Тарас БАЗЮК

Півторарічна епопея затвердження Перспективного плану об'єднаних територіальних громад Львівщини дістала несподіваний «хук зліва» буквально на фінішній прямій — уже під час сесії  керівництво обласної ради попросило пригальмувати затвердження таких планів для Жовківського та Яворівського районів на прохання міського голови Львова Андрія Садового. Депутати спалахнули праведним гнівом, та врешті до побажання прислухалися. Відтак що робити з Яворівщиною та Жовківщиною, обласна рада думатиме до наступного засідання сесії, яке заплановане на кінець жовтня.

 

Куди не кинь оком — Львів

 

«Печеньки» від Садового

 

Подробиці прохання міського голови Львова виявилися за кілька днів, коли депутат ВРУ від партії «Самопоміч» Любомир Зубач на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук» виписав суть новацій, що мали би стосуватися й означених районів.

 

З його слів, йдеться про те, щоби внести поправки до законопроекту 4772, знаного більше як «закон про олійну пляму», в якому, за задумом народного депутата, варто було утворити спеціальні об'єднані територіальні громади з населених пунктів, прилеглих до обласних центрів.

 

Любомир Зубач повідомив дослівно таке:

«1) Вводимо поняття та прописуємо особливості формування об'єднаних територіальних громад (ОТГ) навколо міст — обласних центрів, іншими словами міст-аґломерацій (раніше був один стандарт для всіх: що для міста-мільйонника, що для тисячного села);

2) Ні про яке поглинання не йдеться! Навпаки: кожна громада, яка долучиться до аґломерації, збереже свій самоврядний статус (рада і голова) та продовжить виконувати свої обов'язки до наступних чергових виборів. Таким чином, ми знімаємо усі спекуляції та загрози, які в більшості перешкоджали формувати об'єднання біля великих міст;

3) Кожна громада, яка долучиться до аґломерації, автоматично отримає принцип формування бюджету, який застосовується для міст обласного значення та ОТГ (а це 60 % ПДФО, інші бюджетні та фінансові преференції). За рахунок цього в рази виростуть бюджети кожного суб'єкта аґломерації і вони будуть автономними, жодних вилучень;

4) Формувати аґломерацію мають право міста — обласні центри та територіальні громади, що знаходяться в так званій приміській зоні (щодо кожного обласного центру це визначатиметься індивідуально, але збережена загальна методика формування ОТГ — не більше 20 км від адміністративного центру);

5) Взаємодія міста — обласного центру з іншими суб'єктами аґломерації здійснюватиметься на основі договорів про міжмуніципальне співробітництво. Тим самим виключається будь-який диктат, надмірний вплив чи перекоси, всі питання вирішуватимуться за домовленістю».

 

Незабаром і бурмистер Львова пояснив свою позицію. Мовляв, децентралізацію треба було починати зі Львова, бо він є центром аґломерації, а депутати Львівської облради мають обов'язок дбати про всіх мешканців області.

 

«Депутати обласної ради повинні дбати про інтереси всіх мешканців, які живуть на території області. Мені не зрозуміло, чому не почали цей процес з міста Львова, бо Львів є центром цієї аґломерації. Якщо об'єднуватися, то треба об'єднуватися зі сильними. Я вдячний обласній раді, що вони задумались над цією проблемою, що вони долучають до роботи науковців, а тут важливо почути думки наших профільних університетів та інститутів», — сказав Садовий і застеріг, що йдеться не про поглинання прилеглих громад, а про взаємовигідну співпрацю.

 

Панорама міста в Музеї пам'яток стародавнього Львова

 

Він запевнив, що Львів готовий допомагати з різними інфраструктурними проектами — каналізування, електропостачання, будівництво доріг, водночас будуть створюватися нові робочі місця, натомість мешканці приміських сіл витрачатимуть свої зароблені кошти у місті, і це буде взаємовигідне партнерство.

 

Як приклад Садовий показав плани щодо інвестицій в Рудно, Брюховичі та Винники, куди Львів вкладає та вкладатиме десятки мільйонів гривень, натякаючи, що такі самі атракції можуть чекати й мешканців інших населених пунктів, які підтримають його пропозицію.

 

Однак ця пропозиція наштовхнулася на опір щонайменше у Жовківському районі, активні громадяни якого запідозрили, що міський голова Львова проштовхує таку ініціативу, щоби зірвати вже підготовлені проекти утворення об'єднаних територіальних громад і в такий спосіб залишити собі шанси приєднати до себе прилеглі до Львова населені пункти. Насамперед це стосується сіл довкола грибовицького звалища, проблему якого команда бурмистра не може вирішити вже півроку через активний опір громад.

