Тарас БАЗЮК

На тактичному рівні проблема з вивезенням сміття зі Львова поволі вирішується. Міська влада разом з операторами ринку знаходить місця, куди можна вивозити відходи, хоча в деяких районах ситуація все ще залишається далекою від ідеалу. Та от стратегічно до вирішення проблеми дуже далеко – потуги команди львівського мера вкотре наобіцяти золоті гори жителям околиць звалища поки що результату не дають. І новини про все ближчий кредит на будівництво сміттєпереробного зводу не тішать, бо це перспектива кількох років, а от питання, куди щоденно подіти 600 тонн сміття –  залишається відкритим.

 

 

Наживка зависла у повітрі

 

Проект угоди про співпрацю із громадою Малехова, що його погодила у середині вересня Львівська міська рада, у малехівчан розуміння не викликав. Попри промоційні зустрічі з громадою депутатів різних рівнів, обіцянки рекультивації звалища упродовж 4 років, виділення значних сум на модернізацію інфраструктури села та на оздоровлення дітей, сільські депутати не погодилися надати  дві земельні ділянки і дозволити вивозити сміття ще кілька років на старе звалище.

 

Як пояснив у коментарі Z голова екологічної комісії Жовківської районної ради Ігор Муравський, на це були дві підстави – громади довколишніх сіл категорично проти того, щоби на «Збиранку» знову почали звозити сміття, а крім того, вони геть не мають довіри до міського голови Львова Андрія Садового з огляду на те, як він виконував свої попередні обіцянки.

 

«З громадою можна говорити, вони йдуть на контакт. Але із Садовим вони навіть не хочуть спілкуватися, бо були багато разів обіцянки і вони не були виконані – школа з 2007 року мала бути здана і до сих пір її нема, чи  трубопровід, який частково збудували, а частково люди за власні гроші робили… Садовому тепер не вірять, щоби він не казав – довіри нема. І це найболючіша тема» - пояснює пан Муравський.

 

Крім того, за словами  голови екологічної комісії Жовківської райради, малехівська сільрада на сесії прийняла звернення до Львівської міської ради щодо  заборони експлуатації та подальшого вивезення сміття на «Збиранку». Аналогічні рішення прийняли у Грибовичах, Дублянах та Жовківська районна рада.

 

А крім того, Малехівська сільська рада  вирішила звернутися до суду з позовом до ЛМР за самовільне захоплення земель малехівської сільради та відшкодування завданих збитків.

 

«Люльку миру» сторони мали викурити під час зустрічі з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, який наприкінці вересня побував на Львівщині. Очевидці повідомляють, що зустріч була доволі напружена і до кардинального вирішення проблеми не призвела, хіба прем’єр пообіцяв, що візьме грибовицьку справу на особистий контроль. А трохи раніше він же пообіцяв Садовому, що уряд підтримає ініціативи міста щодо вирішення сміттєвої проблеми. Водночас він повідомив, що уряд погодив надання Львову 75 мільйонів євро кредиту ЄІБ для проведення рекультивації на існуючому звалищі та будівництво заводу з високим рівнем переробки відходів.

 

Літній протест на "жовківській" трасі, серед активних учасників котрого були мешканці Малехова

 

У розмові із Z міський голова Львова Андрій Садовий акцентував на тому, що місто й надалі проводить переговори з громадою Малехова. «Спілкуємося. Непросте спілкування, знімаємо ці напруги, які були. Я переконаний, що ми в кінцевому випадку вийдемо на порозуміння, щоби нормально працювати за проектом, робити стабілізацію та рекультивацію. Бо це потрібно і для Малехова, і для Грибович, і для Львова» - сказав він.

 

Камінь спотикання

 

Обидві сторони процесу мають спільне бажання – якнайшвидше закрити львівське звалище. Однак підходи до вирішення цієї проблеми вони мають доволі відмінні.

 

Як зазначив Z Андрій Садовий, він має величезне бажання раз і назавжди закрити звалище, але на його переконання, це можна зробити після того, як буде проведена якісна рекультивація.  А ще перед тим слід провести стабілізацію звалища на основі проекту, розробленого свого часу «Гірхіпромом».

 

Водночас Ігор Муравський твердить, що громади сусідніх до звалища сіл категорично проти стабілізації, бо на їхню думку, цей термін означає поновлення вивозу сміття на звалище упродовж кількох наступних років. За його словами, чинний проект рекультивації перероблено із затвердженого кілька років тому, однак цей документ не пройшов належної експертизи та не має оцінки відповідних установ.

 

«Це сирий проект, не було громадських обговорень, не було висновків експертів. Як за таким документом, на який не має висновків експертів, можна проводити рекультивацію. Ми відверто сказали, що поки не буде висновків та погоджень, поки він не пройде наукове та громадське обговорення, доти громада не дасть робити рекультивацію» - розповів Муравський.

 

За його словами, стабілізацію, згідно з проектом, мають проводити за допомогою «сміттєвого каменю», хоча такого терміну в Державних будівельних нормах немає, там зафіксовано термін «сміттєві брикети».

 

Ці брикети, оповідає депутат Жовківської райради, використовують для того, щоби зробити пологішими боки полігону, а не для «підпирання старого». Адже брикети можуть ставити у 3 ряди не вище 18 метрів, а в цьому висота сягає 90 метрів і має бути 18 рядів брикетів.

 

«Воно тільки дасть можливість вивезти сміття на це звалище. Це продовження експлуатації звалища. Народ за рекультивацію, але проти вивезення сміття» - каже Муравський.

 

А в цій купі сміття вздовж дороги теж винен Садовий?

 

Поінформовані джерела підтвердили Z, що попри серйозні розбіжності переговори справді тривають, щоправда, відбуваються вони за посередництва голови Львівської облдержадміністрації, ступінь довіри до якого вищий, аніж до очільника Львова.

 

А поки переговори на всіх «фронтах» тривають, проблема вивозу сміття зі Львова залишається вкрай актуальною з огляду на зиму і додаткові видатки на пальне, потрібне для вивозу відходів на далекі дистанції.

 

Андрій Садовий зауважив, що після трагедії у Львова держава мусить звернути увагу на цю проблему, бо в Україні немає жодного резервного полігону, на який би можна було возити відходи у разі необхідності. Куди ж саме тепер возять сміття зі Львова міський голова відмовляється говорити, щоби там не виникали акції протесту.

 

«А якщо завтра, не дай Боже, буде біда в Києві? Куди він буде везти три тисяч тонн відходів денно? На який полігон, коли сьогодні в Україні лапають машину львівського сміття – злапали одну машину і вже всі телеканали показують» - обурюється міський голова. 

 

Водночас львівський бурмистр чекає на кошти від Європейського інвестиційного банку – майже 75 млн євро, які можуть видати на 25 років під 1% річних. Але коли саме можна сподіватися на те, що ці кошти надійдуть, Андрій Садовий прогнозувати не береться.

 

10.10.2016