Омбудсмен поскаржилася на "Інтер" через знущання з 12-річної породіллі.

 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська звернулася до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з проханням вжити передбачені законодавством заходи до телеканалу "Інтер" у зв’язку з порушенням мовником права дитини на повагу до її приватного і сімейного життя, її гідності. Омбудсмен скаржиться на ефіри програми "Стосується кожного" 9 та 13 жовтня 2017 року, у котрих ішлося про 12-річну дівчинку з Борислава, котра завагітніла і народила дитину.

 

"Змушена вкотре констатувати, що, незважаючи на систематичну роботу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо підвищення рівня обізнаності працівників медіа стосовно прав дітей та вимог неухильного дотримання журналістської етики, ці сюжети вказують на те, що права дітей, яких використовують засоби масової інформації у зйомках контенту, і надалі порушуються", – обурилася Лутковська у своєму офіційному зверненні.

 

Уповноважена звертає увагу, що під час ефіру 12-річній дитині ставили запитання стосовно того, "хто є батьком дитини, скільки разів із чоловіком, який може бути батьком дитини, були сексуальні стосунки, чи було це із застосуванням насильства, чи був опір з боку дитини тощо". На переконання омбудсмена, такі запитання можуть ставити винятково слідчі під час проведення досудового розслідування, котре здійснюється з урахуванням принципу таємниці слідства, і лише в ході судового розгляду, "який так само може бути закритим"; ця інформація може бути використана для визначення вини або невинуватості особи.

 

"В даному ж випадку ця інформація була випущена в ефір на достатньо широку аудиторію. Більше того, оскільки після проведення відповідних аналізів чоловік, про якого йшлося як про ймовірного батька дитини, своє батьківство заперечив, в ефірі було взято аналіз ДНК ще у декількох осіб; це потенційно вказує на те, що 12- річна дитина мала сексуальні стосунки з декількома чоловіками", – обурюється Лутковська. "Такі речі є неприпустимими, оскільки інформація, яка була поширена в ефірі, може завдати дитині лише шкоди", – наголошує омбудсмен.

 

Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, розглянувши звернення Валерії Лутковської, призначила позапланову перевірку. Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті відомства.

 

"Національна рада за результатами моніторингу ефіру телеканалу «Інтер» за 9 і 13 жовтня цього року, власне як і Уповноважений з прав людини, звернула увагу на те, що під час передачі «Стосується кожного» була поширена конфіденційна інформація про дитину та розкриті її персональні дані. Крім того, в ефірі фактично відбувався допит дівчинки, під час якого ведучий намагався з’ясувати в неї, хто є батьком немовляти та що і як із нею відбувалося в інтимних стосунках із тією особою. Така ситуація не могла не завдати повторної травми дитині. Це є прямим порушенням журналістських стандартів та основоположних норм, прописаних у Конвенції ООН про права дитини і Європейській конвенції про права людини", – зазначили у Нацраді.

 

Регулятор трактує трансляцію передачі "як прояв зневаги до моральних цінностей і норм щодо прав людини".

 

"Важко зрозуміти, яка суспільна необхідність чи який інтерес дитини переважали над захистом її честі і гідності та розкриттям персональних даних, що обумовили вихід цієї передачі", – здивувалися в Нацраді.

 

Національна рада наполягатиме на ухваленні нових жорстких і конкретних законодавчих норм щодо захисту дітей. До комітету Верховної Ради України з питань свободи слова й інформаційної політики вже подані пропозиції із цього питання (адже це не перший ексцес з історіями про сексуальне насильство над дітьми), і регуляторний орган проситиме їх врахувати у проекті закону про аудіовізуальні послуги.

 

Видання "Детектор медіа" нагадує, що раніше увага Національної ради була прикута до телеканалу СТБ. Близько двох років тому у випуску ток-шоу"Один за всіх" на СТБ 14-річна та 10-річна сестри розповіли подробиці розбещення своїм батьком. Нацрада після скарг омбудсмена і громадськості звернула увагу на порушення телеканалом прав дітей. За результатами моніторингів і перевірок телеканал СТБ отримав попередження і штраф у розмірі 1,6 млн грн, який нині оскаржує в суді.

 

Кейс СТБ спонукав індустрію до саморегулювання. При Нацраді зібрали робочу групу з розробки правил захисту дітей у медіа. Її першим результатом став спільний акт узгодження "Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіавиробництва", який підписали медіагрупи StarLightMedia, "1+1 медіа", "Медіа Група Україна", Національна суспільна телерадіокомпанія України та Незалежна асоціація телерадіомовників. Підписанти акту погодилися унеможливлювати ідентифікацію дітей – жертв сексуального насилля глядачами (не називати їхніх прізвищ, не показувати обличчя, не оприлюднювати назв населених пунктів тощо).

 

Єдиною великою медіагрупою, яка відмовилася підписувати акт, стала Inter Media Group.

 

20.10.2017