслідуванні незаконного збагачення та подання неправдивої інформації в електронних деклараціях; скорочення списку посадових осіб, що підпадають під юрисдикцію НАБУ; відкриття кримінальної справи Генеральною прокуратурою проти директора НАБУ; відкриття адміністративної справи Національним агентством з питань запобігання корупції проти директора НАБУ, численні спроби призначити лояльного до правлячих еліт аудитора НАБУ тощо), перезавантаження Національної аґенції з питань запобігання корупції, прийняття аґенцією автоматичних модулів перевірки е-декларацій державних службовців, скасування зобов’язання для громадських активістів подавати електронні декларації аналогічно державним службовцям.

 

Також ГО наполягають на припиненні будь-яких видів переслідувань (фізичний тиск, кампанії з дискредитації ЗМІ та додаткове регуляторне навантаження), спрямованих проти активістів та організацій громадянського суспільства.

 

Громадські середовища наголошують, що Угода про асоціацію "є дороговказом для подальшої трансформації України та реалізації системних реформ". "Просимо вас закликати уряд України виконувати свої антикорупційні зобов’язання, включно з переліченими вище, і наголосити на можливих наслідках подальшого відхилення від порядку денного реформ в Україні. Тільки разом з міжнародними партнерами, зокрема Європейським Союзом та його державами-членами, ми зможемо побудувати правову державу та зробити демократичні перетворення в Україні незворотними", – ідеться у зверненні.

 

Відкритого листа підписали:

Коаліція громадських організацій та експертів "Реанімаційний пакет реформ",

Transparency International Україна,

Центр демократії та верховенства права (CEDEM),

Центр політико-правових реформ,

"Антикорупційний штаб",

Центр економічної стратегії,

Центр UA,

Центр політичних студій і аналітики "Ейдос",

Фундація DEJURE,

Фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва,

Інститут євроатлантичного співробітництва,

"Європейська правда",

"Європа без бар’єрів",

"Інтерньюз-Україна", Український незалежний центр політичних досліджень,

Благодійний фонд "Пацієнти України",

Центр місцевого самоврядування,

"Правозахисна платформа",

"Лабораторія демократичних трансформацій",

Центр громадянського представництва "Життя",

"Культурна асамблея".

 

Також заяву коаліції підтримав Центр громадського моніторингу та досліджень, базований у Львові.

 

"Події останніх тижнів показали, що влада системно займається наступом на антикорупційні органи, які досі є незалежними і почали доводити свою ефективність. Зрив спецоперації НАБУ і САП, політичний вплив на НАЗК, голосування за зняття Єгора Соболєва з посади голови комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції, внесення головами найбільших фракцій Верховної Ради законопроекту №7362, який знищить незалежність Національного антикорупційного бюро України, – це системні кроки, які мають на меті знищити антикорупційний рух в Україні", – йдеться у заяві центру.

 

"Ми вимагаємо не голосувати за законопроект №7362, не підтримувати у Верховній Раді зняття Є. Соболєва з посади голови комітету, а також невідкладно проголосувати законопроект про антикорупційний суд та припинити війни проти громадських активістів і антикорупційних органів. Також закликаємо не голосувати за законопроект №7206, який може знищити конкуренцію і суть реформи публічних закупівель", – закликав Центр громадського моніторингу та досліджень.

 

07.12.2017