Чи готова Саудівська Аравія скинути паранджу

З Саудівської Аравії надходять чимраз цікавіші новини. Хто б міг подумати, що в одній з найконсервативніших країн світу, в абсолютній монархії, відбуватимуться такі пертурбації: арештовуватимуть принців, міністрів, армійське начальство, створюватимуть прожекти технополісів, заповідатиметься загальна модернізація суспільства, а жінкам навіть дозволять скинути паранджу.

 

 

Генератором всіх цих радикальних змін виступив  принц-спадкоємець Мухаммед бен Сальман Аль Сауд. Нещодавно він репрезентував свій проект побудови мегаполісу майбутнього на місці пустелі.

 

Місто-сад у пустелі

 

Проект називається Neom, тобто саме таку футуристичну назву матиме місто, коли його таки збудують. На його зведення потрібно витратити фантастичну як для України й помірну як для нафтового лідера Саудівської Аравії суму – 500 мільярдів доларів.

 

Керівником проекту призначено визнаного фахівця у таких візіонерських справах доктора Клауса Кляйнфельда (Klaus Kleinfeld) – колишнього керівника таких серйозних фірм, як Alcoa, Arconic Inc. і Siemens AG.

 

Це велетенське місто-сад будуватимуть з метою зміцнити і заселити ту територію Саудівської Аравії, яка межує з Йорданією та Єгиптом. Загальна площа майбутнього мегаполіса приблизно 26,5 тисячі квадратних кілометрів, що дорівнює за площею трьом Кіпрам. Місто виросте на східному березі затоки Акаба. Узбережжя, яке простягається на 460 кілометрів уздовж Червоного моря, нині є абсолютно безплідною пустелею.

 

Згідно з візією принца-спадкоємця, Neom буде діяти як незалежна «особлива зона». Він залишиться під суверенітетом Саудівського королівства, але матиме абсолютно новий набір законів, як судових, так і нормативних, з основною метою – залучити якомога більше глобальних інвестицій, талановитих розробників і бізнесменів. Інвесторам буде запропоновано взяти участь в розробці правил і законодавства.

 

Місто планує оснастити всі об’єкти новітніми технологіями, причому як вже існуючими, так і такими, про які ще ніхто не чув. Щобільше, королівство прагне залучити до реалізації проекту не просто інвесторів, а «інвесторів-візіонерів», котрі прагнуть до створення чогось нового. Про це сказано в презентаційній анотації проекту, представленого принцом-спадкоємцем. Окрім того, у місті майбутнього мали б панувати досить ліберальні морально-суспільні норми. Зокрема, жінки там зможуть вбиратися так, як їм заманеться, а не в обов’язкову в країні паранджу. А в готелях міста продаватимуть алкоголь.

 

Отже, будівництво «технологічного раю» в пустелі має стати одним з найамбітніших проектів в світі. Загалом 32-річний спадкоємець престолу, котрого вважають найвпливовішою персоною в Ер-Ріяді, демонструє непохитність у своєму прагненні модернізувати королівство, яке поки що залишається однією з найконсервативніших держав у світі.

 

Візія «норвегієзації»

 

Ще раніше Мухаммед бен Сальман Аль Сауд репрезентував свою стратегію Vision 2030, котру можна було б назвати такою собі «норвегієзацією» Саудівської Аравії. Це економічна програма, за допомогою якої країна сподівається злізти з нафтової голки. І суспільні реформи, передбачені в стратегії, виглядають ще фантастичнішими за плани будівництва мегаполіса Neom: принц оголосив, що країна має повернутися до помірного ісламу, відкритого для навколишнього світу й інших релігій.

 

«Ми повертатимемося до того, що було раніше, – до помірного ісламу, відкритого до світу і до всіх релігій. Ми не чекатимемо 30 років, а негайно завдаватимемо удару по екстремістській ідеології», – рішуче заявив принц, презентуючи свій проект на інвестиційному форумі в Ер-Ріяді.

 

Все це звучить якоюсь ненауковою фантастикою для корумпованого і зашкарублого в застарілих традиціях Аравійського півострова. Адже вже тривалий час у державній ідеології країни провідним залишається вахабізм. Щобільше, цю фундаменталістську течію ісламу Саудівська Аравія довго намагалася експортувати в інші країни, щедро оплачуючи цей експорт нафтодоларами, які могли б піти на значно корисніші цілі.

