І знов у Львові «Віртуози»…

32-й рік поспіль, в середині травня, Львів збирає найбільших зірок України та Європи на щорічному міжнародному фестивалі музичного мистецтва «Віртуози». Цей захід вже став символом весняного Львова. Майже місяць, із 14 травня по 9 червня, у Львівській філармонії лунатиме музика світових майстрів у виконанні видатних музикантів. Жителі та гості Львова мають чергову нагоду відвідати унікальні концерти та відчути вишуканий смак музичного життя міста.

 

«Музика одна є світовою мовою і не потребує перекладу, бо говорять душі». Бертольд Авербах

 

Цього року неофіційне відкриття фестивалю відбудеться 14 травня виступом відомих європейських джазменів, квартету «Глод–Пікет–Токар-Кугель». Офіційне, урочисте відкриття 16 травня пропонує концерт «Гала Верді», присвячений 200-річчю з дня народження видатного італійського оперного композитора Джузеппе Верді. Солістка вечора, львів’янка Софія Соловій, сопрано якої зачарувало сучасну Італію, охоче розповіла про свою кар’єру та участь у фестивалі «Віртуози» спеціально для «zbruč»:


- Мешканці Львова пишаються тим, що Ви – уродженка нашого міста. Як часто Ваш робочий графік дозволяє навідуватися додому?

- У Львові буваю досить часто, на свята – обов'язково. Графік дозволяє, адже я – вільнонайманий «працівник оперного жанру». В Італії, як і в багатьох країнах Європи, для оперних співаків існує лише контрактна система, і контракт переважно триває один-два місяці. Їх мені шукає менеджер, часом графік дуже щільний, от як зараз, у травні, а коли бувають паузи – їду додому. Два останніх роки я, крім Італії, багато працюю й в інших країнах Європи, в Іспанії, Австрії, Франції, Польщі, Бельгії ...


- 16 травня Ви виступатимете на відкритті фестивалю «Віртуози». Це вже не перша участь у фесті для Вас? І якщо не секрет, то які саме арії з опер Верді будете виконувати?

- Так, виступаю на «Віртуозах» не вперше. В 2011 році з Академічним камерним оркестром «Віртуози Львова» ми дали концерт, де виконали арії та увертюри з опер В.А. Моцарта та Дж. Россіні, диригував італійський диригент Елія Корацца. З величезною приємністю згадую той мій виступ. А на відкритті «Віртуозів»-2013, у супроводі Академічного Симфонічного Оркестру Львівської Філармонії під батутою Айдара Торибаєва, я готуюся представити слухачам арії з опер «Травіата», «Сіцілійська вечірня», «Двоє Фоскарі» та «Дон Карлос». В концерті «Гала Верді» буде також співати і соліст Львівської Опери тенор Василь Садовський. Отже, крім сольних арій, в концерті прозвучать також дуети для сопрано і тенора з опер «Отелло» та «Травіата».


Чим є для Вас Фестиваль «Віртуози» не як для виконавиці, а як для львів’янки?

- «Віртуози» супроводжують мене все моє життя. Тоді, у перші роки його проведення, ще за Радянського Союзу, коли він називався «Віртуози Країни», на фестиваль приїжджали з концертами видатні музиканти з цілого Союзу, зірки світової величини: Елісо Вірсаладзе, Юрій Башмет, Святослав Ріхтер... Я була малим дівчиськом, вчилася в музичній школі ім. С. Крушельницької, і моя мама, викладач фортепіано в тій же школі, водила мене на ті концерти. Пам’ятаю, наприклад, що одного року на сольний концерт Ріхтера неможливо було пробитись, і ходили чутки, що студенти, аби потрапити на концерт, перелізали у Філармонію через вікна на горищі! Оця артистична атмосфера фестивалю мала великий вплив на моє музичне формування. Я дуже тішуся, що «Віртуози» не тільки втрималися впродовж оцих всіх фінансово складних років, але й не знизили планку рівня гостей-музикантів та різноманітності репертуару! Без сумніву, «Віртуози» - ще один доказ, що Львів, принаймні музичний, не втрачає своєї позиції культурної столиці України.

 

 

Щодо цьогорічної програми, то впродовж фестивалю відбудуться 23 концерти, стилістика репертуару яких пропонує дуже широкий діапазон: від старовинного бароко до музики сучасних композиторів. Для любителів фортепіанної музики буде нагода відвідати 3 сольні речиталі відомих піаністів: уродженця Одеси Бориса Блоха, львів’янки Маріанни Гумецької та росіянина Олексія Набіуліна.

