Депутат облради вимагає демонтувати меморіальну дошку німцю, визнаного праведником народів світу.

 

Учора, 8 серпня, під час засідання координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини депутат Львівської облради від БПП Михайло Задорожний запропонував демонтувати меморіальну дошку, встановлену півтора місяця тому на честь німецького офіцера Ебергарда Гельмріха, який у роки нацистської окупації рятував життя місцевим євреям, передає Zaxid.net.

 

«Меморіальну дошку Ебергарду Гельмріху у Дрогобичі необхідно демонтувати, бо вона встановлена без дозволу виконкому Дрогобицької міської ради і без рішення сесії. І взагалі, не можна встановлювати меморіальну таблицю представнику окупантів. Ебергард Гельмріх із 1932 року був членом Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, і був в Україні у складі нацистської армії, яка намагалася загарбати Україну», – заявив депутат.

 

На уточнююче запитання, чи відомо йому про те, що в часи німецької окупації Ебергард Гельмріх рятував життя євреям у Дрогобичі і власне за це був ще 1965-го визнаний ізраїльтянами «Праведником народів світу», Михайло Задорожній відповів, що його це цікавить менше.

 

«Нехай таку таблицю йому встановлять на будинку в Німеччині або в Тель-Авіві», – заявив він.

 

Депутат додав, що члени координаційної ради БНДС Дрогобиччини підтримали його пропозицію і вирішили надіслати звернення про демонтаж до Дрогобицької міської ради.

 

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма різко відреагував на ініціативу депутата облради про демонтаж меморіальної дошки, назвавши її проявом «рагулізму».

 

«Робити такі заяви – низько і підло. Це дійсно був німецький військовий, але він, ризикуючи власним життям, рятував життя інших людей. На відкритті меморіальної таблиці я з гордістю говорив про це. Це людський подвиг, не розуміти цього – це прояв рагулізму. Бувають люди, а бувають людиська. Якщо якийсь політик хоче робити на цьому піар, його самого треба розпіарити на всю Україну», – прокоментував Тарас Кучма.

 

До встановлення меморіальної таблиці готувалися півроку, воно було погоджене головним архітектором міста. Ініціатива належала ізраїльській позаурядовій організації «Дрогобич–Борислав», а спонсором її виготовлення був Георг Гузман, представник німецької «Фундації примирення та спокути».

 

Відомо, що під час Другої світової війни майор вермахту Ебергард Гельмріх відповідав за продовольче забезпечення у Дрогобичі. Він переховував євреїв на горищі свого будинку. Пізніше він відправляв їх із фальшивими документами до Берліна, де мешкала його дружина, яка розподіляла їх на роботу в німецькі сім’ї. Таким чином подружжя змогло врятувати близько 200 євреїв.

 

У 1965 році ізраїльська організація «Яд Вашем» визнала Ебергарда Гельмріха праведником народів світу. У 1989 році таке ж звання отримала його дружина Доната.

 

Михайло Задорожний є депутатом Львівської облради вже третю канденцію поспіль, вперше ставши депутатом 2006 року за списком БЮТ. У 2010 році знову пройшов до облради як мажоритарник, пізніше увійшов до фракції ВО «Свобода», звідки його вигнали 2012 року за те, що він зареєструвався кандидатом до Верховної Ради по Дрогобичу проти узгодженого кандидата від опозиції. У 2015 році Михайло Задорожній знову став депутатом Львівської облради за списком БПП.

09.08.2017