Татарська мова залишиться обов'язковою в Татарстані.

Проте кількість уроків татарської у російськомовних школах республіки скоротять.

 

Президент Татарстану Рустам Мінніханов

 

Таким чином було знайдено компромісне рішення у суперечці між Москвою і Казанню. Президент Татарстану Рустам Мінніханов оголосив в середу, 8 листопада, що татарська мова, як і раніше, буде обов'язковою для всіх учнів шкіл республіки. Однак тепер її викладатимуть для російськомовних дві години на тиждень замість п’яти-шести.

 

За словами Мінніханова, влада підготувала нові стандарти освіти і вже погодили їх з Міністерством освіти і науки Російської Федерації – повідомив інформаційний портал Татар-информ.

 

Як подавало вже наше видання, минулі три місяці питання про обов'язкове вивчення татарської мови спричинило бурхливі суперечки між російським центром та Казанню, а також між російськомовними та татарськомовними батьками школярів. Тепер же, як пояснив міністр освіти Татарстану Енгель Фатахов, у батьків школярів з’явиться  можливість вибрати додатково – до вже наявних в програмі годин державної мови (татарської) і російської – уроки «рідної мови» і «рідної літератури».

 

Вивчення татарської залишатиметься обов'язковим в республіці тільки з першого до дев’ятого класу. «У старшій школі – в 10-11 класах – вивчення татарської мови як державної пропонують організувати на добровільних засадах», – уточнив Енгель Фатахов.

 

Нагадаємо, що сигналом для російського Міносвіти активізувати процес русифікації шкільної освіти в Татарстані став виступ російського президента Володимира Путіна на Раді з питань міжнаціональних відносин 20 липня цього року.

 

«Російська мова для нас – мова державна, мова міжнаціонального спілкування. Її нічим замінити не можна. Вона – природний духовний каркас всієї нашої багатонаціональної країни. Мови народів Росії – це невід'ємна частина самобутньої культури народів Росії. Вивчати ці мови – гарантоване конституцією право, право добровільне. Змушувати людину вчити мову, яка для неї рідною не є, так само неприпустимо, як знижувати рівень і час викладання російської», – заявив шеф Кремля.

 

З вересня в Татарстані пройшли мітинги прихильників і противників обов’язкового вивчення татарської мови. А 17 жовтня представники Генеральної прокуратури спільно з працівниками Федеральної служби нагляду в сфері освіти і науки почали перевіряти школи республіки на предмет добровільності вивчення татарської мови. Незабаром правоохоронці почали надсилати в школи приписи. У них, з покликанням на конституцію і федеральні освітні стандарти, було вказано, що в школі «виявлено порушення», оскільки вибір «рідної мови» обмежено татарською. Також документ повідомляв, що вивчення татарської мови як рідної може відбуватися тільки за згодою батьків і не повинне заважати вивченню російської мови. Прокуратура закликала покарати винних за допущені порушення.

 

Дії прокуратури скритикував президент Татарстану Рустам Мінніханов. Він заявив, що покарання для директорів шкіл недоречне, оскільки вони «виконували інструкції», а сама ситуація, за його словами, – це «повернення в 90-ті». «Ну як може бути вивчення державної мови добровільним? Ніде в світі такого немає! Якщо десь є, покажіть! Я згоден, нам потрібно працювати над риторикою, над кількістю годин. Ми ці питання розуміємо і цю роботу ведемо», – зазначив Мінніханов.

08.11.2017