Янголи Івано-Франківська

«Франківськ, місто янголів» – під такою назвою у березні стартував соціально-літературний проект від літературної агенції «Дискурсус» та інтернет-порталу «Типовий Франківськ».

 

 

Кінцева мета ініціативи – видання художньої антології про Івано-Франківськ, в якій будуть зібрані тексти, написані винятково місцевими авторами, що народилися або живуть в Івано-Франківську. Як декларують організатори: «Нарешті зможемо пізнати Івано-Франківськ не містом проблем, а містом приємних несподіванок. Саме таким його побачили кращі сучасні письменники крізь призму художньої літератури – Юрій Андрухович, Тарас Прохасько, Степан Процюк, Іван Малкович, Богдан Скаврон, Наталія Ткачик, Євген Баран, Роман Черковський, Галина Петросаняк, Мірек Боднар, Тетяна Запорожець, Наталія Асатурян, Олег Короташ, Іван Ципердюк, Олег Криштопа, Ольга Деркачова, Софія Андрухович, Катерина Бабкіна та Андрій Жураківський».

Кошти на видання – а це 20 тисяч гривень – було заплановано зібрати у нетрадиційний та фактично новий для України спосіб – краудфандингом, тобто за рахунок мешканців міста і шанувальників літератури. Антологію планували видати у травні до Дня міста. Організатори проекту – Микола Гавриляк та Василь Карп’юк – у відеоролику закликали франківців не випити дві кави чи не проїхатися у міському автобусі, а скерувати ці кошти власне на благородну мету видання антології.

Наразі картина постає туманна і не надто оптимістична: народ, вочевидь, воліє пити каву та їздити у транспорті, бо на рахунок проекту надійшло трохи більше як 500 гривень. Тобто свій день народження місто святкуватиме без «ангельського чину», а франківці – без книжки. Як зізнається Василь Карп’юк, вони розраховували на більшу активність та любов людей як до свого міста, так і до культурної практики читання...

Тепер, аналізуючи ситуацію, організатори вирішили у цей непростий соціально-літературний процес внести корективи. Вихід антології вдруге і остаточно перенесено на жовтень – до відкриття щорічного літературного фестивалю «Покрова» імені Тараса Мельничука. Вже існують домовленості зі спонсорами, які докладуть потрібну суму до зібраних на той час грошей. Тобто «Франківськ, місто янголів» у жовтні буде видано накладом 1000 примірників, так би мовити, за будь-якої погоди. І тоді на презентації кожен, хто матиме чек на оплату не менше 50 гривень, отримає антологію з автографами авторів. Також частину накладу буде передано в бібліотеки області.

Від уже існуючих літературних антологій про Франківськ її відрізнятиме родзинка – ця складатиметься з трьох розділів: есеїстки, прози та поезії, буде написана сучасною мовою, і, що важливо, не ускладнена жодними історичними чи краєзнавчими алюзіями. Її мета – передати сучасний дух Івано-Франківська, теперішню атмосферу та ритм життя у межиріччі двох Бистриць. За словами Василя Карп’юка – це буде гарне видання, яке приємно тримати в руках і цікаво читати.

Як і кожна важлива подія, пов’язана з ангелами, ця книжка має свою трагічно-романтичну історію. Назва антології «Франківськ, місто янголів» – це початково назва одного з есеїв івано-франківського письменника Андрія Жураківського, чиє життя обірвалося у неповних 28 років у березні 2007 року. Андрій встиг видати свою першу книжку під дещо химерною назвою «К» у 2003 році, друга його книжка «Сателіти» вже вийшла після смерті автора. Як каже Василь Карп’юк: «Андрій, власне, і є цим першим франківським ангелом… ».

І поки антологія, образно кажучи, чекає на Покрову, літературна агенція «Дискурсус» не сидить, склавши руки. Бо не краудфандингом єдиним, і у планах агенції – продуктивна видавнича діяльність: незабаром вийде друге, доповнене і перероблене видання книжки Богдани Матіяш «Розмови з Богом», за нею – «Квіткова антологія». Отож, «Франківськ, місто янголів» на момент видання потрапить у чудове літературне товариство. 

30.04.2013