Хто вбивця: атеїст чи релігійна особа?

 

Вбивство чи інший неморальний вчинок люди припишуть радше атеїстові, ніж тому, хто вірить у Бога – і так у всьому світі, засвідчує дослідження. Американські науковці виявили це упередження не лише в християнських чи ісламських країнах, а й в індуїстських, анімістичних та сильно секуляризованих суспільствах. Особливо дивує те, що навіть атеїсти неморальну поведінку припишуть радше іншим атеїстам, ніж побожним людям. 

Чи люди, що не вірять у вищу силу, схильні до неморальних вчинків? Згідно з поширеним упередженням,  так. Зображення: ValoValo/ thinkstock.


 

Що визначає моральність нашої поведінки та помислів? Чи моральність – глибоко закорінений людський інстинкт? Чи це наслідок виховання та релігії? Остаточної відповіді дотепер не знайшли. Дослідження засвідчують, що релігійне середовище само собою не може бути гарантом соціальності чи моральності дії. До того ж приписи наших моральних переконань можуть похитнутися, і навіть час доби здатен послабити нашу моральну установку.

 

Та, усвідомлюючи різні нюанси, все одно релігію звично вважати моральним путівником. У результаті доведення від протилежного атеїсти здаються більш схильними до аморальної поведінки.

 

Наскільки поширений цей стереотип щодо атеїстів, визначили Віл Ґервіс (Will Gervais) та його колеги з Університету Кентуккі. Вони проаналізували це питання в міжкультурному, міжрелігійному та міждержавному контекстах.

 

Для свого дослідження вчені опитали понад сто людей у 13-ти країнах на п’яти континентах. Загалом ідеться про 3256 учасників. Всі піддослідні спочатку отримали фіктивний опис чоловіка, який дитиною мучив тварин, а дорослим убив та мордував п’ятьох бездомних.

 

У кінці піддослідні повинні були сказати, кому вони схильні приписати скоєне: вчителеві чи віруючому вчителю? В іншому варіанті потрібно було вибрати між вчителем і вчителем-атеїстом. «У такий спосіб жодного не питали безпосередньо, чи злочинець – це радше релігійна чи невіруюча людина», – пояснили учені.

 

Результат: образ неморального атеїста закорінений глибше, ніж припускали. Адже 58% учасників вважали злочинця атеїстом, і лише 30% – релігійною особою. «Тобто для людей атеїсти поводяться вкрай неморально з вдвічі більшою вірогідністю», – кажуть учені.

 

Про силу цього упереження свідчить додатковий експеримент, в якому йшлося про сексуальне насильство священика над хлопчиком. «Люди інтуїтивно припускали, що цей священик не вірить у Бога  а не те, що він насправді побожний», – інформують дослідники.

 

Цікаво, що, судячи зі всього, на це упередження мало впливає і культура, і релігія, і країна. Адже незалежно від того, проживали вони в християнській, індуїстській, мусульманській чи секуляризованій країні, більшість вважала, що злочинець – атеїст. «Цей ефект помітний навіть у сильно секуляризованих суспільствах. Наприклад, у Китаї, Чехії та Нідерландах», – розповів Ґервіс з колегами.

 

Дивує те, що навіть атеїсти неморальними частіше вважали інших атеїстів. Коли вчені прицільно придивилися до того, як атеїсти відповідали на запитання, виявилося: людині, що не вірить у Бога, вони приписували винуватість у 58% випадків, побожному – до 28%. «Ця глибоко закорінена недовіра щодо моралі атеїстів засвідчує: вплив релігії продовжує домінувати навіть поміж невіруючими в секуляризованих суспільствах», – пояснили вчені.

 

Варто звернути увагу й на те, що схильність поводитися неморально зазвичай не асоціюється зі скептиками, а конкретно з людьми, що не вірять у вищу силу, – засвідчив додатковий експеримент. При цьому рідше, ніж атеїстів, злочинцями вважали скептиків еволюції та кліматичних змін, поціновувачів гороскопів. Ймовірна причина: оскільки атеїсти не вірять у надприродну силу, що всім керує, люди інтуїтивно вважають їх неконтрольованими і такими, що можуть бути небезпечними для суспільства.

 

«Так наше дослідження виявило великий розкол між науковим поглядом на взаємозв’язок релігії та моралі й уявленнями пересічних людей», – констатує Ґервіс з колегами. Згідно з дослідженнями психологів, релігія може впливати на моральні рішення, проте основний моральний інстинкт від релігії не залежить.  

 

 

Sind Atheisten unmoralischer?

Nature, 08/08/2017

Зреферувала Соломія Кривенко

10.08.2017