Театр Марії Заньковецької поставив виставу про патронесу театру: глядачі пройдуть 14 локацій за лаштунками, аби побачити сцени з життя славетної актриси
На закриття сезону 2024/2025, Національний театр імені Марії Заньковецької підготував особливу прем’єру, яка відкриє залаштунки та раніше недоступні для глядачів куточки будівлі театру. Вистава-подорож «Марія Заньковецька. Заручена зі сценою», поставлена за п’єсою Людмили Тимошенко, була спеціально створена на замовлення театру з нагоди 170-річчя з дня народження його патронеси. Прем’єра відбудеться 4 та 5 липня.
Сцени із життя славетної української акторки будуть розгортатися у 14 локаціях театру впродовж двох годин – у глядацьких залах та в кабінетах, у майстернях й музеї, що не працював десятиліттями. Марія Заньковецька присвятила себе цілком театрові і її життя розгорталося у його стінах: тож глядачі будуть проходити цей символічний шлях, відкриваючи для себе не лише «внутрішню кухню» театру, а й біографію акторки.
Одночасно до імерсивної вистави може бути залучено не більше 20-и глядачів, тож кожна наступна група стартуватиме кожні 10 хвилин – початок вистави розпочинається зі службового входу до театру (проспект Свободи, 26). Глядачів попереджають, що протягом вистави доведеться постійно змінювати локації й лише окремі сцени матимуть сидячі місця.
У кожній сцені Марію Заньковецьку будуть втілювати різні акторки – Христина Тхоровська, Єлизавета Цілик, Марта Шпеник, Дарина Федина, Шорена Шонія, Анна Ярмоленко, Галина Далявська, Діана Каландарішвілі, заслужені артистки України Наталія Боймук та Олександра Люта, народні артистки України Альбіна Сотнікова, Ірина Швайківська і Олександра Бонковська: тож ми побачимо її впродовж кожного періоду життя – юну та мрійливу, невпевнену і сміливу, втомлену та сильну. Ту, яка щиро і боляче закохувалася (зокрема, у партнера по сцені Миколу Садовського), і ту, яка відстоювала український театр перед обличчям російської імперії та цензури.
Про трактування постаті Марії Заньковецької розповідає режисер Ігор Білиць: «Марія Заньковецька є генійкою української сцени. З біографії, спогадів про неї зрозуміло, що вона була надзвичайною особистістю, емансипованою супержінкою, впертою та талановитою. Є небезпека сприйняття визначних діячів/ок мистецтва як пам’ятників, яких не можна торкатися – лише офіційне “серйозне” сприйняття, жодного гумору. Така позиція мені не близька, адже так ми повертаємося в радянський союз, який з людей робив кам’яні глиби, геть не думаючи про їхню особистість, а про возвеличення імперії. Чим “живіша” людина, тим ближча вона до мене, до глядача».
Перед прем’єрою, 4 липня, глядачів також запрошують більше дізнатися про славетну українську актрису та Театр Корифеїв на лекції від знаної театрознавиці Ганни Веселовської «Кохання життя. Марія Заньковецька та Микола Садовський». Вхід вільний за попередньою реєстрацією.
Прем’єрні покази вистави «Марія Заньковецька. Заручена зі сценою» закриватимуть театральний сезон: із канікул трупа Національного театру імені Марії Заньковецької повернеться 8 серпня. Знаковою міжнародною подією літа для театру буде участь в 29-му Міжнародному Шекспірівському фестивалі у Ґданську (Польща). Львівський театр має за честь відкривати цей Фестиваль, представивши два покази «Бурі» Вільяма Шекспіра режисерки Оксани Дмітрієвої та художника Михайла Ніколаєва. Це вже третій Шекспірівський фестиваль, глядачі якого побачать цю постановку. В минулому році її зіграли в Івано-Франківську та Кишиневі.