Ацтеків винищила сальмонела

 

Проби ДНК 500-річної давнини вказують, що причиною однієї з найстрашніших епідемій в історії людства, яка забрала життя майже 80% корінних мексиканців і довершила загибель цивілізації ацтеків, став особливий штам бактерії сальмонели. 

У дослідженні, опублікованому в лютому на сервері препринтів bioRxiv, команда дослідників на чолі з Йоганнесом Краузе, еволюційним генетиком з Інституту науки про людську історію ім. Макса Планка в Єні (Німеччина), повідомила про те, що їм вдалося відновити ДНК патогену, який, імовірно, став причиною жахливого мору, який вразив корінне населення Мексики у XVI столітті.

 

У 1519 р., коли іспанські конкіскадори з чолі з Ернаном Кортесом прибули в Мексику, чисельність корінного населення становила 25 млн людей. Через століття внаслідок війн і епідемій їх кількість зменшилася до 1 млн.

 

Найбільш руйнівні з цих епідемій ацтеки назвали cocoliztli («пошесть» або «мор» на мові науатль). Cocoliztli, що спалахнули в 1545 та 1576 рр., забрали життя відповідно 7 і 18 млн людей. Як згадує францисканський історик, що став свідком епідемії 1576 року, «у містах та великих поселеннях викопали великі канави, і з ранку до заходу сонця священики тільки те й робили, що зносили мертві тіла і вкидали їх у ці канави».

 

Про те, який саме збудник став причиною cocoliztli, вчені дискутують вже здавна. Називали, зокрема, такі версії, як кір, віспа і тиф, а в 2002 р. дослідники з Національного автономного університету Мексики (UNAM) висловили гіпотезу, що це могла бути вірусна геморагічна лихоманка.

 

У спробі знайти остаточну відповідь команда Йоганнеса Краузе секвенувала бактеріальні ДНК, добуті з зубів 29 людей, похованих у високогір’ї Оахака на півдні Мексики. На думку дослідників, усі вони, крім п’яти, стали жертвами cocoliztli 1545-1550 рр. Порівнявши отриману інформацію з базою даних 2,700 бактеріальних геномів, учені виявили, що вони відповідають ДНК сальмонели. А подальше секвенування коротких, пошкоджених фрагментів ДНК дозволило команді реконструювати два геноми штаму Salmonella enterica, що викликає захворювання, яке називають паратифом С. Сьогодні ця бактерія викликає черевну лихоманку – недугу, симптоми котрої схожі на тиф і яка зустрічається переважно в слаборозвинених країнах. Без надання необхідної допомоги летальність від цієї хвороби становить 10-15%.

 

За словами дослідника стародавніх ДНК з Музею природної історії в Копенгагені (Данія) Ганса Шрьодера, команда Краузе переконливо довела, що cocoliztli зумовила саме Salmonella enterica. Але еволюційний генетик із UNAM Марія Авілья-Аркос не зовсім у цьому переконана. Вона вважає, що причиною мору міг бути і вірус, чого не враховує метод, який використав Краузе.

 

Утім, на користь гіпотези німецьких учених свідчить ще одне дослідження, опубліковане два тижні тому на сайті bioRxiv, яке доводить, що сальмонельозний паратиф С прибув у Мексику таки з Європи. Дослідники на чолі з Марком Ахтманом, мікробіологом з Університету Варвіка (Сполучене Королівство), зібрали та секвенували геном цього бактеріального штаму з останків молодої жінки, похованої близько 1200 року на цвинтарі в Тронхеймі (Норвегія). Результати свідчать про те, що цей відносно рідкісний бактеріальний штам циркулював і, мабуть, був доволі поширений у середньовічній Європі. Невеликий відсоток людей може переносити цю бактерію без жодних ознак захворювання. Тож іспанці цілком могли заразити ним корінних мексиканців, у яких не було жодного природного імунітету.

 

Паратиф С поширюється через фекалії. Колапс соціального порядку внаслідок іспанського завоювання цілком прогнозовано зумовив погіршення санітарних умов, а антисанітарія дуже сприяє розмноженню сальмонели, – йдеться у дослідженні.

 

Дослідження команди Краузе важливе не лише тим, що воно піднімає завісу таємниці над однією з найстрашніших епідемій в історії людства, а й тим, що подає зразок методу ідентифікації патогенів, які були причиною стародавніх епідемій. Команда Ганса Шрьодера вже планує дослідити таким чином збудники масових епідемій на островах Карибського моря, які також забрали безліч життів після прибуття європейців.


Ewen Callaway
Collapse of Aztec society linked to catastrophic salmonella outbreak
Nature, 16.02.2017
Зреферував Євген Ланюк

 

 

04.03.2017