 

Утім, щось у країні таки рухається в прогресивному керунку. Нарешті саудівським жінкам – останнім у світі – дозволили водити автомобілі. Нам здається ця новація незначною, навіть сміхотворною, але насправді це – майже соціальна революція.

 

Подолати корупцію і опір консервативної еліти

 

Нагадаємо, що 32-річний Мухаммед бен Салман був призначений принцом-спадкоємцем щойно влітку цього року, проте вже два останніх роки його, а не короля Салмана, вважають найвпливовішою людиною в Саудівській Аравії. Адже, хоч там і абсолютна монархія, монархові вже 82 роки, тут вже не про велику політику думати, а про гідну зустріч з Аллахом.

 

Принц і раніше декларував наміри радикально модернізувати країну та її економіку. Проте просування реформ в Саудівській Аравії натикалося на пасивний спротив місцевої еліти, розбещеної корупцією. Тож принц-спадкоємець вирішив одним пострілом подолати і корупцію, і спротив вітчизняних можновладців.
 

Мухаммед бен Сальман створив і очолив Комітет боротьби з корупцією Саудівської Аравії. До його складу, окрім принца, входять: голова Комісії з моніторингу та розслідування, голова Національного антикорупційного управління, начальник Генерального аудиторського бюро, генеральний прокурор та керівник Державної служби безпеки. Новий антикорупційний орган має право видавати ордери на арешт, а також накладати заборону на виїзд з країни.

 

І от, що цікаво, Комітет було створено щойно 4 листопада, і того ж дня, буквально за кілька годин, з його санкції було заарештовано одинадцятьох принців (серед яких, приміром, небіж саудівського короля мільярдер аль-Валід бен Таляль), чотирьох чинних міністрів, також ще 38 осіб, серед котрих є колишні міністри, депутати й бізнесмени.

 

А вже 9 листопада генеральний прокурор Саудівської Аравії шейх Сауд аль-Мохеб, котрий, як ми зазначали, теж входить до Комітету боротьби з корупцією, повідомив, що загалом було затримано близько двох сотень осіб. Справа стосується системної корупції і розкрадання державної скарбниці, внаслідок чого бюджет країни недорахувався щонайменше 100 мільярдів доларів. «Докази порушень дуже переконливі», – запевнив прокурор. Водночас він заспокоїв співвітчизників, зазначивши, що кампанія боротьби з корупціонерами не порушила нормальної ділової активності в країні.

 

Хоча високопосадовцям й тим, хто потенційно міг би чинити опір реформам у країні, це спокою аж ніяк не додало. Вітчизняні VIP-и, очевидно, зрозуміли меседж принца, що їх очікує в тому разі, якщо вони не підтримають його нового курсу. Тож чистки політичної еліти, на думку експертів, нівроку допоможуть принцові-спадкоємцю ще більше зміцнити свою владу і здійснити заплановані реформи.

 

Посадити трьох друзів

 

У цьому контексті не можна не нагадати, що Президент України Петро Порошенко з 31 жовтня до 1 листопада перебував з державним візитом у Саудівській Аравії. У палаці Аль-Ямама у Ер-Ріяді його прийняв король Салман бен Абдулазіз Аль Сауд. Порошенко нагородив саудівського монарха Орденом князя Ярослава Мудрого І ступеня. «За визначний особистий внесок у розвиток українсько-саудівських міждержавних відносин», – зазначено в офіційному повідомленні президентської прес-служби. Король Салман у відповідь повісив на Порошенкову шию Орден короля Абдулазіза. За що саме – історія поки що замовчує.

 

Цікаво, що описана шалена антикорупційна активність у найбагатшій на нафту державі світу розпочалася, заледве її межі встиг полишити Порошенко. Чи були ці події наслідком перебування там українського Президента-реформатора – ми стверджувати не беремося. Але й заперечувати цього не станемо, бо він там таки був, чому є візуально-документальне підтвердження. Можемо навіть припустити, що й в Ер-Ріяді Порошенко цитував сінгапурського диктатора Куан Ю про необхідність посадити трьох друзів. Хтозна, може, через хибу перекладу числівник зріс на два порядки.

10.11.2017