Фестиваль буде щедрим і на інструментальну музику. Віртуозні виконавці подарують не один вечір чарівної музики на сцені Львівської філармонії: віолончелісти Назар Джурин, Олександр Пірієв, Ярослав Мигаль, Кіріл Родін, скрипалі Соломія Сорока, Володимир Дуда, Анна Савицька, Роберт Кабара, Таміла Харамбура, Ілля Груберт, Дмитро Ткаченко, флейтисти Антоніо Амедуні, Жанна Лень-Масляк, валторніст із світовим ім’ям Аркадій Шилклопер та квартет «Фенікс», склад якого поповнили одні з найкращих львівських інструменталістів.

Окрім концерту-відкриття, присвяченого імені Джузеппе Верді, організатори фестивалю вирішили провести ряд тематичних концертів:
- Вечір австрійської класики з творів Вольфганга Амадея Моцарта (24 травня),
- Концерт, присвячений Йоганну Себастіану Баху (30 травня), на якому клавесиністка Наталія Свиреденко виконає ряд клавесинних концертів композитора,
- Вечір музики Арама Хачатуряна (7 червня),
- А також концерт-закриття, присвята якого має назву «Гала Вагнер».

Однією із численних родзинок фестивалю стане концерт, який відбудеться 29 травня в Будинку органної та камерної музики (вул. С. Бандери, 8). Солісти цього концерту: німецький органіст Ганс-Дітер Мейєр-Муртгат та Юлія Онишко, солістка Львівської філармонії, володарка чарівно-пристрасного мецо-сопрано.

Своїм професіоналізмом, колоритом та блискучим артистизмом потішать публіку й вокалісти фестивалю: Софія Соловій, Наталія Дитюк, Назар Садовський, Ольга Пасічник, Юлія Онишко, Наталія Марківська, Петро Радейко, Орест Цимбала, Наталія Ковальова. Важко не помітити, що всі ці імена належать справжнім талантам, народженим в Україні. Низка цих прекрасних співаків та співачок прославили українську культуру в Європі.

З ініціативи Львівської міської ради у рамках «Віртуозів» відбудеться концерт, який раніше носив назву «Дні Кракова у Львові», а тепер ми зустрічаємо «Краківський вікенд». В його рамках своє 80-ліття відсвяткує у Львові маестро світового рівня Кшиштоф Пендерецький. Це символічно, адже коріння видатного польського композитора та диригента – в Галичині, його батьки народилися неподалік Радехова.

Щодо «джазової» пропозиції фестивалю, то окрім квартету «Глод–Пікет–Токар–Кугель» виступатимуть гості із Москви, джазово-вокальна формація «COOL & Jazzy» – чарівна четвірка, музичними інструментами якої є лише власні голоси… Для усіх любителів естрадної музики фестиваль приготував ще кілька сюрпризів: концерт колективу львівських музик «Ломага Бенд» та «Пісенна рапсодія», де виступатиме тріо «Крайня хата», Петро Радейко, мультиінструменталіст Мирон Блощичак, дитячий ансамбль «Панночка», танцівники Віктор Сокрута і Соломія Кудин та інші.

Адміністрація Львівської філармонії вирішила і цього року продовжити оригінальну ідею популяризувати фестиваль для всього міста, влаштовуючи промоакції просто неба вже від 10 травня. Тож усі бажаючі послухати безкоштовно класичну музику у виконанні філармонічних колективів на вулицях Львова, мають таку нагоду. Промоконцерти можна буде знайти: - 15 травня, від 17 до 19 год., на площі перед Оперним театром.
- 18, 19 травня, від 16 до 18 год., на площі Ринок (біля фонтану «Адоніс»).
- 18 травня, від 16 до 17 год., на площі Ринок.
- 22 травня, від 17 до 18 год., на вул. Галицькій (біля каплиці Боїмів).
- 31 травня, від 18 до 19 год., на площі біля пам’ятника Т. Шевченку.
- 1, 2 червня, від 17 до 19 год., на площі Галицькій.

  PS. Як писав колись німецький письменник Жан Поль Ріхтер : «З усіх мистецтв музика – найлюдяніше та найпоширеніше мистецтво» . Слухайте і насолоджуйтеся. Вбирайте її в себе, відчувайте, захоплюйтеся та живіть нею, бо немає нічого вічного, окрім музики.

 

14.05.2013