 

Як розповів Z депутат Жовківської районної ради Богдан Юрдига, одразу ж після сесії обласної ради відбулося позачергове засідання Жовківської районної ради. Під час сесії депутати районної ради висловили обурення тим, що Андрій Садовий втрутився в процес затвердження перспективного плану об'єднання громад Жовківського району. На переконання районної ради, розповів Богдан Юрдига, такі дії Садового мають підґрунтям земельні інтереси й несуть загрозу громадам населених пунктів, прилеглих до обласного центру.

 

 «Це не так опозиція до Львова як обласного центру. Це передовсім захист інтересів місцевих громад, які, бачачи господарювання Садового, не хочуть бути частиною Львова і розуміють, що основний інтерес — це їхня земля у випадку Дублян, або продовження діяльності сміттєзвалища у випадку Малехова і Грибович», — каже Юрдига.

 

З огляду на це сесія підтримала утворення ОТГ у межах Жовківського району. Також депутати вирішили на наступному пленарному засіданні обговорити деструктивну, як вони вважають, поведінку львівського міського голови щодо району і навіть припустили можливість, що можуть проголосувати за те, щоб визнати Андрія Садового персоною нон ґрата на Жовківщині. Натомість представники Яворівського району своєї позиції з цього приводу не оприлюднювали.

 

Запізніле пробудження

 

Що ж пропонує Садовий вустами свого партійного колеґи? За їхнім задумом, йдеться про те, щоб частина сільських громад мала свою децентралізацію, а приміські громади обласних центрів — трошки іншу, бо вони є частиною аґломерацій. Певна рація у цьому є, однак постає запитання: де ж були представники «Самопомочі» попередні півтора року, коли в області тривали всі ці процеси? Адже йшлося і про Львів, але на сайті Львівської обласної ради змість теперішньої Львівської міської ради планують утворити власне Львівську міську громаду, до якої увійдуть Львів, Рудно та Брюховичі, та окрему громаду міста Винники. Чому аґломераційні пропозиції не були скеровані до парламенту раніше, щоб можна було їх спокійно обговорити й зважити всі за і проти?

 

А тепер Андрій Садовий зчиняє бучу на фініші, бо «про Львів забули» і ніхто не хоче врахувати його інтереси. Але ж міський голова та його підлеглі мали би першими про ці інтереси дбати, на те вони й поставлені у міськраді. Тим паче, маючи власну партію в парламенті.

 

Андрій Садовий та Оксана Сироїд мають особливі погляди на децентралізацію

 

Очевидно, що добра фінансова ситуація багатьох прильвівських сіл пов'язана саме із близькістю до Львова. Але як зазначив у коментарі Z голова ГО «Український центр стратегій та розвитку» Адріан Фітьо, прильвівські села боялися й бояться поглинання від Львова, незважаючи на обіцянки львівської влади, бо так вони втратять самостійність і перетворяться з привабливих зелених зон на райони потенційної масової забудови.

 

Що ж до перспектив ухвалення таких правок, то експерт оцінює їх скептично. Передовсім тому, що для цього доведеться змінювати багато норм у чинному законодавстві.

 

«Є два базові закони, і якщо ці поправки суперечать цим базовим законам, то такого бути не може. Адже тоді вони зачіпають вибори, бюджет, податковий кодекс. Закон, який деформує всю систему, — такого бути не може… Треба вносити суттєві зміни в Бюджетний кодекс, бо інакше це розбалансовує бюджетну систему», — сказав він.

 

На переконання експерта, варто було б запровадити перший етап реформи, а за кілька років, вивчивши ситуацію, вносити зміни, які пропонує народний депутат Любомир Зубач. 

 

Водночас Адріан Фітьо розповів, що за його інформацією, є багато нюансів щодо самого законопроекту 4772 у його теперішньому вигляді, отож є сумніви, що його затвердять у другому читанні.

 

Зрештою, ескапада Садового і без київських нюансів натрапила на глухий опір у Львівській обласній раді та поза нею, адже ці пропозиції можуть зупинити затвердження перспективного плану загалом в області. Крім того, виокремлення певних громад фактично руйнує вже пророблену роботу на низовому рівні, і тим, хто хоче об'єднання, доведеться починати весь процес з нуля, що також не будить захвату багатьох тисяч осіб, які ініціювали об'єднання громад і вклали в нього чимало здоров'я та нервів. 

 

19.10.2016