Польська партія "Право і справедливість" оприлюднила відповідь на звернення українських громадських діячів, духовенства і колишніх президентів щодо вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії – у ній PiS дякує за листа зі словами "вибачення і прощення", проте підкреслює свою стурбованість ставленням українців до власного минулого. Зокрема, правляча партія називає події на Волині "геноцидом" і не може погодитися з їхнім трактуванням як "українсько-польської війни".

 

Текст звернення у Києві оприлюднив голова комітету Сейму зі зв'язків з поляками за кордоном Міхал Дворчак, інформує DT.ua.

 

Зокрема, депутати PiS схвально відгукуються про "проголошення спільних цілей у майбутньому", водночас визнаючи "багатовікову боротьбу за українську державність".

 

"Різниця між нами стосується не майбутнього, а спільної політики історичної пам'яті. Проблема в сьогоднішньому українському ставленні до винних у геноциді поляків у часи Другої світової війни. В Польщі на державному і місцевому рівні ми не вшановуємо людей, які мають на руках кров невинних мирних людей. Для нас болючим є вибір історичної пам'яті, в якій відверта декларація симпатії до Польщі йде поруч з прославлянням тих, у кого на руках кров наших співвітчизників – беззбройних жінок і дітей. Не можемо прийняти називання запланованих і реалізованих жорстоким способом дій проти мирних людей польсько-українською війною", – йдеться в листі польських депутатів.

 

Вони додають, що вважають "героїчною" боротьбу українців проти "нав'язаної радянської влади" після Другої світової війни. Але, на їхню думку, це не виправдання для розправи над поляками.

 

"Розуміємо, що Україні потрібна своя історія і свої герої. Але для майбутнього не байдуже, яке минуле ви обираєте. На відвертий діалог в цій справі ніколи не було і не буде правильного часу. Багато друзів України мовчали на цю тему, тому що вважали і вважаємо досі, що взаємна симпатія приведе до перелому в цій проблемі. Нехай наш голос у ці дні стане елементом необхідної рефлексії. З великою повагою і розумінням трактуємо слова ваших вибачень. Віримо в їхню щирість, відчуваючи, що це для вас не легко", – йдеться в листі.

 

Польські політики також відповіли на заклик українських діячів "утриматися від необдуманих заяв" у дні вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії. "Найближчими днями польський Сейм вшанує пам'ять жертв українських націоналістів на Волині і на колишніх південно-східних територіях Другої Речі Посполитої. Хочемо виразно підкреслити, розвіюючи побоювання, висловленні у вашому листі, що це не буде в дусі "невиваженої політичної декларації", а справедлива шана до тих, кого вбили", – йдеться в польському листі.

 

Також депутати ПіС обіцяють, що Польща в майбутньому й далі допомагатиме Україні, і закликають до відвертого діалогу про минуле.

 

Повний текст звернення оприлюднило на своєму сайті видання Rzeczpospolita.

 

Пан Міхал Дворчик прокоментував rp.pl: "Якщо нам виросте покоління молодих українців, котрі вважатимуть злочинців за героїв, то постануть між нашими народами мури, котрі унеможливлять порозуміння і розуміння між поляками та українцями. Очевидно, визнаємо, що Україна має право на власну внутрішню політику, та як політики, котрим залежить на добрих взаєминах із Україною, відчуваємо обов'язок для оголошення наших побоювань", – заявив Дворчик.

 

21.06.2016