Німеччина отримає бонуси від Brexit’у

Для Німеччини засяяли світлі перспективи потужного вигодонабувача від Brexit. Адже тепер саме туди може передислокуватися багато фінансових інституцій із Великої Британії. Таким чином Франкфурт-на-Майні здобуде шанс стати фінансовою столицею світу.

 

 

Через рік після сумнозвісного референдуму в Об’єднаному Королівстві, на якому 51,9% британців проголосували за вихід країни з ЄУ, пристрасті вже вляглися, й можна спробувати більш-менш тверезо оцінити подальші перспективи європейського проекту. Пам’ятаєте, як зразу ж по оголошенні результатів тішилися в Росії, як плакали євроентузіасти, як потирали руки євроскептики. Унія доживає свої останні дні – приблизно так артикулювалася мейнстрімна думка. Тепер же настрої змінилися – вже ніхто не заявляє про швидкий розпад Європейської Унії, про втрату європейською ідеєю своєї привабливості тощо. Йдеться лише про переформатування проекту. Причому про нього не лише говорять – відбувається його реалізація.

 

Результати парламентських виборів у Нідерландах, президентських і парламентських виборів у Франції, остання соціологія з Німеччини засвідчують, що тамтешні люди якщо й втрачали віру в перспективність європейського проекту, то тепер знову її віднайшли. Що більше, готові працювати на європейський проект, причому доволі продуктивно. Це засвідчують останні виміри економічної активності передовсім у Німеччині – найбільшій господарці Європи.

 

Наприклад, індекс ділової активності в Німеччині ifo, який визначає Мюнхенський інститут економічних досліджень, б’є рекорд за рекордом. Так, у червні ifo знову зріс на півпункта й закріпився на позначці в 115,1 пункта. Німецькі підприємці, котрі брали участь у анкетуванні для визначення індексу, вважають, що стан їхнього бізнесу відчутно покращився.  «Опитані бізнесмени в піднесеному настрої і ще впевненіше дивляться в майбутнє», – зазначив президент інституту Клеменс Фюст. Головний економіст банку LBBW Уве Буркерт так пояснив оптимістичні настрої: «Ми бачимо три головні драйвери зростання: низькі процентні ставки, подешевшання нафти і недооцінений щодо долара євро».

 

Експерти також покращили прогнози щодо економічного зростання Німеччини. Так, за оцінками Райнсько-Вестфальського інституту економічних досліджень RWI в Ессені, у поточному році зростання ВВП сягне 1,6 відсотка. Раніше аналітики заявляли, що цьогорічне економічне зростання у ФРН становитиме 1,3%. На 2018 рік RWI очікує економічного зростання в 1,8%. Ще оптимістичніші прогнози зробив згаданий раніше Мюнхенський інститут економічних досліджень. Його експерти очікують зростання німецької економіки на рівні 1,8% цього року й двовідсоткового зростання – наступного. Такого висновку вони дійшли на підставі оцінок споживчого попиту, активності в будівництві й зростання експорту.

 

Експерти пояснили, що прогноз зростання ВВП покращено, оскільки вони очікують збільшення експорту з Німеччини. Ще одним наріжним каменем економічного зростання, як і раніше, є інвестиції в будівельній галузі. Окрім того, експерти очікують істотного зростання споживання за рахунок збільшення зайнятості та підвищення реальних заробітних виплат. Показник безробіття в 2017 році, як прогнозується, скоротиться цьогоріч до 5,7 відсотка, а в 2018-му – до 5,5%. Водночас експерти зробили сприятливий прогноз щодо державних доходів. Профіцит бюджету, за розрахунками RWI, 2017 року може становити 22 мільярди євро (0,7 відсотка ВВП), в 2018 році – 28 мільярдів євро (0,8 відсотка ВВП).

 

З оптимізмом дивляться у майбутнє і німецькі банки, як засвідчує складений консалтинговою компанією Ernst&Young свіжий «Барометр європейської банківської системи». Тільки 12 відсотків керівників банків вбачають у Brexit’і великий ризик для економічної ситуації в Німеччині, а 88 відсотків вважають, що це не становитиме жодної загрози для їхніх фінансових установ. Причому більшість банкірів переконані, що вихід Великої Британії з ЄУ значно посилить роль Франкфурта-на-Майні як фінансової столиці Німеччини і Європи.

 

 

 Згідно з опитуваннями, 22% німецьких банкірів вважають майже вирішеною справу, що багато банків перенесе частину своїх офісів і, відповідно, переведе співробітників із Лондона до Франкфурта. 62 відсотки вважають такий сценарій досить вірогідним. І лише 16% опитаних піддали сумніву такий розвиток ситуації.

 

 «Багато деталей майбутніх відносин між ЄУ і Великою Британією досі не з’ясовано. Проте можна передбачити, що у разі ”жорсткого” Brexit’у банки, у яких є представництва у Великій Британії, більше не матимуть змоги використовувати свої повноваження, які їм надавало володіння так званим паспортом ЄУ. Він дозволяв їм працювати без обмежень на фінансових ринках інших країн – членів Унії, зокрема й Об’єднаного Королівства. Якщо це станеться, то передислокація банків із Лондона до Франкфурта є найлогічнішим і найвигіднішим рішенням», – зазначив аналітик Ernst&Young Клаус-Петер Ваґнер (Claus-Peter Wagner), під час презентації нового «Барометра європейської банківської системи», для складання якого експерти компанії дослідили в квітні 120 різних банків у Німеччині. Їхній капітал охоплює від 70 до 80 відсотків статків усієї німецької банківської системи.

 

За словами іншого експерта Ernst&Young Дірка Мюллер-Тронніра (Dirk Müllera-Tronniera), до Франкфурта-на-Майні переїдуть й інші інституції, які входять до Європейської системи фінансового нагляду. Адже найімовірнішою виглядає ситуація, що з берега Темзи на берег Майну переїде Європейська банківська організація (European Banking Authority, EBA). 

 

Впевненість у тому, що EBA перебереться з Лондона до Франкфурта-на-Майні, висловили 64% опитаних банківських менеджерів. Шість відсотків надали перевагу Берліну, один відсоток висловився за Париж, а 32 відсотки не наважилися конкретизувати місця нової дислокації.

 

У будь-якому разі, вихід Великої Британії з Європейської Унії, як прогнозують автори «Барометра європейської банківської системи», надасть німецьким банкам додаткового імпульсу, який позитивно вплине на зростання їхніх прибутків. Так вважають представники аж 94 відсотків німецьких фінансових інститутів.

 

Отже, попри початок процедури Brexit’у, жодної катастрофи не сталося. Що більше, європейська економіка нарощує потуги.

27.06.2017