Переговори президентських радників України та Польщі заплановані на п'ятницю.

 

Засідання консультаційного комітету президентів Польщі та України відбудеться у п'ятницю в Кракові.

 

Про це заявив керівник кабінету президента Польщі Кшиштоф Щерський у коментарі польській аґенції PAP.

 

Пан Щерський очолюватиме польську делеґацію, а українську привезе заступник голови Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв. У зустрічі також братимуть участь представники міністерств закордонних справ.

 

"Темою зустрічі будуть двосторонні питання, а також підготовка до саміту "Східного партнерства", – сказав Щерський.

 

Нагадаємо, консультаційний комітет президентів є дорадчим органом, покликаним сприяти реалізації домовленостей між головами обох держав, спрямованих на поглиблення дружніх стосунків між Україною і Республікою Польща. Комітет очолюють зовнішньополітичні радники президентів.

 

Ініціатором засідання виступив Президент України Петро Порошенко. 8 листопада в Адміністрації президента заявили, що засідання скликають "задля зміцнення стратегічного партнерства між Україною та Республікою Польща" і "щоб уникнути подальшої ескалації напруги", усвідомлюючи потребу вирішувати "будь-які проблемні питання" у двосторонніх зносинах винятково "у цивілізований європейський спосіб".

 

9 листопада офіс президента Польщі повідомив, що приймає запрошення для переговорів, і це буде "чергова, після останніх візитів до України віце-прем'єра польського уряду Пьотра Ґлінського і міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, оказія для надання українській стороні польських очікувань щодо найважливіших проблем у стосунках польсько-українських". "Президент Анджей Дуда також покладається на особисті дії Президента Петра Порошенка в контексті теперішнього стану двосторонніх стосунків", – прокоментували в канцелярії Дуди.

 

Зазначимо, пан Ґлінський під час переговорів в Україні закликав винести переговори щодо історичних непорозумінь на вищий щабель, аніж рівень інститутів національної пам'яті, вважаючи, що перепоною для переговорів є позиція Володимира В'ятровича. Візит же пана Ващиковського взагалі нагадував демарш.

 

Сам президент Польщі минулого тижня закликав керівництво України позбутися посадовців, котрі займають антипольську позицію.

 

"Очікую від пана Петра Порошенка та його співробітників, що особи, котрі проголошують відверті погляди націоналістичні та антипольські, не займатимуть важливих місць в українській політиці, адже вони не будують стосунків між нашими народами, а лише збурюють. А те, що є (бо всі знають, що є) – то дуже недобрий знак щодо нас з українського боку. То є чимсь, що не може бути прийнятним", – заявив Дуда.

 

Президент Польщі стверджує, що офіційна Варшава дивиться на Україну двояко: з одного боку, підтримує її в протистоянні Росії, а з іншого боку – прагне ревізії в двосторонніх відносинах. "Ми як політики, дивлячись на ту ситуацію, маємо – назовімо це так – дві різні цінності. Є проблема, котра виникає з українського націоналізму, неприязні до поляків, ворожих актів щодо Польщі, котрі там чиняться. З іншого боку, прагнення до добрих, [прагнення] будівництва якнайліпших стосунків. Україна – це наш буфер щодо Росії, а сьогодні вона заатакована. Крим був анексований, а реґіони Донецька та Луганська перебувають практично поза контролем української влади", – зазначив польський президент.

 

У суботу, 11 листопада, Президент України Петро Порошенко під час телефонної розмови привітав Анджея Дуду з днем незалежності Польщі. Сторони узгодили проведення надзвичайного засідання консультаційного комітету президентів, а також доручили розпочати підготовку робочого візиту Дуди до Харкова в грудні цього року.

 

 

14.11.2017